טוען...

מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים: “המריחואנה לא פוגעת במשתמשים בגיל ארבעים”

יאיר גלר (מנכ”ל הרשות) הדהים את המאזינים עם ההצהרה בשידור חי ב”רדיו ללא הפסקה” והעלה את חמתם של עשרות אלפי צרכני קנאביס הדורשים לקבל הסבר מדוע אם כך הם נאלצים להתמודד עם המשך הרדיפה שלהם

השבוע זכיתי לקרוא משהו מעניין שגרם לי לחשוב, ולחייך. זו הייתה תגובה של אחד מהגולשים אשר האזין לקטע מתוך תכנית הבוקר של גבי גזית ב”רדיו ללא הפסקה” בו הוא מארח את מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים יאיר גלר לדיון בנושא מדיניות ההפללה יחד עם עו”ד דקל דוד-עוזר מס’ 5 ברשימת מפלגת “ארץ חדשה”. הכותב ציין את העובדה שיאיר גלר נשמע כבר פחות מתלהב מראיון לראיון ופחות נלהב להעביר את המנטרות שהוא נוהג לשנן. ואכן אין כל צורך בשמיעה חדה בכדי לאבחן את חוסר ההתלהבות המשווע העולה מגרונו של מנכ”ל הרשות.

אבל בשורה התחתונה אני יכול להבין אותו. באמת. כמה זמן בנאדם יכול להאמין לשקר של עצמו? עושה רושם שאדון יאיר גלר כבר מתחיל לקלוט את התמונה הגדולה ולהבין כי הוא נמצא על ספינה טובעת, וזו רק שאלה של זמן עד שהיא תשקע עמוק במצולות.
אם נעקוב באופן כרונולוגי אחר המילים וההצהרות שיצאו למנכ”ל הרשות מהפה נגלה דפוס דומה מאוד לדפוס בו נהגו במהלך עשרות השנים האחרונות במלחמה בסמים בארה”ב – בכל פעם הסיסמאות והקריאות “התרככו” אט אט:

 • בהתחלה ניסו לרמז על כך שהקנאביס יהפוך אותך לרוצח, אנס או איזה מין פושע פסיכופת (עיינו ערך הסרט “Reefer Madness”) – אך כשגילו שקשה מאוד לקשר בין מקרה רצח ואונס לשימוש במריחואנה זנחו את התאוריה הזו.
 • לאחר מכן אמרו ש”המריחואנה הורגת”. אבל עשרות שנים של מחקר מעמיק לא הצליחו להניב אפילו מקרה מוות אחד בודד כתוצאה ישירה מצריכת קנאביס

 • כשלא מצאו אף אחד שהצליח למות ממריחואנה, וגילו למעשה שהנזקים הגופניים המגיעים כתוצאה משימוש במריחואנה זניחים בהרבה לעומת נזקי האלכוהול הצליחו למצוא תאוריה חדשה שהספיקה להיזנח כבר היום אולם עדיין ניתן לראות פה ושם עוד אנשים שמאמינים לה באדיקות וממשיכים לצטט בקביעות משפטים התומכים ברעיון: “תאוריית השער” – צמח המריחואנה הינו “סם מעבר” לסמים קשים יותר. רבות כבר דובר על המשפט האווילי הזה על כן אני אחסוך מכם את התענוג ולא הלעיט אתכם בהסברים (הפשוטים למדי יש לציין) מדוע התאוריה הזו הזויה ומנותקת מהמציאות.
Reefer Madness - 1936 - ריפר מאדנס
תמונה מתוך הסרט – “Reefer madness”

וכך במשך השנים מאגר התאוריות וההפחדות של “גורמי ההסברה” הולך ומתדלדל עד שהם כבר הגיעו למצב של אוזלת יד בו הם נאלצים לזרוק כל דבר לאוויר שאמור לכאורה להסתיר את העובדה הפשוטה שהמלחמה הזו עלתה לעולם כל-כך הרבה והצליחה להשיג כל-כך מעט. כמו למשל הטענה החדשה שלהם שנכנסה לאופנה רק בשנים האחרונות הגורסת כי “המריחואנה של היום זו לא המריחואנה של פעם”. וש”אחוזי ה-THC בקנאביס של ימינו גבוהים בהרבה ממה שהיה בשנות השבעים” – כאילו הם אומרים לנו:

“טוב, אולי פעם, בעבר, באמת לא היה צורך להשקיע כל-כך הרבה בשביל להילחם במריחואנה כי אז היא עוד הייתה חלשה – עכשיו שהמריחואנה חזקה יותר ברור ששווה להמשיך להשקיע מיליוני דולרים ומשאבי אנוש עצומים בשביל להילחם בתופעה”

כמובן שלעולם לא תשמעו משפט שכזה יוצא מפיו של אדם התומך בהמשך מדיניות ההפללה והמלחמה בסמים. זאת מהסיבה הפשוטה שהזכרנו קודם:

כל אותם גורמים הממשיכים באופן אבסורדי לצדד בהמשך המלחמה בסמים לעולם לא יעלו את נושא העלות הציבורית שהמלחמה הזו עולה לנו – גם בכסף וגם במשאבי אנוש. גם הם יודעים שאם נעלה על כף המאזניים את ההוצאות הכלכליות המגוחכות שהמדינה משקיעה בנושא האכיפה, ואת היקף כח האדם שהמשטרה נדרשת להקצות לנושא – אותם “הישגים” שהרשות למלחמה בסמים נוהגת להתפאר בהם יראו כאין וכאפס בעיני כל אדם בוגר עם אינטליגנציה בסיסית.

יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים מצליח בכל פעם להפתיע אותי מחדש בכל מה שקשור להצהרות הזויות ומנותקות מהמציאות – מדהים כיצד אדם ממשיך להתמיד ולטעון טענות שאין להן כל בסיס בשטח – אחת הדוגמאות המעניינות נוגעות לעניין מדיניות הסמים במדינות המערב השונות. יאיר גלר ממשיך לטעון באופן מונוטוני וקבוע ש”מדינות העולם אינן צועדות בכיוון של הפסקת מדיניות ההפללה”. כאילו אדון גלר לא מודע לעובדה ש:

 • באורוגוואי הממשלה הכריזה על הפצת מריחואנה בחנויות ייעודיות מטעם המדינה. מהלך שאמור להתחיל כבר השנה ב-2013.
  יו"ר הרשות למלחמה בסמים - יאיר גלר
  יו”ר הרשות למלחמה בסמים – יאיר גלר
 • בשוויץ, קנדה, דנמרק, גרמניה, הולנד, ספרד, פורטוגל ועוד הרבה מדינות נוספות כבר אין כזה דבר “רישום פלילי” על צריכת קנאביס.

 • בארה”ב שתי מדינות כבר העבירו לגליזציה מלאה (מהלך היסטורי שיאיר גלר מנסה באופן פתטי לגמד בטענה שהמדינות הללו “הולכות ראש בראש עם הממשל הפדרלי” למרות שאובמה הודיע בפירוש בשידור חי בטלוויזיה שהם לא מתכוונים להתעסק עם מדינות בהן העבירו את הלגליזציה)

 • והכי חשוב: יאיר גלר מתעלם מהעובדה שאין שום מדינה מערבית היום שבה אזרחים נעצרים מידי יום בצד הכביש או באמצע הרחוב ונאלצים לחוות חיפוש גופני משפיל רק בשביל למצוא עליהם גרמים בודדים של צמח!

 • עלילות יאיר גלר בארץ שום מקום

  שבוע שעבר הצליח יאיר גלר לשבור שיא נוסף כאשר הוא התארח בתכנית הבוקר של גבי גזית ב”רדיו ללא הפסקה” וסיפק מספר אמירות מפתיעות שהוא ספק פלט מפיו ספק ניסה להראות את ה”צד המודע” שלו. כשהוא נשאל ע”י גבי גזית בנוגע לאדם מבוגר הנוהג “לעשן קצת מריחואנה בסופי שבוע” מר גלר התייחס לתופעה וכינה אותה ה”שאכטה המפורסמת”. כותרת מכעיסה כשלעצמה מכיוון שעצם הגדרתה כ”מפורסמת” מוכיחה את העובדה שמנכ”ל הרשות למלחמה בסמים מודע להיקף תופעת צריכת הקנאביס במדינה בכל שכבות הגיל השונות. אבל להגיד שהרבה אזרחים בוגרים ואחראים צורכים מריחואנה מידי סוף שבוע זו לא סיבה מספקת בשביל להתעצבן ולשאול את עצמכם על מה כל ההפללה הזו נכון? אז בנוסף לכך הצהיר יאיר גלר בשידור חי ש”המריחואנה לא פוגעת במשתמשים בני ארבעים”:
  (במידה והסרטון אינו מוצג פשוט עשו “רענון” לדף)

  זה לקח זמן, אבל גם מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים נאלץ לסגת אחורה מכל ההצהרות המפוצצות שאותה רשות בדיוק נהגה לפרסם לציבור במהלך עשרים השנים האחרונות. הצהרה שכזאת איננה מובנת מאליו, בטח לא לאדם העומד בראש “הרשות למלחמה בסמים” – ומיד כמובן נשאלת השאלה המתבקשת:

  מר יאיר גלר,
  אם המריחואנה לא מזיקה למשתמשים בני 40 לא חבל על אותם אלפי אזרחים תמימים בני ארבעים שנאלצים לסבול מידי שנה מרדיפה ורישום פלילי? לא ראוי שאדם כמוך, מכורח הכנות המוסרית שלו ייצא בבקשה למשטרת ישראל שתפסיק לרדוף אחר אותם “פושעים” שאתה בעצמך הצהרת שהם לא מזיקים – אפילו לא לעצמם???
  זה עוד לא מאוחר, ותמיד אפשר לתקן – אנחנו יודעים שאתה קורא את השורות הללו. נשמח אם תיקח את זה לתשומת ליבך. יום מקסים שיהיה לך…

  ****עדכון****
  תגובת “הרשות למלחמה בסמים” לדבריו של יאיר גלר:

  “משמעות דבריו של יאיר גלר אומרת כי רוב המדינות לא שינו את החקיקה באופן ברור ויצרו דה קרימנליזציה של אחזקה לשימוש עצמי של סמי קנאביס. זה נכון שפורטוגל עשתה שינוי כזה ואכן בשתי מדינות בארצות הברית אושר השינוי בחוק במשאל עם (מדובר על אחזקה לשימוש עצמי של כמות מוגבלת מאוד של סמי קנאביס לבני 21 ומעלה).

  השינויים שאושרו בקולורדו וושינגטון עדיין לא נכנסו לתוקף וספק אם הם יכנסו בקרוב, בשל התנגדות הממשל הפדראלי והחוק הפדראלי האוסר אחזקה לשימוש עצמי של סמי קנאביס.
  לגבי אורוגווי השינויים בחקיקה בכיוון של דה קרמינליזציה, נמצאים עדיין בדיונים בוועדת הסמים של הפרלמנט ויש מתנגדים רבים לצעד זה.

  בכל מדינות המערב לבד מניסיונות בודדים אלה, וכמעט בכל שאר מדינות העולם השימוש בסמי קנאביס אינו חוקי – ראה קישור לויקיפדיה בנושא זה.
  יש לציין שהאמנות הבין לאומיות של האו”ם שהמדינות החברות באו”ם חתומות עליהן, מחייבות את ההפללה של סמי קנאביס בחוקים הלאומיים של המדינות החתומות על האמנות.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר