מגלגל...

מנכ”ל משרד התקשורת לשעבר: “מנהלי מדיקיין גנבו ממני מניות”

עדן בר טל טוען שהמיליארדר הישראלי זיו אבירם הבטיח לעשות עם חברת הקנאביס שהקים את מה שעשה עם "מובילאיי" אך לבסוף רימה אותו וגנב ממנו את מניותיו בשווי עשרות מיליוני שקלים. אבירם מכחיש וטוען שבר טל "חותר תחת מעסיקיו". בעוד כשבועיים יפגשו הצדדים בביהמ"ש

מנהלי חברת הקנאביס החדשה מדיקיין (Medicane) מנסים בחודשים האחרונים לשוות לחברה תדמית של “חברת תרופות בינלאומית” אשר מפתחת “תרופות קנאביס”, זאת למרות שבפועל החברה משווקת כמה זנים בבתי מרקחת באופן שאינו נראה שונה מחברות רבות אחרות וללא שום ייחודיות “תרופתית” כלשהי.

לאחרונה התברר אולי מדוע: עדן בר טל, מנכ”ל משרד התקשורת לשעבר שהיה גם מנכ”ל חברת הקנאביס בטר (Better) בעבר ומנכ”ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי בממשלה הקודמת, מנהל מזה כשנתיים הליך משפטי מול מדיקיין שייתכן שקשור לניסיון החברה להציג עצמה באורח מסויים.

לדברי בר טל, מניותיו בחברת מדיקיין בגובה כ-14% נגזלו ממנו שלא בצדק על ידי מי שעומד כיום בראש החברה – המיליארדר המפורסם איש העסקים הישראלי זיו אבירם, מייסד חברת מובילאיי. יחד עם אבירם בהנהגת החברה חגי גרינשפון ויוסי בן עמרם, כשאליהם הצטרפו בשלב מסויים גם אבי צור ורועי אוחיון. שני האחרונים, צור ואוחיון, כבר עזבו מאז את החברה או שנמצאים בהליכי עזיבה.

סבבה = מדיקיין?

במסגרת ההליך המשפטי בר טל טוען שכל ארבעת שותפיו לשעבר הנ”ל גזלו ממנו לכאורה מניות, רימו אותו, התכחשו לזכויות קנייניות שלו והפרו התחייבויות חוזיות כלפיו “והכל בקנוניה בהובלת זיו אבירם”.

עדן בר טל (צילום: קובי גדעון, פלאש90)
עדן בר טל (צילום: קובי גדעון, פלאש90)

בתביעה טוען בר טל שהוא, יחד עם צור (מנהל הכספים לשעבר של בטר) ואוחיון (האגרונום לשעבר של בטר), וכן יחד עם המשקיע גרינשפון, היו אלה שייסדו בפברואר 2018 את חברת מדיקיין “במתכונתה הקודמת”, עת היא נקראה “סבבה” (Sababa Science).

חברת סבבה סיכמה עם שני חברי משפחת פרג’ ממושב רנן שבנגב להקים על שטח שבבעלותם חווה לגידול קנאביס ולגדל ולייצר קנאביס רפואי. לחברה הצטרף בשלב זה מייסד נוסף, תושב ארה”ב בשם מייקל סיטרון. בר טל כיהן אז כיו”ר, נשיא ומנכ”ל החברה.

לדברי בר טל כיום, אבירם, שהצטרף בשלב מאוחר יותר לחברת סבבה והפך לשותף ובהמשך גם לבעל השליטה, קשר לכאורה קשר לשלול ממנו את מניותיו ולהשתלט על החברה.

בר טל האמין לדבריו שבעת העברת הפעילות מסבבה לחברת מדיקיין, מניותיו בסבבה, בגובה כ-14%, הוחזקו או היו אמורות להיות מוחזקות בנאמנות על ידי השותף גרינשפון, אך במקום זאת לדבריו נותק עמו המגע ובסופו של דבר הוא לא קיבל את חלקו בחברה החדשה ונותר ללא כלום. לכן החליט בפברואר 2020 להגיש תביעה.

“אבירם טען שיעשה עם סבבה את מה שעשה עם מובילאיי”

על פי כתב התביעה, בקיץ 2018, חודשים ספורים לאחר הקמת חברת סבבה, שמע המשקיע אבירם אודות החברה ממקורבו גרינשפון, שבאותו שלב כבר החזיק 10% מהחברה. אבירם החליט להצטרף גם כן, והשקיע בחברה סכום של 3 מיליון דולר אשר הקנו לו 8.5% מהמניות.

כחצי שנה לאחר מכן, בפברואר 2019, עמדה סבבה לקראת סיום מו”מ עם קבוצת אנשי עסקים קנדיים אשר גובשה על ידי השותף האמריקאי סיטרון, והתכוננה לחתימה על עסקת מיזוג וגיוס הון של 25 מיליון דולר.

בשלב זה, על פי התביעה, אבירם המליץ להנהלת סבבה לסגת מהמו”מ עם הקנדים והתחייב לספק לחברה את המימון הזה בעצמו. “הוא אמר שהוא מסוגל לעשות עם סבבה את אותו מסלול שעשה עם מובילאיי שהונפקה בבורסה בניו יורק בשווי 5 מיליארד דולר ולאחר מכן נמכרה לאינטל ב-15 מיליארד דולר,” טוען בר טל.

זיו אבירם (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
זיו אבירם (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

מהלך זה הוביל אכן לעצירת המו”מ עם המשקיעים הקנדים ובהמשך בעקבות זאת גם לפרישתו של סיטרון מפעילות בחברה ולבקשה שלו למכור את מניותיו בחברה בחזרה למחזיקי המניות האחרים.

לאחר התפוצצות המו”מ, כך לטענת בר טל, במקום להשקיע בחברה את סכום הכסף שהתחייב לו לכאורה, אבירם הציב תנאי – שאחזקותיו בחברה יוגדלו קודם מ-8.5% בהם כבר החזיק, לכ-40%, זאת בטרם ייתן השקעה כספית כלשהי.

כמו כן אבירם ביקש על פי הנטען להקצות מניות נוספות למקורבו גרינשפון (שכבר החזיק ב-10% כאמור) וכן גם לחבר נוסף שלו שגויס לחברה, בן עמרם, שיקבל 5%. כך למעשה ביקש אבירם לטענת בר טל להבטיח לעצמו להחזיק יחד עם חבריו ביותר מ-50% ממניות חברת סבבה ולמעשה להשתלט עליה.

בר טל לא התנגד, ובן עמרם אכן מונה למנכ”ל במקומו. מה שכן, לבר טל הובטח לדבריו בשלב זה שהוא יחזיק מלבד אותן מניות בגובה 14% גם בתארים המכובדים “נשיא וסגן יושב ראש החברה” תחת היו”ר אבירם, ושתנאי העסקתו יישמרו.

“התרגיל”

בשלב זה החליט אבירם, כך לדברי בר טל, לשנות את שם החברה מסבבה למדיקיין. לטענת בר טל, לאחר מהלך זה אכן גייסה מדיקיין 33 מיליון דולר (5 מתוכם מאבירם) לפי שווי חברה של 750 מיליון דולר. יש לציין שמדובר בשווי שנראה מוגזם ומופרך לחברה שמעולם לא מכרה ולו גרם אחד של קנאביס באותם ימים.

אלוף במיל' משה קפלינסקי (צילום: פלאש90)
הוצג כמנהל בחברה למרות שאיננו – אלוף במיל’ משה קפלינסקי (צילום: פלאש90)

אך בעיה נותרה מול המשקיע האמריקאי סיטרון, בעל המניות בחברה המקורית, שסירב להצעות הכספיות שהציגו לו בעלי סבבה/מדיקיין תמורת מכירת מניותיו בטרם יפרוש סופית מהחברה.

הפתרון נמצא, כך לדברי בר טל, ברעיון של אבירם לפיו במקום פשוט להחליף את שמה של חברת סבבה למדיקיין כפי שתוכנן בתחילה כך שיהיה צורך בכל המניות של סבבה, תוקם חברה חדשה לגמרי בשם מדיקיין, שתהיה מעין “חברת מראה” של חברת סבבה ושבעלי המניות בה יהיו אותם מחזיקי מניות סבבה, למעט סיטרון שישאר עם מניות בחברת סבבה המקורית שתיוותר ללא פעילות.

לטענת בר טל, הוחלט שהמניות שלו עצמו, בגובה 14%, ושל כל שאר בעלי המניות בסבבה/מדיקיין, כולל 10% של צור ו-11.4% של אוחיון, תוחזקנה באופן זמני בנאמנות בכמויות זהות בחברת מדיקיין החדשה על ידי גרינשפון. לטענתו “התרגיל” הזה נבע מרצונו של אבירם להגן על מדיקיין החדשה מתביעות אפשריות מצד סיטרון שיגלה שנותר עם מניות של חברה שלא נותר ממנה דבר. לשאלה המתבקשת כיצד הסכים לכך ללא ביטחונות, בר טל מספר בדיעבד כי “היה לי אמון מלא בגרינשפון, ראיתי בו חבר”.

בשלב זה, 2019, החלה החברה להכין ולפרסם מצגות למשקיעים תחת שם החברה החדשה מדיקיין, כולל אגב הצגתו של אחד המשקיעים הקטנים בה, סגן הרמטכ”ל לשעבר האלוף במיל’ משה קפלינסקי, כאחד מחברי ההנהלה של החברה (דבר שהיום בשיחה עם מגזין קנאביס הוא מכחיש שאי פעם היה).

במצגות שפורסמו בכנסים בהם השתתפה החברה הוצג השם מדיקיין, אך הנכסים שהוצגו היו במקורם אותם נכסים של סבבה, כולל החווה במשק של משפחת פרג’ במושב רנן וכולל שמו של בר טל כחלק מהנהלת החברה. מצגות אלו, בין השאר, מוכיחות לטענת בר טל שבעצם מדובר באותה חברה ונכסים שהוא ייסד וקידם ולא בחברה חדשה, אחרת.

אבירם לעומתו טוען היום שמדובר בחברה אחרת לחלוטין, בשם אחר, עם הנהלה אחרת, שהיא אינה חברת סבבה אלא מדיקיין, שרק רכשה את הנכסים של סבבה, ולכן לבר טל אין שום זכויות בה.

“תסתפק במוצע או שתישאר בלי כלום”

ביוני 2019, כשנה לאחר שאבירם נכנס לחברה ומספר חודשים לאחר שלמעשה השתלט עליה, החל סכסוך בין חברי “קבוצת אבירם” (אבירם, גרינשפון, בן עמרם) לבין מייסדי סבבה המקוריים (בר טל, צור, אוחיון, סיטרון), זאת על רקע רצון האחרונים למכור את מניותיהם בחברה לצדדים שלישיים מחוץ לחברה.

מייסדי סבבה שוחחו על כך עם המשקיע האמריקאי סיטרון ולטענת בר טל, משנודע לאבירם אודות כוונה זו, ניתקו אבירם, גרינשפון ובן עמרם את הקשרים ממנו ומצור ואוחיון, לא ענו לטלפונים, ועזבו קבוצות וואטסאפ משותפות. בחלוף זמן מה, להפתעתו, גם צור ואוחיון ניתקו עמו קשר “בלי שום הסבר” וחברו לקבוצת אבירם.

רועי אוחיון, אגרונום חברת בטר לשעבר שעבר לחברת מיקיין אותה עזב לאחרונה
רועי אוחיון, אגרונום חברת בטר לשעבר שעבר לחברת מיקיין אותה עזב לאחרונה

בשלב זה לדברי בר טל, כשהוא נותר לבד, שלח אבירם את עו”ד זאב שרף להציע לו “הצעות מגוחכות” תמורת מניותיו, ואף הזהיר אותו כי “מוטב לו שיסתפק במוצע אחרת ימצא עצמו בלי כלום”.

הרמז שהועבר היה שמא כפי שהותירו לכאורה את סיטרון עם מניותיו בשלד של חברת סבבה/מדיקיין המקורית שנזנחה, כך יצהירו בעלי המניות במדיקיין החדשה, שותפיו לשעבר של בר טל, שכל מניותיו של בר טל שייכות לחברת סבבה הישנה וכי למעשה אין לו זכויות בחברת מדיקיין החדשה. ביולי 2019 כבר נותק לדבריו לחלוטין מהחברה באופן סופי.

לדברי בר טל היום, הגיוס בסך 33 מיליון דולר שנעשה על בסיס ערך חברה של 750 מיליון דולר, בוצע בטרם הועברו החל מחודש יוני 2019 נכסי סבבה למדיקיין באופן רשמי, ולכן הוא דורש את חלקו בחברה לפי סכומים אלה, על בסיס אותם 14% מהמניות שלטענתו שייכים לו. לפי חישוב קל מדובר בסכום המוערך ביותר מ-100 מיליון דולר.

“חותר תחת מעסיקיו”

מנגד, בתביעה מקבילה שהגישו אבירם וגרינשפון נגד בר טל בקנדה, וכן בכתב ההגנה לתביעה שהוא הגיש נגדם בישראל, טוענים מנהלי מדיקיין אבירם וגרינשפון כי לבר טל אין שום מעמד או תפקיד במדיקיין וכי הוא מעולם לא היה מעורב בהנהלת מדיקיין אלא רק בחברת סבבה.

עוד הם טוענים שתחת ניהולו של בר טל חברת סבבה לא הצליחה לפתח עסקים, המוניטין שלה נפגע ולאחר כשלון המו”מ עם המשקיעים מקנדה הוחלט לזנוח את סבבה ולהקים את מדיקיין.

כמו כן לדבריהם, בגלל התנהלות שגויה של בר טל, שכללה מתן מניות בגובה של יותר מ-5% למשקיע מחו”ל סיטרון, לא ניתן היה לקבל רשיון מהיק”ר לפעילות חברת סבבה ולפיכך לחברה אין לכאורה שום ערך אמיתי.

לגבי המניות בגובה 14% שבר טל טוען ששייכים לו מתקופת סבבה – הצעה שמגובה במייל שקיבל במהלך מו”מ מול אבירם – טוענים במדיקיין כי הם הציעו אותן לבר טל מבלי שהיו מחוייבים לכך, כלומר ללא התחייבות לתת אותן בפועל. בר טל סירב לדבריהם להצעה ומכאן נפרדו דרכיהם.

זיו אבירם (מימין) עם ח"כ ניר ברקת (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)
זיו אבירם (מימין) עם ח”כ ניר ברקת (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

מדיקיין טוענים עוד כי התנהלותו של בר טל כלפיהם דומה להתנהלות שלו בחברת בטר בה שימש כאמור כמנכ”ל. לדבריהם הוא “חתר תחת מעסיקיו בחברת בטר ופוטר ממנה” ולאחר מכן ניסה להקים מיזם לגידול, ייצור ומכירת קנאביס רפואי באמצעות חברת סבבה מבלי שהוא משקיע מכספו ותוך שהוא עובד במקביל במקומות נוספים כגון חבר דירקטוריון בעיתון “גלובס” (אותו עזב מאז לדבריו).

עוד לטענת מדיקיין, בר טל “ניסה לייצר לחברת סבבה שווי מלאכותי ומנופח המנותק מעשייה אמיתית במטרה להנפיקה בבורסה ולגזור קופון, לרכוב על ה’טרנד’ ולעשות ‘סיבוב מהיר’ כדי ‘לצחוק כל הדרך אל הבנק'”. לדבריהם “לאחר שכשל וגרם נזק והפסדים למשקיעיה והפך את החברה למשרפה של מזומנים, הוא מנסה כעת לקבל דריסת רגל בחברה אחרת, מדיקיין”.

בגדול, הפער המהותי בין הצדדים הוא על הסוגיה העקרונית – האם יש קשר בין סבבה למדיקיין. לטענת מדיקיין אין שום קשר כזה, בעוד שלטענת בר טל מדיקיין היא למעשה מעין “קופי” של סבבה שהוקמה כדי להותיר את המשקיעים הישנים, קרי אותו ואת האמריקאי סיטרון, בחוץ.

“בר טל מנסה לשכנע כאילו חברת מדיקיין היא למעשה חברת סבבה וסבבה היא למעשה מדיקיין, ועל כן כשם שהיו לו מניות בסבבה כך יש לו גם מניות במדיקיין,” נכתב בכתב ההגנה שהגישו מדיקיין ואבירם לביהמ”ש. “זו טענה מופרכת ושגויה, מדיקיין אינה ‘מיתוג מחדש’ של סבבה, אלו שתי חברות שונות בעלות פעילות שונה”.

כאן מגיעה התזכורת לתחילת הכתבה, לגבי הרצון של מדיקיין להציג את עצמה כ”חברת תרופות” ולא כ”סתם חברת קנאביס”. בכתב ההגנה טוענת מדיקיין כי “סבבה היא חברה שמטרתה היתה לגדל, לייצר ולמכור קנאביס רפואי, ולעומת זאת מדיקיין היא חברה שמטרתה מחקר, פיתוח, ייצור ושיווק של תרופות ומוצרים אחרים המבוססים על קנאביס”.

עם זאת כאמור, נכון להיום לא ידוע על שום מחקר, פיתוח או ייצור שחברת מדיקיין מבצעת למעט גידול וייצור קנאביס ככל חברה אחרת. החברה אף סירבה למסור למגזין קנאביס תשובה לשאלה מפורשת בעניין זה – האם ואיזה מחקרים ופיתוח היא מבצעת בתחום התרופות.

בעוד שבועיים יערך דיון קדם-משפט בין הצדדים בביהמ”ש, בו ידונו בשאלה האם כפי שטוען בר טל מדיקיין היא בעצם חברת קנאביס “רגילה” המגדלת ומייצרת קנאביס באותם נכסים שהיו שייכים לחברת סבבה ולכן מגיעים לו 14% ממניותיה שהוחזקו עבורו בנאמנות, או שמא מדיקיין היא חברה אחרת לגמרי, חברת תרופות בינלאומית שעוסקת במו”פ כפי שטוען אבירם ומשכך אין לה שום קשר לחברת סבבה ולכן לא מגיע לו דבר ממנה.

את ההתנהלות הזו של הנהלת מדיקיין מתאר בר טל היום כ”גניבה, זיוף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ניסיון להדחת עדים, שיבוש והסתרת ראיות ועוד”.

חברת מדיקיין סירבה להשיב לפניית מגזין קנאביס בשאלה מה הופך אותה ל”חברת תרופות” כאמור ואיזה מו”פ מתבצע בימים אלה בניהולה, וכן מדוע הוצג האלוף בדימ’ קפלינסקי כחבר הנהלה על אף שלטענתו מעולם לא היה כזה. מטעם מדיקיין נמסר רק כי “התביעה עודנה מתבררת בערכאות משפטיות ולפיכך מדיקיין מנועה מלהתייחס. כל התייחסות מצד מדיקיין לתביעה או לעניינים הקשורים בה תתבצע רק במסגרת ההליך המשפטי”. זיו אבירם עצמו התעלם מפניות אישיות אליו לבקשת תגובה.

מבר טל לא נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר