כל 49 שניות נעצר אמריקני בגלל מריחואנה

בכל 49 שניות נעצר אזרח אמריקני בגין עבירה הקשורה למריחואנה וב-89% מהמקרים מדובר בעבירת שימוש עצמי בלבד. למרות המספר המזעזע מדובר בשפל של 20 שנה אחרי שיא המעצרים בשנת 2007. בעוד מספר שבועות יצביעו תושבי 5 מדינות בארה”ב במאשלי עם על לגליזציה.

בשנת 2007, עת היה ג’ורג’ בוש הבן נשיא ארה”ב, נרשם במדינה שיא של כל הזמנים במספר המעצרים בגין עבירות הקשורות למריחואנה (למעלה מ-870 אלף). דו”ח חדש של ה-FBI שפורסם השבוע מראה שמאז ולכל אורך כהונתו של הנשיא ברק אובמה נרשמה ירידה קבועה במעצרים.

על פי הדו”ח בשנת 2015 נרשם שיא של 20 שנה במספר הנמוך יחסית של מעצרי מריחואנה (כ-640 אלף). בגרף המצורף ניתן להתרשם מהעלייה במעצרים עם כניסתו של ביל קלינטון לתפקיד נשיא ארה”ב בשנת 1994 שלמרות שנחשב כליברלי היה אחד הלוחמים הגדולים בקנאביס.

מעצרי מריחואנה בארה"ב לאורך השנים
מספר מעצרי המריחואנה בארה”ב בשפל של 20 שנה, ועדיין – בכל 49 שניות נעצר אמריקאי בגין עבירת מריחואנה (89% מהמקרים בגין שימוש עצמי בלבד)

אך למרות הירידה הקבועה חשוב להדגיש כי גם על פי הנתונים החדשים המצב כיום הוא שבארה”ב נעצר אזרח על עבירת מריחואנה בכל 49 שניות. עבירות המריחואנה מהוות 5.9% מסך כל המעצרים בארה”ב ו-43.2% מכל המעצרים בגין עבירות סמים.

לכל אורך השנים ובדומה לנתונים מישראל, מתוך כלל המעצרים בגין עבירות מריחואנה 89% היו בגין שימוש עצמי בלבד. כפי שניתן לראות הקפיצה הגדולה במעצרי המריחואנה היתה בסוף שנות ה-70 את הכריז הנשיא רונלד רייגן על “המלחמה בסמים”. לאחרונה יועצו האישי חשף את הסיבה להכרזה על המלחמה – מאבק בארגוני זכויות הפרט ובאפרו-אמריקנים.

יש לציין שבארבע השנים האחרונות חוקקו 4 מדינות בארה”ב לגליזציה מלאה של קנאביס, כולל במחוז קולומביה (וושינגטון DC, בירת ארה”ב). מתוך 50 המדינות בארה”ב כ-20 כבר אישרו חוקי אי הפללה (דה קרימינליזציה) ולמעלה מ-20 אישרו קנאביס במרשם רופא.

מעצרי מריחואנה בארה"ב לאורך השנים
בשנות ה-70 הכריז נשיא ארה”ב רונלד רייגן על “המלחמה בסמים” והחל לעצור מאות אלפים בגין עבירות מריחואנה. בשנותיו של ביל קלינטון כנשיא זינק המספר שוב

בעוד מספר שבועות, 8 בנובמבר, ייערכו הבחירות לנשיאות בארה”ב שם יחליטו התושבים האם הילרי קלינטון או דונלד טראמפ ייבחרו כנשיא או הנשיאה הבאים של העולם החופשי. שני המועמדים תומכים באופן כזה או אחר בהקלה מסויימת, אך אף אחד מהם לא הצהיר כי הוא תומך בלגליזציה ב-100%. ב-5 מדינות כולל קליפורניה יצביעו התושבים במשאלי-עם האם לאשר לגליזציה בשטחן.

לעומתם תושבי ארה”ב חושבים ברובם המוחלט שקנאביס צריך להיות חוקי ומפוקח וסקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו עלייה קבועה של תמיכה בלגליזציה בארה”ב (ולא רק אי הפללה) מ-51% בשנת 2014 ועד 58% בשנת 2015. בישראל נרשם לאחרונה שיא של תמיכה בלגליזציה – 40% מהישראלים הצביעו בעד.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט