מצעד הקנאביס: אלף תומכים דרשו לגליזציה בכיכר רבין

אמש נערך בתל אביב 'מצעד הקנאביס הבינלאומי' במקביל למאות ערים ברחבי העולם. לאירוע הגיעו גם אישי ציבור ופוליטיקאים מימין ומשמאל, להקות ג'ירפות, שבק ס' ואמנים נוספים שקראו יחד להפסקת מדיניות ההפללה.

מאת: זיו ג'ניסוב

מצעד הקנאביס הבינלאומי צוין אמש (שבת) גם בישראל, כאשר למעלה מאלף איש צעדו ברחובות תל אביב כשהם חמושים בשלטים, דגלים ואביזרים מקוריים נוספים ויצאו בקריאות הדורשות את הסדרת שוק הקנאביס והפסקת מדיניות ההפללה בישראל.

המפגינים התאספו באזור רחבת מוזיאון תל אביב (בית אריאלה) ומשם יצאו בצעידה לכיוון כיכר רבין. בכיכר נערכה העצרת המרכזית במהלכה נאמו מספר מרשים של אישי ציבור וחברי הכנסת משני צידי הקשת הפוליטית: ינון מגל (הבית היהודי), מיקי זוהר (הליכוד) תמר זנדברג (מרץ) , ח"כ לשעבר משה פייגלין וחברת הכנסת המיועדת שרן השכל (הליכוד).

ח"כ זנדברג, שכזכור העלתה כבר מספר הצעות חוק בנושא הקנאביס במהלך הקדנציה האחרונה שלה, ביקשה להתרכז בצעדי החקיקה שעומדים על הפרק: "אני לא באתי לכאן לספר לכם שאין שום סיבה שקנאביס יהיה פלילי ולא באתי לספר לכם שקנאביס לא מסוכן יותר מסיגריות או ממכר יותר מאלכוהול, את זה אתם כבר יודעים", אמרה. "באתי לספר לכם מה יקרה מעכשיו והלאה. על שולחן הכנסת מונחות כמה הצעות חוק. הראשונה, להכיר בקנאביס כחומר בעל תועלת רפואית כי אנו יודעים שיש לו תועלת רפואית. השנייה, להפוך את העישון בשעות הפנאי ללא פלילי. הגיע הזמן שהכנסת תצביע על זה".

"זה לא קשור לצבע שלך ולעדה שלך ולמי הצבעת בכנסת" ינון מגל
"זה לא קשור לצבע שלך ולעדה שלך ולמי הצבעת בכנסת" ינון מגל. צילום: מור ברנשטיין

ח"כ ינון מגל התייחס לכך שהשימוש בקנאביס מצוי ונפוץ בקרב כל המגזרים בחברה הישראלית: "צריך להבין שאין כאן עניין פוליטי או של ברנז'ה מסוימת," אמר. "הרבה מאוד אנשים מעשנים ואוהבים לעשן קנאביס בזמנם החופשי ומרגישים שהופכים אותם לעבריינים. זה לא קשור לצבע שלך ולעדה שלך ולמי הצבעת בכנסת. הדבר הזה צריך להיפסק. לא יכול להיות שאנשים שומרי חוק, משלמים מסים ועושי מילואים הופכים להיות עבריינים. אני לא כזה אופטימי, למרות שניתן לשנות. אני מקווה שלא נהיה עלובים ורק אחרי שכל אמריקה תהיה בלגליזציה אז פה, כמו כל דבר שאנו מקבלים מאמריקה, יהיה גם כאן טרנדי פתאום. לגליזציה בשלב ראשון זה אי הפללה. שאנשים יפסיקו ללכת בתחושה שהם עבריינים אם יש להם עציץ. אני חושב שזה לא נורמלי ולא הגיוני שיהיה פה שלטון של פחד".

ככל שיהיה לחץ ציבורי יותר גדול בעניין ככה יש יותר סיכוי שהרפורמה הזו, חוק האי הפללה - יעבור" שרון השכל
"ככל שיהיה לחץ ציבורי יותר גדול בעניין ככה יש יותר סיכוי שהרפורמה הזו, חוק האי הפללה – יעבור" שרון השכל. צילום: מור ברנשטיין

שרן השכל, הממוקמת במקום ה-31 ברשימת וככל הנראה תהפוך לחברת כנסת במהלך החודשים הקרובים, התייחסה בשיחה עם כתב המגזין למצב התמיכה בלגליזציה בתוך מפלגת השלטון: "זה נושא שהוא פתוח כרגע לדיון, יש כאלה שלא מסכימים, יש כאלה שמסכימים, התפקיד שלנו הוא לבוא ולשכנע אותם למה צריך את זה, למה זה באמת חשוב… ככל שיהיה לחץ ציבורי יותר גדול בעניין ככה יש יותר סיכוי שהרפורמה הזו, חוק האי הפללה – יעבור".

בנוסף לנציגים מבית המחוקקים הגיעו גם אמנים ואישי תרבות רבים שהופיעו על הבמה והביעו הזדהות עם המטרה. בין היתר היו שם: אפרים שמיר, גדי וילצ'רסקי, פיליפ העכבר, רועי חסן, שי ליבוביץ, פישי הגדול, ראסטה חי, Old Man River, והלהקות שכבר שנים מזוהות עם תרבות הקנאביס והקריאה ללגליזציה: ג'ירפות ושבק ס'.

סולן להקות ג'ירפות, גלעד כהנא, התייחס למדיניות הממשלה כלפי צרכני הקנאביס: "המציאות עכשיו היא מגוחכת והיא בדיונית. מה שקורה עכשיו הוא בדיוני ובלתי אפשרי, הוא באמת על סף האבסורד – וזה חייב להיפסק".

"מה שקורה עכשיו הוא בידיוני ובלתי אפשרי" גלעד כהנא
"מה שקורה עכשיו הוא בידיוני ובלתי אפשרי" גלעד כהנא. צילום: מור ברנשטיין

בסך הכל ניתן לסכם ולומר שמצעד הקנאביס הבינלאומי הסתיים בהצלחה רבה, ולמרות שאפשר היה לצפות לנוכחות גדולה יותר מכאלף מפגינים שהגיעו אמש לכיכר, העובדה שהפגנות התמיכה בלגליזציה מתחילות לקבל קביעות בנוף הישראלי, עם תמיכתם ההולכת וגואה של אישי תרבות ופוליטיקאים, מוכיחה שהמאבק הזה כאן כדי להישאר, והוא ככל הנראה לא ייפסק עד שהחומה תיפול…

צפו בתמונות נוספות מהמצעד אמש:

צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
צילום: מור ברנשטיין
גדי וילצ'רסקי. צילום: מור ברנשטיין
גדי וילצ'רסקי. צילום: מור ברנשטיין
אפרים שמיר. צילום: מור ברנשטיין
אפרים שמיר. צילום: מור ברנשטיין

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט