מגלגל...

מומחים: “רפורמת הקנאביס הרפואי מנותקת מהמציאות”

“נס על נפשו”: למרות שהבטיח מפורשות הבריז מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מעימות רדיו שנקבע לו מול מומחי קנאביס ישראלים, חוקר הסרטן פרופ’ דדי מאירי ורופאת הכאב ד”ר ברקת שיף. “רפורמת הקנאביס הרפואי מנותקת לגמרי מהמציאות ולא מבוססת על סימוכין מדעי,” קבעו.

בשבוע שעבר הצליח מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב להרגיז רבים, כשטען בראיון בגלי צה”ל כי “הרבה ממטופלי הקנאביס הם פושעים”.

במהלך הראיון גם חזר בר סימן טוב על דבריו מהדיון בועדת הבריאות שנערך מעט לפני, וקבע כי בניגוד לטענות שהוצגו על ידי המטופלים הרפורמה המתוכננת בתחום הקנאביס הרפואי אינה פוגעת בהם.

לאחר שזילזל בידיעותיו של שדר התכנית רינו צרור, הוא הוזמן על ידי צרור לעלות שוב לשידור היום (א’) לשיחה עם מומחים בתחום, אך כפי שצפו רבים על אף הבטחתו עדכנה הבוקר לשכתו את עובדי גלי צה”ל כי הוא החליט שלא להופיע.

מאחר והוא עצמו לא הופיע, עלו לדבר רק שני המומחים שזומנו לעימות מולו – פרופ’ דדי מאירי וד”ר ברקת שיף. “הוא התכנס בתוך עצמו ונס על נפשו,” אמר צרור.

“הרפורמה מנותקת מהמציאות וללא סימוכין מדעי”

פרופ’ מאירי, מנהל המעבדה לחקר הסרטן בטכניון המנהל בשנים האחרונות את מעבדת הקנאביס הגדולה בישראל, קבע כי הרפורמה המתוכננת על ידי משרד הבריאות מנותקת מהמציאות ולא מבוססת על מדע.

“העובדות הן שצמח הקנאביס מאוד מורכב, מכיל מעל 144 קנבינואידים בצמח,” הסביר. “הבעיה ברפורמה היא שבחרו להתייחס רק לשני קנבינואידים, THC ו-CBD, במקום להתייחס לכולם”.

לדברי הפרופ’ כל זן מכיל קומבינציה שונה של רכיבים ולכן כל זן משפיע באופן שונה. “ההחלטה של להפוך את זה ליחסי THC ו-CBD ולמחוק את הייחוד של כל זן, היא מנותקת לגמרי מהמציאות ואין לזה שום סימוכין מדעי”.

מלבד המטופלים שיאבדו את הזנים שעוזרים להם, קובע פרופ’ מאירי כי המודל החדש מבטל למעשה את היכולת שלו ושל כמותו ללמוד ולבצע מחקר.

“משרד הבריאות עיוות את הטיפול בקנאביס”

ד”ר ברקת שיף, רופאת כאב מומחית, פתחה בביקורת על דבריו של מנכ”ל משרד הבריאות מן השבוע שעבר, שטען שהרבה מהמטופלים פושעים: “אם הוא לא מאמין למטופלים אז הוא לא צריך לשמש בתחום הבריאות, אולי במשרד לבטחון פנים,” אמרה.

“המטרה שלנו היא לתת טיפול פרטני שמתאים לכל חולה,” המשיכה. “כשמדובר בתסמונת סובייקטיבית כמו כאב, רק החולה יכול להגיד מה עוזר לו. ואם החולה מצא זן שעוזר לו, מי זה משרד הבריאות שיגיד לו אחרת”.

כמו פרופ’ מאירי גם ד”ר שיף הסבירה כי יש כמה וכמה זנים עם אחוזים זהים של THC ו-CBD, אך המשפיעים אחרת לחלוטין אחד מן השני. “משרד הבריאות עיוות את כל הטיפול בתחום הקנאביס,” קבעה.

“הטבלה שאיתה משרד הבריאות מחנך את הרוקחים והרופאים במסגרת קורס היא טבלה שלא מבוססת על שום עקרון מדעי ועל שום מחקר, וזה דברים איומים בהחלט,” הוסיפה. “הרסו את השאפשרות של החולה להגיע לזן הנכון לו”.

“הרצון הזה לסדר בכח הוא משהו מאוד מלאכותי,” סיכמה. “היו צריכים לתת לפרופ’ מאירי לסיים את המחקר שלו, ורק אז לקבוע”.

בר סימן טוב הוא איש משרד האוצר לשעבר שהפך למנכ”ל משרד הבריאות הראשון בהיסטוריה שאיננו רופא בהכשרתו. בשבוע שעבר הגישו נגדו 3 עובדות בכירות במשרד הבריאות תלונה על מה שכינו כהתנהגות מזלזלת ו”דיקטטורה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר