מגלגל...
x

המפלגות שתומכות בלגליזציה – מה הן מציעות לכם בתכלס

עברנו על מצעי המפלגות שהתייחסו לנושא הקנאביס בקמפיין בחירות 2019 ובדקנו מי תומכת בלגליזציה ואיך בדיוק נראית התמיכה

בעוד חמישה ימים (9.4) יערכו בחירות 2019 ובבוקר למחרת כבר נדע מי יהיו נבחרי הציבור שייצגו אותנו בכנסת הבאה.

לראשונה עניין הקנאביס ושאלת הלגליזציה היו במרכז מערכת הבחירות, זאת לאחר שעלה ירוק פרשה מהמירוץ והשאירה את המפלגות להתגושש על קולות התומכים באג’נדה.

נכון להיום ישנן 4 מפלגות שאימצו את המטרה ומצהירות על תמיכה מלאה בהסדרה של שוק קנאביס חוקי בישראל (לגליזציה), ולפחות 4 נוספות שתומכות בביטול מוחלט של הפללת הצרכנים.

אך מה באמת מציעות המפלגות התומכות בהקלה על חוקי הקנאביס? בדקנו את מצעי המפלגות והתוצאות לפניכם (לפי סדר הא’-ב’):

מפלגות תומכות לגליזציה

גשר – בראשות אורלי לוי (אותיות ‘נר’)

מפלגת ‘גשר’ מנהלת קמפיין שמטרתו לשים את ראשת המפלגה אורלי לוי בתפקיד שרת הבריאות הבאה של ישראל במקום יעקב ליצמן.

לשר בריאות בישראל אחריות מלאה על פקודת הסמים ובכלל זה על ענף הקנאביס הרפואי, ולפיכך החליטו במפלגה לבחון את הנושא ולאמץ אותו לחיקם.

‘גשר’ הצטרפה אמנם רק לאחרונה לתמיכה רשמית בהקלה על חוקי הקנאביס בישראל, אך היא הלכה את כל הדרך עד לדרישה להסדרה מלאה של שוק קנאביס חוקי לבגירים למטרות פנאי (לגליזציה).

את נושא הסדרת שוק הקנאביס שמה גשר כחלק מתכנית הבריאות שתהיה תנאי סף לכניסה לקואליציה הבאה, בין אם תהיה עם ממשלת ימין או שמאל.

לצד לגליזציה המפלגה אף מבטיחה הכרה רשמית של המדינה בעוול שנגרם לצרכני קנאביס שהופללו והיחידה שתומכת בפיצוי כספי שיינתן לאלו שנפגעו ממדיניות ההפללה. היא גם המפלגה הראשונה אי פעם שהשקיעה תקציב פרסום במגזין קנאביס.

הבטחה רשמית: “נסדיר את השימוש בקנאביס לצריכה עצמית, בדומה למכירות אלכוהול וסיגריות עליהן מוטלות הגבלות כגון גיל הרכישה המותר ודרכי המכירה וההצגה”.

לעיון במצע הלגליזציה של ‘גשר’ לחצו כאן.

העבודה – בראשות אבי גבאי (אותיות ‘אמת’)

מפלגת ‘העבודה’ היא המפלגה הגדולה הראשונה בישראל שאימצה את רעיון הלגליזציה ואף הכניסה אותו כסעיף בולט במצע הרשמי, אך לא כתנאי כניסה לממשלה.

ראש המפלגה אבי גבאי הודיע כבר לפני כשנתיים, עם היבחרו לתפקיד, כי הוא תומך בהסדרה של שוק קנאביס חוקי לבגירים (לגליזציה) ואף הודה כי התנסה בצריכת קנאביס בעצמו בעבר.

מפלגת העבודה מציעה הסדרה מלאה של השוק, מסחר חוקי, גידול ביתי, הוצאת הקנאביס מפקודת הסמים ואף ביטול רטרואקטיבי של תיקים פליליים שנפתחו בגין שימוש אישי בקנאביס.

הבטחה רשמית: “ישראל יכולה וצריכה להתקדם לעבר לגליזציה של קנאביס, ולאפשר צריכה אישית באופן חוקי ומפוקח, גידול ביתי מוגבל ומפוקח, הוצאת הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים, והפסקת רדיפת והפללת משתמשים לשימוש אישי לרבות ביטול רטרואקטיבי של תיקים אשר נפתחו בגין שימוש אישי”.

לעיון במצע הלגליזציה של ‘העבודה’ לחצו כאן.

זהות – בראשות משה פייגלין (אותיות ‘ז’)

מפלגת ‘זהות’ היא זו שמזוהה בבחירות 2019 עם הלגליזציה יותר מכל מפלגה אחרת, זאת בין השאר בעקבות הצטרפותו של הקומיקאי גדי וילצ’רסקי לרשימת המפלגה לכנסת.

ראש המפלגה משה פייגלין תמך בעבר בקנאביס רפואי ואף התבטא פעמים רבות בעד לגליזציה של קנאביס למטרות פנאי.

המפלגה מבטיחה כי לגליזציה תהיה תנאי סף שלה להצטרפות לכל ממשלה שתקום, גם אם לא תופיע כסעיף בהסכם הקואליציוני עצמו.

לפי דבריו של ראש המפלגה הקנאביס יימכר בשלב ראשון של הלגליזציה רק בבתי מרקחת ובמידה ולא תהיינה בעיות ישקלו בעתיד להתיר מכירה גם בחנויות קנאביס חוקיות.

גם זהות מבטיחה כי תאפשר גידול קנאביס ביתי לשימוש עצמי והחזקה ושימוש חוקיים.

הבטחה רשמית: “השימוש בקנאביס ובמרכיביו, גידולם באופן לא מסחרי, אחזקתם או רכישתם – יהיו מותרים על פי החוק. הגיל הצעיר ביותר לרכישת קנאביס יהיה 21. תיאסר מכירת קנאביס ומרכיביו במקומות בילוי. בית עסק שיהיה מעוניין למכור קנאביס או את מרכיביו יזדקק לרישיון עסק מתאים.”

לעיון במצע הלגליזציה של ‘זהות’ לחצו כאן.

מרצ – בראשות תמר זנדברג (אותיות: ‘מרצ’)

מלבד עלה ירוק מרצ היא המפלגה הראשונה בישראל שהוסיפה למצע הרשמי תמיכה בהקלה על חוקי הקנאביס בישראל (אי הפללה) עוד בתחילת שנות האלפיים.

בשבועות האחרונים לראשונה הוסיפה המפלגה את המילה ‘לגליזציה’ למצע הרשמי, זאת לאחר פעילות אינטנסיבית של ראשת המפלגה תמר זנדברג לקידום הנושא.

בכנסת האחרונה זנדברג קידמה את תחום הקנאביס ביושבה כיו”ר ועדת הסמים בכנסת והגישה מספר הצעות חוק בנושא, הן בתחום הקנאביס הרפואי, הן לאי הפללה וגם ללגליזציה מלאה.

גם במרצ מבטיחים הסדרה של שוק הקנאביס (לגליזציה) כולל גידול לשימוש עצמי, מיסוי, קניה ומכירה, מחיקת רישומים פליליים מהעבר, התרת מסחר חופשי במוצרי CBD ועוד, אך ללא הצבת הנושא כתנאי סף לכניסה לממשלה.

הבטחה רשמית: “קידום לגליזציה של קנאביס ומוצריו במודל הסדרה מלאה ומפוקחת, לרבות הסדרת הגידול לשימוש עצמי, מיסוי, קניה ומכירה, מחיקת רישומים פליליים על הרשאות עבר בעבירת השימוש העצמי, הכרה חוקית בקנאביס כחומר בעל תועלת רפואית והחרגה של מוצרי קנאביס שאינם בעלי חומר משנה תודעה מפקודת הסמים”.

לעיון במצע הלגליזציה של ‘מרצ’ לחצו כאן.

מפלגות נוספות שהתבטאו בנושא הקנאביס

הליכוד – בראשות בנימין נתניהו (אותיות ‘מחל’)
נושא הקנאביס לא מופיע במצע המפלגה, אך היא המפלגה השולטת כבר 10 שנים במהלכן נרשמה התקדמות בנושא הקנאביס הרפואי ובהקלה על צרכני קנאביס, אם כי לא באופן מלא כנדרש. בימים האחרונים במסגרת קמפיין הבחירות הבטיח לראשונה ראש הממשלה נתניהו כי יקדם ביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס בישראל ואף ישקול הוצאת הקנאביס מפקודת הסמים.

הימין החדש – בראשות איילת שקד ונפתלי בנט (אותיות ‘נ’)
נושא הקנאביס לא מופיע במצע המפלגה וחברים בה מתנגדי לגליזציה נוקשים כמו קרוליין גליק וח”כ שולי מועלם. עם זאת בראיונות אחרונים הצהירו בכירי המפלגה בנט ושקד כי הם עשויים לשקול לתמוך בלגליזציה אם וכאשר יובהר להם שהסדרה של שוק קנאביס חוקי לא תגרום נזק לבני נוער.

חד”ש תע”ל – בראשות אחמד טיבי (אותיות ‘ום’)
נושא הקנאביס לא מופיע במצע המפלגה וראש המפלגה אחמד טיבי הצהיר בפירוש שהוא מתנגד ללגליזציה. עם זאת במפלגה פרסמו רשמית כי הם תומכים בביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס בישראל.

כחול לבן – בראשות בני גנץ ויאיר לפיד (אותיות ‘פה’)
נושא הקנאביס לא מופיע במצע המפלגה ושניים מארבעת מובילי המפלגה מתנגדים מוצהרים ללגליזציה. מתנגדים ידועים נוספים במפלגה הן חברות הכנסת יעל גרמן ועליזה לביא. יחד עם זאת בימים האחרונים הצהירו צעירי המפלגה כי ערכו שיחות בנושא לגליזציה (מודל קולורדו) עם מנהיגי המפלגה וכי הנושא ייבחן ברצינות לאחר הבחירות והקמת הממשלה. בהמשך לפרסום הודיע יו”ר המפלגה בני גנץ כי המפלגה תקדם לגליזציה במודל שמרני.

מפלגות קטנות
המפלגות הקטנות ‘ישר’, ‘בט”ח’, ‘שווים’ ו’מהתחלה’ תומכות בלגליזציה באופן מלא, אם כי סיכוייהן לעבור את אחוז החסימה נראה קלוש עד בלתי אפשרי.

מתנגדים
מפלגות ‘ישראל ביתנו’, ‘איחוד הימין’, ‘יהדות התורה’ וש”ס הביעו התנגדות מוחלטת לכל הקלה בצריכת קנאביס למטרות פנאי וחלקן אף הצהירו כי לא ישבו בממשלה שתקדם זאת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר