טוען...

מנכ”לי גרינמד ופארמוקן פורשים, יוניבו ואינטליקנה בשפל חסר תקדים

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: מנכ”ל פארמוקן גיל חובש עוזב סופית אך האם זה באמת קשור לפטריה שנמצאה בחווה כפי שדווח בעיתונות הכלכלית; יוניבו מקבלת “אוויר לנשימה” מהיו”ר שלה חיים הורוביץ אבל חוץ מתהיות על עלייה מוזרה במניה רגע לפני כן זה לא ממש סייע לה והיא הגיעה לשווי הנמוך ביותר אי פעם של חברת קנאביס ישראלית בבורסה; הנאסד”ק שלח אזהרה לחברת IMC אבל זה לא כל כך מפחיד כמו שזה נשמע; שווי מניית אינטליקנה מתרסק בכ-30% בעקבות מכירת מניות על ידי יונה לוי; גל הנטישות בחברת קנאשור נמשך הפעם עם עזיבתו של הסמנכ”ל הותיק איתן סטיבן; מנכ”ל החברה הפרטית גרינמד (לשעבר מנכ”ל IMC) ירון ברגר עזב את תפקידו בהפתעה

פטריה נתגלתה בחווה של פארמוקן שנאלצה להודיע על עצירת מכירות מוצריה בכל הארץ, ומה כל שוק ההון (מלבד קוראי מגזין קנאביס) פיספס?

השבוע דיווחה חברת פארמוקן (Pharmocann) כי מצאה פטריות מסוג פוזריום סולני (Fusarium Solani) בתוך “פלאגים” – קוביות השרשה בהם מגדלים ייחורים לפני הפיכתם לצמחים בוגרים – בחווה שלה בציפורי. המשמעות היא כמובן חשש מהתפשטות של אותן פטריות אל עבר הצמחים הבוגרים, מה שהוביל לעצירת המכירות של הסחורה של החברה בבתי מרקחת בהוראת היק”ר.

פארמוקן, שממילא עוברת תקופה לא קלה, במסגרתה היא גם רשמה הפסד מייצג של כ-9.1 מיליון שקל בשנת 2021, קיבלה את הבשורה בתזמון בעייתי מאוד מבחינתה, שכן היא מגיעה למשבר הזה לאחר שכילתה בשנה שעברה את מרבית קופת המזומנים שהייתה לה כתוצאה מהמיזוג לשלד והכניסה לבורסה.

נכון לסוף הרבעון הראשון של 2022, יש בקופת החברה כ-5.3 מיליון שקלים בלבד (לא כולל מזומן משועבד וכולל נכסים פיננסים), כאשר כעת החברה תצטרך לממן את הפסקת המכירות של מוצריה, לפחות באופן זמני. יש לציין שהחלטת היק”ר באה אף על פי שהחברה קיבלה חוות דעת ממומחה בלתי תלוי לפיה הפטריה גורמת רק לנבילה של הצמחים אך לא מגיעה לתפרחת עצמה. היק”ר בחר “ללכת על בטוח” ועצר כאמור לפחות בינתיים את המכירות של מוצרי החברה.

לאחר פרסום הדיווח, הודיעה פארמוקן כי מנכ”ל החברה, גיל חובש, מתפטר באופן מיידי מהחברה – דבר שגרר כותרות בכלי התקשורת הכלכליים על כך שהתפטרותו נובעת כביכול כתוצאה מגילוי הפטריה. פרשנות זו הפכה את הסיפור למעין אירוע מכונן, כי אם מנכ”ל עוזב את החברה בגלל אירוע שלילי, זה לרוב אומר שהוא רע מאוד ואף עלול לגרום לחדלות הפירעון של החברה.

אך מי שקורא את הסקירות השבועיות במגזין קנאביס, יודע שכבר לפני מספר שבועות זיהינו שבדיווח גנרי שפארמוקן מסרה לבורסה, בין השורות, ציינה החברה את החלטתה לחפש מחליף לחובש ולהאריך את הכהונה שלו רק עד לחודש אוקטובר. אז הוא אכן עזב מוקדם מהצפוי, כבר השבוע, אבל זה משהו שהיה מתוכנן ונקבע עוד קודם לאירוע.

מחליפו של חובש הוא לירן חלפון, המחזיק בכ-11.3% ממניות פארמוקן וצפוי להתמודד עם חברה במצב פיננסי קשה מאוד שהשאיר קודמו. כעת עיני המשקיעים מופנות לשאלה מתי היק”ר יבטל את איסור מכירת המוצרים של החברה בבתי המרקחת, איסור שאם ימשך אפילו כמה חודשים, עלול לגזור את דין החברה ולהוביל אותה לפשיטת רגל.

יש לציין שמקורבים לחברה מעריכים שהיא תחזור לשווק, השאלה רק מתי. כמו כן, עלו תהיות האם הפלאגים הנגועים נמצאים בחוות נוספות בישראל, שכן על פי כל ההערכות רוב (יש שאומרים רוב מוחלט) מחוות הקנאביס הרפואי בארץ משתמשות באותם פלאגים מאותו יצרן.

חיים הורוביץ נותן מעט אוויר לנשימה ליוניבו: האם מישהו ידע על כך מראש ולמה זה לא עזר לחברה שהגיעה השבוע לשפל חסר תקדים

השבוע דווח כי חיים הורוביץ, הבן של מנכ”ל טבע המיתולוגי, אלי הורוביץ ז”ל, ומי שמכהן כיום כיו”ר חברת יוניבו (Univo), צפוי להשקיע כ-500,000 שקלים בחברה בתמורה לכ-2.28% ממניותיה, מחיר שמשקף פרמיה של כ-12.5% וצעד שמשקף שווי שוק של כ-25 מיליון שקל ליוניבו ומחיר מניה של כ-70 אגורות. הורוביץ עשה זאת למרות שהחברה נסחרת נכון לכתיבת שורות אלה בכ-16 מיליון שקל בלבד, נתון כל כך נמוך שהוא למעשה השווי הנמוך ביותר שחברת קנאביס הגיעה אליו מאז תחילת פעילות הסקטור בשלהי 2018. הנתון הזה מציב את יוניבו במקום האחרון כרגע בסקטור הקנאביס בבורסה הישראלית, כחברה שמניותיה שוות הכי פחות מכולם, וזאת כבר שבוע שני ברציפות.

דבר שנראה “חריג” שהתרחש השבוע במניית יוניבו הוא שמסיום שבוע המסחר הקודם (בערב חמישי שעבר) ועד לדיווח ההודעה הנ”ל (הודעה שמשמעותה הבעת אמון בחברה וצעד שאמור להעביר מסר של ביטחון למשקיעים) ביום שני השבוע, זינקה המנייה בכ-14%, וזאת ללא כל דיווח מצדה של החברה לבורסה. האם מישהו ידע על הסכם ההשקעה של הורוביץ מראש ולכן קנה מניות מבעוד מועד? כמובן שאין שום הוכחות לכך, אבל כאמור – זה מקרה שעשוי להיראות חריג. החברה לא מסרה תגובה רצינית לשאלה בעניין זה כאשר פנינו אליה, אך גם לא הכחישה זאת ורק טענה שמדובר בשאלה “לא רלוונטית”.

בכל אופן, למהות הכלכלית של הדיווח, מדובר בעוד טיפה אוויר לנשימה עבור יוניבו, שנמצאת כזכור לדברי סמנכ”ל הכספים הקודם שלה בעצמו “בבעיות תזרימיות” ונאלצה לאחרונה הוריד את שכר המנכ”ל בכ-40%, את שכר המנהלים הבכירים בכ-10% עד 20% ולהעביר את המשרדים המפוארים בתל אביב אל מפעל הייצור באשקלון – כל זאת במסגרת תכנית התייעלות לאחר שבדוחות האחרונים הסתבר שבשנת 2021 היא הציגה הפסד מייצג של כ-12.1 מיליון ש”ח. יוניבו חייבת לעבור בהקדם לרווחיות שכן ב-1 בינואר 2024 היא צריכה לשלם כ-24 מיליון ש”ח לבעלי האג”ח. אם היא לא תעבור לרווחיות היא עלולה להיתקל בעוד “בעיות תזרימיות” עוד קודם לכן.

אירוע חריג שהתרחש השבוע הוא שביום רביעי צנח במהלך יום המסחר האג”ח של יוניבו בלא פחות מ-28%, ולרגעים הגיע אפילו עד יותר מ-43% מינוס. בעולם האג”חים, עם מח”מ כמו של יוניבו (אורך חיי האג”ח מותאם לתשלומי ריבית בקרן), אפילו ירידה של כ-3% נחשבת למשמעותית, לא כל שכן ירידה של 28%-43%, שהיא רעידת אדמה ממש. לא ברור מה פשר הירידה אך יתכן מאוד שמדובר בשחקן גדול אולי מוסדי שהחזיק באג”ח והחליט למכור את אחזקותיו “בכל מחיר”.

עוד דבר משונה הוא שיוניבו ממשיכה בימים אלה להציג למשקיעים באתר האינטרנט שלה כאילו סגל הנהלת החברה עדיין כולל בתוכו את הבכיר לשעבר בשב”כ עדי כרמי שהיה המשנה למנכ”ל והתפטר לאחרונה, וכן את תמונתו של ערן מסיקה שהיה סמנכ”ל לוגיסטיקה והתפטר גם הוא. גם לשאלה האם מדובר במה שעלול להותיר רושם מוטעה על משקיעים, החברה לא מסרה תגובה רצינית וטענה רק כי מדובר בשאלה “לא רלוונטית”.

IMC מקבלת התראה לפני מחיקה מהנאסד”ק, אבל זוהי לא הודעה מאוד שלילית כפי שאולי נדמה במבט ראשון

חברת איי.אמ.סי (IMC) דיווחה השבוע כי קיבלה מהנאסד”ק הודעת התראה לפני מחיקה של מניות החברה מהבורסה האמריקאית הגדולה, וזאת על פי ההודעה בגלל שמחיר מניית החברה ירד מתחת ל-1 דולר. מקריאה ראשונה ניתן לחשוב שמדובר בדבר רע, רע מאוד אפילו, הרי “מה קורה אם המניות נמחקות? אני מפסיד את כל הכסף שלי?”. מדובר בשאלה לגיטימית שנשאלת פעמים רבות על ידי משקיעים כאשר חברה מסוימת מדווחת על התראה מהנאסד”ק כמו שדיווחה IMC.

אז ראשית חשוב לדעת האם בכלל ומדוע אכפת לבורסת הנאסד”ק מירידה של מניה למתחת לשווי של כ-1 דולר. ובכן, בניגוד לשוק הישראלי, בו נגבית עמלה מינימאלית על כל פעולה או עמלה באחוזים מהעסקה, בארצות הברית ואצל הברוקרים האמריקאים נהוג לעשות עמלת מינימום או לחילופין – תשלום פר מניה שנקנית. עניין זה בעצם יוצר מצב בו אם מישהו רצה לקנות ב-1,000 דולר מניות של חברה, ונניח שהמניה שלה נסחרת בסנט אחד, אזי הוא יצטרך בדרך כלל לשלם 1,000 דולר עמלה, שכן הברוקר בדרך כלל יקח כסנט אחד על כל מניה.

לדוגמה, נניח ומשקיע בשם משה, המשלם סנט 1 עמלה על כל מניה שנקנית, רוצה לרכוש ב-1,000 דולר מניות של חברה הנסחרת בסנט, זה יצא לו רכישה של כ-100,000 מניות סך הכל, ובהתאם, עמלה של 100,000 מניות כפול סנט עמלה = 1,000 דולר עמלה. כפי שהבנתם, משה במצב הזה ישלם עמלה כמו כל הפעולה שביצע. מניה במחיר של סנט זה מקרה קיצון, אבל העמלות פר מניה, מטבע הדברים נהיות משמעותיות יותר ככל והמחיר פר מניה יורד. לכן, בין היתר, בורסת הנאסד”ק, מתוך מטרה להגן על אותם הסוחרים, דורשת שיהיה מחיר מינימום לכל מניה, במקרה הזה, 1 דולר לכל הפחות.

אבל האמת היא שלא מדובר בדבר מה גורלי, מכיוון ש-IMC יכולה פשוט להעלות את מחיר המניה שלה באמצעות ביצוע של איחוד הון, כפי שעשתה לאחרונה פארמוקן וכפי שעשו בעבר וככל הנראה יעשו עוד חברות קנאביס בעתיד. במסגרת איחוד הון, כמות המניות המוחזקת בידי אנשים קטנה, ומנגד המחיר שלה עולה אוטומטית. כלומר החברה יכולה באמצעות זימון אסיפות לאיחוד הון להחליף לכל בעלי מניותיה את המניות שלהם בכמות קטנה יותר של מניות, אך שכל אחת מהן שווה יותר, כך שיחד הן יהיו שוות כמו קודם.

יונה לוי מוריד את שווי המניה של חברת אינטליקנה

השבוע המניה של חברת אינטליקנה (Intelicanna) ירדה בכ-30%, די דרמטי, וזאת לאחר שיונה לוי – מי שהיה בעבר יו”ר החברה והסתכסך כזכור עם היו”ר הנוכחי אורי וייס אך עדיין מחזיק בכ-22.98% מאינטליקנה באמצעות חברה בשם “אלויט אל.סי.אס” שבבעלותו – מכר מניות של החברה בשוק החופשי. בסך הכל מכר השבוע לוי מניות  בשווי של כ-50,000 שקלים בלבד, אבל אלו, בתוספת מכירות שביצע בשבועות האחרונים, מקשות על הנייר שמלכתחילה אין בו כמעט כלל קונים. לכן בעצם אפשר לומר שהמכירה שלו של 50,000 שקל בשבוע שקולה למכירה של נניח 20 מיליון שקל במניות אינטרקיור (דוגמה בלבד לשם השוואה) מבחינת “הכובד” שעלול להיווצר על המניה.

הסיבה למכירה ככל הנראה נעוצה באי שביעות רצון מהכוונה של החברה לצאת מפעילות הקנאביס ולחפש פעילות אחרת למיזוג, כאשר בינתיים נראה כי מציאת הפעילות הנוספת מתעכבת ולא דווח על מזכר הבנות למיזוג קונקרטי של חברה כלשהי לתוך אינטליקנה כפי שתוכנן.

הנטישה ממשיכה בקנאשור – הסמנכ”ל הותיק עוזב את החברה

השבוע דיווחה חברת קנאשור (Cannassure) שסמנכ”ל האסטרטגיה של החברה, איתן סטיבן, עזב את החברה. בסיבת העזיבה הרשמית נכתב “סיום התקשרות”, כך שלא ברור האם מדובר בפיטורים, התפטרות או צעד הדדי כתוצאה מהמצב הפיננסי של החברה. סטיבן, שעבד בחברה בחצי משרה, נחשב לאחד מותיקי החברה ומי שהקים ביחד עם בעלת השליטה בקנאשור, חברת סולבר, את אופרציית המפעל והגידול שלה. 

לאחר העזיבה של סטיבן, שהתחיל את תפקידו בחברה אי שם בסוף שנת 2018, בעצם כבר לא נשאר אף אחד “מההנהלה הוותיקה” של החברה, זאת לאחר שיו”ר החברה מפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן עזב, המנכ”ל רן עמיר עזב, סמנכ”ל הכספים עדי נויפלד עזב, המשנה למנכ”ל דנה מרום עזבה, סמנכ”ל כספים נוסף עזב, סמנכ”לית הפיתוח הדיל עוננאלה עזבה וכן מספר דח”צים שעזבו גם הם – וכל זאת בתוך כשנה.

בכל אופן, עזיבה של הנהלה כמובן אינה דבר טוב והיא באה כשברקע ספקות בנוגע למצב הפיננסי של החברה, שחדלה מלדווח הודעות מהותיות על פעילותה העסקית בחודשים האחרונים.

מנכ”ל חברת גרינמד ירון ברגר עזב את החברה

השבוע נודע למגזין קנאביס כי ירון ברגר, המנכ”ל לשעבר של חברת IMC הציבורית ש”התפוטר” מתפקידו בינואר אשתקד, עזב את תפקידו כמנכ”ל בחברת גרינמד (Greenmed) הפרטית אליה עבר מ-IMC. גרינמד נמצאת בבעלותו של איש העסקים האמיד אביחי סטולרו.

ברגר פיתח בחודשים האחרונים את שיתוף הפעולה החדש של גרינמד עם רשת תחנות הדלק סונול, במסגרתו השתיים מקימות יחדיו (50-50) בתי מרקחת לקנאביס בתחנות דלק ומרכזים מסחריים. שם הרשת, מרי ג’יין, נחשף לא מזמן לראשונה במגזין קנאביס.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קאנומד – 5.51%+
 • טוגדר – 5.50%+
 • אינטרקיור – 2.27%+
 • עמיר שיווק –  2.24%+
 • נקסטייג’ – 1.85%+
 • שיח מדיקל – 1.61%+
 • וונטייז – 0.00%
 • איי אמ סי – 0.74%-
 • תיקון עולם קנביט – 3.81%-
 • קנבוטק – 5.32%-
 • קנאשור – 6.33%-
 • פארמוקן – 7.76%-
 • יוניבו – 8.00%-
 • פנאקסיה – 8.31%-
 • אינטליקנה – 28.88%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר