בדואים בנגב מוחים על הקמת חממות קנאביס חוקיות בקרבתם

תלונה מפתיעה דווקא ממי שמזוהים במיוחד עם גידולי קנאביס לא חוקיים בנגב: תושבי הישוב הבדואי רח'מה בנגב טוענים שהחלטת עיריית ירוחם להקים מתחם לגידול קנאביס רפואי בקרבת הישוב שלהם תגרום לנזק ותעורר מתיחות בין הישובים. "לקום בבוקר ולהריח את זה? זה יפגע באיכות החיים שלנו," הם טוענים

למרות שעיקר הגידול של קנאביס באזור הנגב מתבצע דווקא על ידי תושבי הפזורה הבדואית, באופן לא חוקי כמובן ולרוב בשטחי אש של צה”ל, מגיעה כעת תלונה מפתיעה דווקא מצדם של התושבים הבדואים של הכפר רח’מה וזאת בגין כך שעיריית ירוחם מתכוונת להקים חממות קנאביס רפואי חוקיות בסמוך לישוב שלהם.

בכתבה שפורסמה היום באתר Ynet מפרסמת הכתבת אילנה קוריאל כי תושבי רח’מה “גילו יום אחד שלט שמבשר על תחילת הקמת החממות”, זאת כחלק מפרויקט “קאנגב” של עיריית ירוחם שמבקשת להפוך למעין Hub של קנאביס רפואי שיוביל את תעשיית הקנאביס הישראלית.

“הקמת מטע קנאביס בסמוך ליישוב עלולה להגביר תופעות שליליות שכבר משתוללות ביישוב, כגון אלימות, סחר ושימוש בסמים, שיעורי נשירה גבוהים מבתי הספר, ובכך להעמיד עוד יותר בסיכון בעיקר ילדים, בני נוער וצעירים החיים בו,” מצטטת קוריאל את דברי נציגי הישוב הבדואי. “הנשים טוענות שהצעירים מתקשים להבדיל בין גידול קנאביס חוקי, לכזה שאינו חוקי,” ציינה עוד.

תפיסת שטחי גידול קנאביס בנגב
טרקטורים משמידים שדות קנאביס לא חוקיים של בדואים בנגב

על פי הדיווח בווינט קבוצת נשים תושבות רח’מה אף פנו לאגודה לזכויות האזרח בבקשה לקבל סיוע משפטי במטרה לעצור את הקמת חממות הקנאביס הרפואי. לטענתן בנוסף היוזמה עלולה להעיב על יחסי השכנות בין התושבים הבדואים של רח’מה לתושבי ירוחם, וכן להפר את שגרת החיים ולהביא לתופעה של שיטור-יתר ובהתאם לחיכוך גובר עם כוחות המשטרה שיוצבו על הצירים באזור.

“תושבי הכפר השכן שהחממות עתידות לגבול בשטחו, לא יהנו מההכנסות שתניב התוכנית, אך עלולים להתמודד עם השלכות שליליות על איכות חייהם והעלויות הסביבתיות והחברתיות,” מצטטת קוריאל את דבריה של עו”ד רעות שעאר מהאגודה לזכויות האזרח המייצגת את תושבי רח’מה.

בנוסף טוען יו”ר הועד של כפר רחמה, עטאללה סגאירה, כי “הצבת חממות הקנאביס סמוך לכפר הבדואי עלולה לפגוע בשמם הטוב ובחינוך של ילדיהם”. לדבריו “לקום בבוקר ולהריח את זה? לא דמיינתי דבר כזה בחיים”.

עיריית ירוחם מסרה כי “שטחים אלו שייכים למועצה המקומית ירוחם וכחלק מתהליכי הפיתוח הכלכלי שלה היא פעלה בשנים האחרונות ליעד אותם בין היתר לגידולי קנאביס רפואי”.

כאמור, תופעת הגידול הלא חוקי של קנאביס בנגב על ידי בדואים תושבי הפזורה הפכה לרחבה מאוד בשנים האחרונות. מדי כמה שבועות מדווחת המשטרה על תפיסה נוספת של שדה קנאביס בעיקר באזור שטחי האש של צה”ל. מיד לאחר שהמשטרה משמידה כמה שדות כאלה מיד צצים שדות נוספים – כולם מוסווים באדמת הנגב בעזרת רשתות הסוואה.

לאחרונה אף עלה נושא חממות הקנאביס של הבדואים בנגב כחלק מקמפיין הבחירות של מפלגת “ימינה”. שרת הפנים דהיום, איילת שקד, סיירה בין שדות קנאביס מוסווים שכאלה והבטיחה שכאשר הם יבחרו לתפקיד הם ידאגו שהתופעה תמוגר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר