מסצ’וסטס מרוויחה ממיסי קנאביס יותר מאשר ממיסי אלכוהול

לראשונה בחודש דצמבר 2021 עקפו רווחי מדינת מסצ'וסטס ממיסי מכירת קנאביס חוקי את הרווחים ממכירת אלכוהול

אחד מיתרונותיה הרבים של הלגליזציה, עבור מדינות שמאשרות אותה, הוא הכנסות עתק מכספי המיסים שמשלמים הצרכנים. דוגמאות לכך לא חסרות, ואחת מעניינת התפרסמה לאחרונה עם חשיפת נתוני ההכנסות ממיסים של מדינת מסצ’וסטס שבארה”ב, שעלו בחודש דצמבר לראשונה על ההכנסות ממיסי מכירות האלכוהול, בסכום של קרוב ל-23 מיליוני דולרים.    

על פי נתוני הוועדה לבקרת קנאביס במסצ’וסטס, שפורסמו על ידי סוכנות הידיעות AP, הכנסות מדינת מסצ’וסטס מהמיסים הנגבים על מכירת קנאביס חוקי הגיעו בדצמבר האחרון ל-74.2 מיליון דולר, בהשוואה ל-51.3 מיליון דולר מהמיסים הנגבים על מכירת אלכוהול. כאמור, מדובר בפעם הראשונה שהכנסות המס הקנאביס עולות על אלו של האלכוהול.

מכירות קנאביס לשימוש מבוגרים במסצ’וסטס נושאות מס של 10.75%, ביחד עם מס מכירה ממלכתי של 6.25% ומסים מקומיים של עד 3%. בשנת הכספים שעברה (2021), סך ההכנסות של המדינה ממסי קנאביס הגיעו ל-208 מיליון דולר.

על פי נתון מעניין נוסף, החל מנובמבר 2018 (אז נפתחו חנויות הקנאביס החוקיות הראשונות במדינה) ועד נובמבר 2021, קמעונאים במסצ’וסטס מכרו קנאביס לשימוש מבוגרים בשווי 2.3 מיליארד דולר. יו”ר הוועדה לבקרת קנאביס, ד”ר סטיב הופמן, תיאר את נתוני המכירות כ”די פנומנליים”.

על פי הדיווח ב-AP, במסצ’וסטס פועלות כיום 179 חנויות קנאביס ו-325 עסקים נוספים כגון חוות לגידול קנאביס, מפעלים לייצור מוצרים נלווים, עסקי משלוחים, מעבדות ועוד, והתחום מעסיק יותר מ-17 אלף עובדים במדינה.

מסצ’וסטס, שאוכלוסייתה מונה כ-7 מיליון בני אדם, אישרה לגליזציה מלאה במשאל עם ב-2016, עם רוב של 54% מצביעים בעד. הביורוקרטיה הכרוכה בהליך הרישוי האטה את פתיחת החנויות, שנפתחו כאמור רק בנובמבר 2018, אולם כפי שהמספרים מעידים, שוק הקנאביס החוקי גדל במהירות. 

כיום על פי החוק, לתושב המדינה מותר לגדל עד 6 צמחים בביתו ולהחזיק עד 28 גרם של קנאביס מחוץ לבית ולא פחות מ-280 גרם של קנאביס בתוך הבית.

כפי שמעידים הנתונים הכלכליים, השימוש בקנאביס בקרב מבוגרים במדינה הינו פופולרי למדי. כך עולה גם מסקר שנערך באוניברסיטת מסצ’וסטס-אמהרסט בנובמבר האחרון, שבו ל-61 אחוזים מהנשאלים היתה דעה חיובית על הרפורמות בתחום הקנאביס, כאשר רק 13 אחוזים החזיקו בדעות שליליות במידה מסוימת או מאוד עליהן.

על פי סקר אחר, שפורסם במאי 2020 וערכה חברת המחקר האנליטי הבינלאומית YouGov בקרב 32 אלף תושבים ב-9 מדינות בארה”ב שבהן אושרה לגליזציה, 67 אחוזים מתושבי מסצ’וסטס מגדירים את הלגליזציה כהצלחה, 15 אחוזים מגדירים אותה ככישלון ו-13 אינם יודעים להחליט. תוצאות הסקר המלאות – ממש כאן.

מסצ’וסטס כמובן אינה לבד, וגם לא במקום הראשון בטבלת הכנסות המיסים מקנאביס. רק בשבוע שעבר פורסם כי מאז שנפתחו בקולורדו לראשונה חנויות קנאביס חוקיות, בינואר 2014, נמכר במדינה קנאביס בשווי יותר מ-12 מיליארד דולר. המדינה הניבה יותר מ-2 מיליארד דולר במיסים, כאשר בשנת 2021 נשבר שיא עם רווח של 423 מיליון דולר במיסים, זאת לעומת 387 מיליון בשנת 2020. 

בנוסף, ברבעון הראשון של השנה שעברה ההכנסות ממסי קנאביס עלו על אלו של האלכוהול גם באילינוי, שם הסתכמו ב-86 מיליון דולר, לעומת 72 מיליון דולר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר