מערכת הבריאות היא הראשונה שצריכה לתמוך בלגליזציה

“רק שלא יעשו לנו לגליזציה בדלת האחורית”, זהו החשש הגדול של מערכת הבריאות בעוסקה בנושא הקנאביס הרפואי. מנקודת מבט זו מתקבלות ההחלטות וזהו שורש ההתנגדות שמונעת שירות ראוי למטופלים. האמת היא שזו טעות והחשש כלל אינו מוצדק – כל עוד כמובן בריאות הציבור היא באמת האינטרס שלנו. דעה.

מאת: שירן גונן

מערכת הבריאות רובה ככולה, מסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, דרך הפקידות הממשלתית ועד למרבית הרופאים, מדגישים ומבקשים להקפיד על הפרדה מוחלטת בין השיח על קנאביס למטרות רפואיות, אותו הם מברכים, לבין קנאביס למטרות פנאי והמאבק ללגליזציה, שזה, לגישתם, לכל הפחות “לא ענייננו”.

דוגמה טובה לכך ניתן היה לקבל שוב בשבוע שעבר, בדברים שכתב מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב במכתב התנצלות. את המכתב הוא נאלץ לפרסם לאחר שנפל בלשונו בראיון רדיו בגלי צה”ל, בו כינה רבים ממטופלי הקנאביס הרפואי “פושעים”. בטקסט הדגיש המנכ”ל כי “השיח המבצע כריכה בין הנושאים (רפואי ולגליזציה) יוצר עירוב תחומים, מבלבל, אינו תורם למטופלים ולפעמים גם גורם להטעיה של הציבור בהקשרים שונים”.

במכתב, שנשלח בתשובה לפנייה של מפלגת ‘עלה ירוק’ אליו, קבע למעשה בר סימן טוב שהשיח על לגליזציה של קנאביס, שזוכה לתמיכה רחבה בציבור (כ-50% לפחות), פוגע למעשה במטופלי הקנאביס הרפואי. הוא קרא במכתב למפלגה ולפעילים בתחום להשכיל להפריד בין סוגיית הקנאביס הרפואי לסוגיית הלגליזציה.

לגליזציה בדלת האחורית?

את ההתנצלות הרפה למדי, שזכתה לשורה קצרה אחת בלבד במכתב לעומת פסקאות ארוכות שהוקדשו לטענות ותירוצים, ניתן כמובן לדחות בבוז. אבל בעזרת המכתב אפשר גם ללמוד מהי נקודת המבט שלו, ובעצם של מערכת הבריאות כולה, שמקפידה להזהיר מפני מה שהם מכנים “לגליזציה בדלת האחורית”, או מפני זליגה של קנאביס רפואי לשוק הפנאי.

משה בר סימן טוב (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
התנצל אבל לא הבין… משה בר סימן טוב (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

הסיבות לנקודת מבט זו הן רבות, וניתן למנות לפחות חלק מהן: חוסר מקצועיות בתחום (שלא בהכרח באשמתם), התחושה שאולי רבים מהמבקשים את הטיפול בקנאביס מנסים לרמות אותם רק כדי להתמסטל, או חלילה כדי למכור את הסחורה בשווי גבוה בשוק הלא חוקי, ועד חוסר האמונה המוחלט בכך שקנאביס בכלל מסייע בריאותית במשהו.

התגובה האוטומטית של המערכת לחששות אלה היא התכווצות, הירתעות, עמידה על הרגליים האחוריות ואפילו השבת מלחמה בחזרה, לעתים גם בעוצמה. המערכת נאלצת להתמודד עם לחץ ברור שמופעל עליה כשהמוני בית ישראל לכאורה מתדפקים על דלתות הרופאים בדרישה לקבל המלצה לקנאביס רפואי, לפעמים למרות שכלל אינם עומדים בתנאים שקבע משרד הבריאות לטיפול מסוג זה.

אך אם יעמיקו מחשבה בנקודה זו במשרד הבריאות, אולי יבינו שהם, דווקא הם, צריכים להיות אלו שיעמדו בראש הקריאה להסדרת השימוש החוקי בקנאביס. הסדרה כזו היא זו שתגשים הלכה למעשה את רצונם ותאפשר הפרדה אמיתית בין שני השווקים – הרפואי והפנאי.

התרת השימוש החוקי בקנאביס לבוגרים, תחת רגולציה ופיקוח על גיל, איכות המוצר, מגוון מוצרים ותחליפי עישון, הסברה ומיסוי – תועיל לבריאות הציבור הרבה יותר מהאיסור הפלילי הקיים והשוק הבלתי חוקי הנגזר ממנו ויוצר חיכוך עם גורמים עברייניים, מעודד נוכלים, מאפשר שימוש בחומרים לא מפוקחים, מקדם חוסר שיתוף פעולה עם הרשויות וגורם לחשש מפני קבלת סיוע וטיפול במקרה הצורך.

לגליזציה בקליפורניה
לגליזציה של קנאביס היא אינטרס של מערכת הבריאות

הסדרת השוק תאפשר מצד אחד לכל אלו שמעוניינים בשימוש בקנאביס לצורך הקלה על תחלואי החיים “הרגילים”, הפשוטים, לקבל מן טיפול-עצמי לכאבים, עניינים נפשיים, לחץ, חרדה וכיוצ”ב – ומצד שני ימנע מאותם מאות-אלפים להתדפק לצורך כך על דלתות הרופאים שגם ככה לא עומדים בעומס.

יתרה מכך, הקמת שוק קנאביס חוקי לא רק שלא תפגע בו, אלא תעשה פלאים לפיתוח ענף הקנאביס הרפואי. היא תאפשר מעקב סטטיסטי אמיתי והפקת לקחים ומסקנות מהימנות ומבוססות. היא תאפשר ביצוע מחקרים קליניים ואחרים שיביאו אולי לגילויים משמעותיים – לכאן ולכאן – שכיום לא מתאפשר להגיע אליהם.

למה לא בקדמית?

אם מערכת הבריאות באמת דואגת לבריאות הציבור, היא בודאי צריכה לחפוץ בכך שהמוצר שנצרך על ידי כמיליון ישראלים, חלקם מדי יום ביומו, כך לפי נתונים רשמיים ועדכניים של הרשויות, יהיה מוצר מפוקח, מבוקר, ללא חומרי הדברה מזיקים, ללא מתכות ועובשים ועם יותר אפשרויות צריכה שהן לא בהכרח עישון.

לגליזציה של קנאביס תאפשר שימוש נרחב ב-CBD, הרכיב בקנאביס שאינו בעל השפעה פסיכואקטיבית ושמומחים קובעים כי הוא גם תרופה של ממש לסכיזופרניה ולסוכרת סוג 1. היא גם תפחית את השימוש בתחליפי קנאביס מסוכנים כמו ‘נייס גאי’ וסמי פיצוציות ולכל הפחות תאט במעט את מגיפת ההתמכרות לתרופות אופיואידיות מסוכנות ותחסוך לא מעט מקרי מוות ממנות יתר של חומרים אלו, שהם תכלס לא פחות מהרואין רפואי המחולק באופן חופשי למדי.

גם את החשש מפני שימוש הולך וגובר בקנאביס כתוצאה מהתרה שלו בחוק, שבסיוטיהם יהפוך לבסוף למגיפה שתשתלט על האנושות, המערכת באמת שיכולה להסיר מלבה. לא כולם אוהבים קנאביס. רובם, אפשר להגיד בבטחה, לא אוהבים. לא מרוצים מהתחושה, לא מחבבים את ההשפעה, לא עושה להם את זה. זו עובדה שאי אפשר להתכחש לה. ב-9 מדינות בארה”ב כבר אושרו חוקים מתירניים כולל פתיחת חנויות קנאביס חוקיות. מי שיבדוק יגלה שאחוזי השימוש בקנאביס שם לא גבוהים יותר מאחוזי השימוש בישראל, על חוקיה הנוקשים והעתיקים מימי המנדט הבריטי.

במקום לפחד מלגליזציה, על מערכת הבריאות לאמץ את הקריאה ללגליזציה, ואף לעמוד בראש הקוראים להסדרת השוק בחוק. זאת כמובן אם האינטרס שלהם הוא באמת בריאות הציבור ולא אחר. כולנו רוצים להאמין שכך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר