מעיין הנעורים: כך קנאביס מאט את הזדקנות המוח

מחקרים מראים שרכיבי קנאביס יכולים להאט את הזדקנות תאי המוח, לשפר את יכולות הזיכרון ולגרום לנסיגה בתהליכי ההזדקנות הפיזיולוגיים של תאי המוח. גם מינונים קטנים של קנאביס נצפו כיעילים לטיפול ברבים מנזקי הזקנה. בתקופה הקרובה הטיפול בקנאביס עשוי לחולל פריצת דרך בתחום הבעיות הקוגניטיביות אצל מבוגרים וכן במחלות כמו דמנציה ואלצהיימר.

מאת: מתן וענונו

עם השנים כולנו מזדקנים. המוח שלנו, בדיוק כמו שאר איברי הגוף, מזדקן גם הוא, ומאבד בהדרגה מיכולותיו הקוגניטיביות השונות. בעת ההזדקנות, מתקשים אנשים ללמוד דברים חדשים, או להקדיש תשומת לב לנושאים רבים בעת ובעונה אחת, כפי שעשו בצעירותם.

תהליך דעיכה זה הוא נורמלי, מאחר ובמדובר בהזדקנות טבעית של חומר חי, אך הוא עלול לפגוע במבוגרים רבים ולהביאם למצבי דמנציה (שיטיון) או אלצהיימר ברמות שונות, שבחלקן אף “הולכת לאיבוד” הזהות העצמית.

בשל שכיחות הבעיה ניסו חוקרים למצוא פתרון או תרופה שעשויה להאט את הזדקנות המוח, אך ייתכן שכל העת התרופה הטובה ביותר היתה ממש מתחת לאף.

מבוגרים קנאביס
יותר מבוגרים צורכים קנאביס

התרופה הירוקה להזדקנות המוח

שנים חלפו מאז ראשית המחקר הלא רשמי בקנאביס בארה”ב, שגילה כי לרכיבי הצמח יכולות מהותיות בשיפור ובשימור תהליכים קוגניטיביים. החוקרים הגיעו למסקנה שצריכה מבוקרת של החומרים הפעילים, בעיקר THC ו-CBD, עשויה להאט ואף להביא לנסיגה בירידה בתפקוד הקוגניטיבי המאפיין את הזקנה.

בין המחקרים בולט במיוחד מחקר שנערך בשנת 2015 על ידי חוקרים מאוניברסיטת בון בגרמניה, בשיתוף עם חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. המחקר בחן עכברים מבוגרים (בני שנה, מתוך תוחלת ממוצעת של שנתיים), שהפגינו שיפור בזיכרון והצליחו אף “לסגת” לרמת תפקוד מוחי של עכברים צעירים לאחר שימוש ממושך בקנאביס.

במהלך המחקר נתנו החוקרים כמויות קטנות של THC, שהינו הקנבינואיד הפעיל בצמח הקנאביס, לעכברים בני שנתיים, עכברים בני 18 חודשים וכן עכברים בני 12 חודשים, למשך תקופה של 4 שבועות במהלכם נבחנו יכולות הלמידה וביצועי הזיכרון של העכברים בסדרת מבחנים ששמה דגש על כישורי כיוון והתמצאות במרחב (ניווט במבוך), וכן על יכולת זיהוי של עכברים אחרים.

בקרב קבוצת העכברים שקיבלה את מנת הפלסבו (תרופת דמה השוואתית) נראו תהליכי למידה מואטים ואובדן זיכרון שתאם עכברים בני גילם. לעומת זאת, בקרב קבוצת העכברים שטופלה ב-THC נתגלו תפקודים קוגניטיביים טובים יותר, שתאמו תפקודי מוח של עכברים צעירים בני חודשיים.

לדברי פרופסור אנדריאס צימר (Andreas Zimmer), מהמכון לפסיכולוגיה מולקולרית באוניברסיטת בון בגרמניה, “הטיפול הפך וביטל לחלוטין את אובדן הביצועים בקרב עכברים מבוגרים.”

מבוגרים קנאביס
מבוגרים רבים סובלים מדמנציה בדרגות שונות

מחקר מוקדם יותר, שנערך כבר בשנת 2005 על ידי חוקרים מאוניברסיטת ססקצ’ואן (University of Saskatchewan) בקנדה, הראה כי מלבד האטת וצמצום הנזקים, לקנאביס השפעות חיוביות מקבילות מבחינת עידוד היווצרות תאי מוח חדשים, תהליך שנקרא נוירוג’נסיס.

החוקרים בחנו צורה סינטטית של הקנבינואיד THC, שנקראת HU210, על קבוצת עכברי מעבדה, במטרה למצוא אילו השפעות יש לחומר על תהליך ההיווצרות של תאי מוח חדשים (Neurogenesis).

לאחר שהעכברים קיבלו מינון גבוה של התרכובת הסינטטית דמוית ה-THC לתקופה של עשרה ימים, ממצאי המחקר הראו באופן ברור הגברה של כ-40% בקצב היווצרות התאים במוח, בייחוד באזור ההיפוקמפוס, לעומת קבוצת ההשוואה.

מלבד התגברות קצב היווצרות תאי המוח הופגנו גם פחות סימפטומים של חרדה ודיכאון. במוח היונקים, אזור ההיפוקמפוס הוא האחראי על יכולות הלמידה, הזיכרון, ועל שאר יכולות קוגניטיביות ורגשיות, מה שמצביע על כך של-THC ולתחליפיו עשויה להיות תועלת רבה עבור אנשים הסובלים מהפרעות הקשורות לפעילות המוח באזור זה.

מחקרים אחרים בתחום הקנאביס והמוח מצאו עדויות נוספות לסגולות אלו, למשל בדמות קשר ישיר שנצפה בין ספיגת הקנבינואידים בגוף לבין הפרשת כמויות מוגברות של גורם נוירוטרופי מוחי (Brain-Derived Neurotrophic Factor), המיועד להגנה על תאי מוח קיימים ותורם לצמיחתם של חדשים. כיוון שבגילאים מבוגרים צמיחת תאים חדשים מואטת או אף מופסקת לחלוטין, הגברת הפרשתו של הגורם הנוירוטרופי המוחי מסייעת להאטת הירידה בתפקוד הקוגניטיבי.

מחקרים אלו מדגימים את השפעותיו הייחודיות של הקנאביס על תהליכי ההזדקנות, ואת יכולתו להאט ולצמצם משמעותית את הנזקים הנגרמים בגללם. אך האמת המלאה מדהימה אף יותר: מעבר לשיפור ההולכה החשמלית במוח, הקנאביס משפיע לחיוב גם על מבנה המוח עצמו.

מעיין הנעורים: “הטיפול ב-THC הפך את השעון המולקולרי”

צוות החוקרים מהאוניברסיטה העברית בחן וניתח במחקר עוקב את רקמות המוח ואת הפעילות הגנטית באותם עכברים שטופלו במחקר שנערך על ידי הצוות הגרמני, במטרה לפענח עד כמה משמעותית השפעתו של הקנאביס ברמה המולקולרית של החומר האפור במוח.

החוקרים גילו כי החתימה המולקולרית שנמצאה במוחם של העכברים המבוגרים, אינה תואמת את זו שנמצאה אצל חיות מבוגרות, אלא דווקא דומה מאוד לזו של בעלי חיים צעירים. כלומר במקביל לשיפורים הקוגניטיביים במוח, התרחשו גם שינויים פיזיים בתאיו, שהפכו צעירים יותר הלכה למעשה.

מבוגרים קנאביס
קנאביס מסייע להאטת הזדקנות המוח, ובמקביל מעודד תהליכי שיקום, שימור תאים ובנייתם מחדש

“הטיפול ב-THC חולל שינויים מולקולריים ואפיגנטיים, אשר לא תאמו את אלו של עכברים מבוגרים שלא טופלו, אלא היו דומים לאלו של עכברים צעירים,” ציינה ד”ר מונה דביר גינזברג, ממובילי צוות המחקר באוניברסיטה העברית.

בבחינת הרקמות המדוקדקת שביצע הצוות, נמצא כי מספר הקישורים בין תאי העצבים במוח – שלרוב פוחת עם הגיל ואחראי לסיגול יכולות למידה חדשות – גדל והתרבה בדומה למתרחש במוחם של צעירים. “נראה לפי כך כי הטיפול ב-THC הפך את השעון המולקולרי,” הוסיף פרופ’ צימר בסיום הליכי המחקר.

ממצאי המחקר העוקב מחזקים עוד יותר את המסקנה כי השפעתו של הקנאביס על המוח פועלת לא רק במישור התיאורטי אלא במישור הפיזי. מעבר להגנה על המוח מסייעים הקנבינואידים גם בשיפור פעילותו, זאת על ידי חיזוק ובנייה מחדש של התאים האפורים. אך כיצד מתרחשות תופעות אלה, והאם הן אפשריות ליישום גם בבני אדם?

מקור ההשפעה: המערכת האנדוקנבינואידית

התוצאות שנצפו במחקרים מראות כיצד משפיעים לטובה תהליכי השימור שמעודד הקנאביס, אך חשוב להבין את מקורן, שנעוץ במערכת המקשרת בין החומרים הפעילים בקנאביס לבין גוף האדם.

מערכת זו נקראת ‘המערכת האנדוקנבינואידית‘ (ECS) והיא קיימת בגופם של מרבית היונקים, כולל בני אדם ועכברים (מבנה כמעט זהה, מתאים למחקרים). מדובר במערכת העברת אותות חשמליים, המורכבת מקבוצה של קולטנים אנדוקנבינואידיים, הנמצאים בעיקר במערכת העצבים המרכזית וההיקפית.

המערכת האנדוקנבינאידית מכילה קולטני קנבינואידים משני סוגים CB1 ו-CB2, כאשר CB1 הוא זה שמתקשר עם הקנבינואיד THC ואחראי לאפקט הפסיכואקטיבי הנובע מצריכת קנאביס. ה-THC מחקה את השפעת הקנבינואידים המיוצרים באופן טבעי במוח (נקראים אנדו-קנבינואידים; קנבינואידים ממקור אנושי) והשפעתו ניכרת לטובה בעיקר בגילאים מבוגרים, כאשר כמות האנדוקנבינואידים הנוצרת במוח פוחתת.

הפעולה של קולטני הקנבינואידים במערכת העצבים מסייעת לקיום ולייצוב ויסות הורמונלי תקין, שמעודד בתורו את כלל תהליכי השיקום והשימור שנצפו במחקרים השונים. מוחם של העכברים שטופלו בקנבינואידים הפגין תפקוד הורמונלי גבוה, שהפך אותו לצעיר וליעיל יותר, הן ברמת התפקוד והן ברמת המבנה.

קולטני המערכת האנדוקנבינואידית הקיימים כאמור אצל בני אדם, דומים מאוד במבנם ובאופן פעולתם לאלו הנמצאים במוחם של עכברים. לפיכך יישום התוצאות האנקדוטליות שנצפו בקרב בני אדם הוא אפשרי לחלוטין.

לאור המחקרים הקליניים בשנים האחרונות בישראל בתחום הקנאביס הרפואי, ניתן לומר כמעט בוודאות שבקרוב נוכל לראות תוצאות מהותיות שאולי אף יביאו לשינוי של ממש בטיפול בנזקי הגיל השלישי.

צמח הקנאביס, שבמשך שנים שווק ככזה שפוגע בזיכרון וביכולות הקוגניטיביות (מיתוס הסטלן העצלן), מראה שמעבר לכך שהוא כנראה אינו מזיק, הוא אף משפר את תפקוד המוח וכן מונע מחלות נוירולוגיות קשות הפוגעות ברבים מבני הגיל השלישי ונחשבות לחשוכות מרפא. באמצעות טיפול מבוסס קנבינואידים ייתכן כי כבר בעתיד הקרוב תוכל מערכת הבריאות לחסוך סבל רב מהחולים וממשפחותיהם.

כותב המאמר מתן וענונו, סמנכ”ל BOL Pharma ומומחה לטיפול בקנאביס רפואי.

חדשות