מקדוניה מתחילה מכירות קנאביס בבתי מרקחת

שר הבריאות של מקדוניה הכריז השבוע על מתווה הקנאביס הרפואי החדש במדינה. החל מעוד כשבועיים יוכלו חולים לרכוש קנאביס רפואי בבתי מרקחת במרשם רופא. עוד פוטנציאל לייצוא טכנולוגיה ישראלית נפתח.

שר הבריאות של רפובליקת מקדוניה ניקולה טודורוב (Nikola Todorov) הודיע השבוע (א’) כי החל מסוף החודש (מאי 2016), מריחואנה רפואית תהיה זמינה לרכישה בבתי המרקחת במדינה, כך על פי הדיווח.

ניקולה טודורוב - שר הבריאות של רפובליקת מקדוניה
ניקולה טודורוב – שר הבריאות של רפובליקת מקדוניה

“המהלך התאפשר בזכות שינויים שנעשו בחוק הסמים ובהתאם לצורך הרפואי במריחואנה,” הודייע השר לעיתונאים, “מעתה אלו הסובלים מאיידס, אפילפסיית ילדים, טרשת נפוצה, מחלות ממאירות או שאר מחלות חמורות – יוכלו לקבל את התרופה בבתי מרקחת במדינה.”

סקר נרחב שנערך על ידי הממשלה לפני כחצי שנה, הראה כי מעל 70% מהציבור במקדוניה תמך בפתיחת שוק הקנאביס הרפואי. מיד לאחר ההצבעה החלו פקידי הממשל להניע את המהלך לכיוון של חקיקה מהירה, וכעת ייכנס המתווה לתוקף החל מתאריך ה-31 למאי 2016.

במהלכו של הליך החקיקה שביצעה ממשלת מקדוניה, נועצו נציגי משרד הבריאות עם מומחים משלל תחומים טכנולוגיים, רפואיים וחקלאיים בכדי לנסח מתווה שיספק הן את המטופלים והן את צרכי המערכת – שנוסח, עלה לדיון ואושר בתוך 5 חודשים בלבד.

הזדמנות ייצוא לישראל

כחלק מהמידע הרשמי שמסר טודורוב לתקשורת, הוא ציין כי משרד הבריאות המקדוני מתכוון להזמין מומחים זרים בתחום המריחואנה הרפואית, לייבא טכנולוגיות גידול ולהכשיר כוח אדם מקומי ומקצועי על מנת לשפר את יעילות המערכת ויעילותה של התרופה ואופן חלוקתה.

התפתחות ענף הקנאביס הרפואי במקדוניה מהווה הזדמנות מצוינת לישראל לייצא לשוק החדש טכנולוגיות ומידע, אך נכון לעתה החלטתו של שר הבריאות הישראלי ליצמן שלא לייצא את תחום הקנאביס הרפואי לחו”ל עומדת בעינה.

שינוי החקיקה הופך את מקדוניה למדינה ה-14 באירופה לאשר קנאביס רפואי לחולים, אחרי שקרואטיה עשתה את הצעד באוקטובר של השנה שעברה. גרמניה הודיעה כי תאשר גם היא מתווה קנאביס רפואי בתחילת שנת 2017. בקנדה רוצה רשת בתי המרקחת הגדולה ביותר להתחיל למכור קנאביס רפואי גם כן.

ראו עוד:
טבלה: אילו קנבינואידים מתאימים לאיזו מחלה
מחקר: צרכני קנאביס מתים פחות לאחר התקף לב
מחקר מצא: קנאביס בשתן אינו מדד לכשירות לנהיגה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט