מנהל הקנאביס הרפואי עונה על שאלות מטופלים

מדוע הקנאביס לא מספיק איכותי, מתי יצטרפו מגדלים חדשים ומה יהיה עם רשיונות הנהיגה של החולים – ד"ר מיכאל דור, ממנהלי יק"ר (היחידה לקנאביס רפואי), עונה על שאלות נפוצות של מטופלים המחזיקים ברשיון קנאביס רפואי.

מזה שנים שענף הקנאביס הרפואי בישראל מנסה לבנות לעצמו אופי וסדר ראויים, אך אלפי המטופלים המחזיקים ברשיון שימוש בצמח ממשיכים להתלונן על בעיות איכות, שירות וביורוקטיה. הנסיון להעביר את האחריות על ענף הקנאביס הרפואי לחברת שרא"ל כשל זה מכבר בבג"ץ וכעת נאלצים המטופלים להמשיך ולהמתין להסדרתו באופן אחר.

מיכאל דור
ד"ר מיכאל דור, יועץ הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות

עיקר טענותיהם של 'המאושרים' הינן טענות שעולות כבר שנים ארוכות וכוללות השגות בנוגע לאופן אספקת התרופה לחולים, טרטור חוזר ונשנה לביקורות וחידושי רשיונות, התנגשות עם חוקי הנהיגה, הקשחת רשימת ההתוויות המזכה ברשיון הנכסף ועוד.

בעקבות רעש ציבורי שקם בעת האחרונה בגלל איכות ירודה למדי של הקנאביס אותו מקבלים החולים ברשיון, אסף צוות המגזין שאלות מרכזיות שעלו ב'פורום קנאביס' וברשתות החברתיות.

ד"ר מיכאל דור, היועץ הרפואי הראשי של יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות ומי שלמעשה מתפקד כמנהלה בפועל – ענה לנו על חלק מהן השבוע.

מטופלים רבים מלינים כי הם נדרשים להגיע לחידוש רשיון בכל חצי שנה – גם כאשר מדובר במחלה כרונית קבועה. עובדה זו גורמת לקשיים והוצאות רבים עבור החולים ולעומס בלתי אפשרי ביחידה לקנאביס רפואי.

ד"ר דור: אורך התקופה הוא כרגיל לשנה ויש חשיבות למעקב ודיווח על המעקב. אעשה תזכורת לרופאים כדי שיהיה ברור שניתן להאריך בשנה ולא בחצי שנה בלבד. עם זאת יש לזכור שאישור קבלת הקנאביס אינו זכות מוקנית לכל החיים אלא מותנה במעקב גם אצל חולים שבעייתם לא תיעלם. במחלות מסויימות, המעקב חייב להיות תכוף יותר ואז זה לתקופות יותר קצרות. הארכה לשלושה חודשים או פחות היא כאשר לא צורפו המסמכים המחוייבים. בהתחלת טיפול ניתן אישור לחצי שנה.

מדוע לא מתאפשר לנוע בנוחיות דרך ספקים שונים ומדוע לא ניתן לקבל זנים שונים מספקים שונים בכל הזמנה?

ד"ר דור: לא ניתן לעקוב אחרי תנועה וקבלת חומר בו זמנית מספקים שונים ובעתיד הנראה לעין אין שום כוונה לאשר מצב כזה.

איכות התרופה מתחת לכל ביקורת אצל חלק מן הספקים. מדוע זה בכלל קורה, האם וכיצד מתבצעת בקרה, ומה על מטופל לעשות במקרה כזה?

ד"ר דור: החומר מושפע מאד מגורמים רבים כמו מזג אויר, מזיקים, כמות משקעים ועונות השנה. כאשר יבוצעו מעקב ובקרה במעבדה מאושרת, תפתר בעיה זו.

האם צפויים להיכנס מגדלים נוספים לענף? אם כן, מתי? אם לא, מדוע?

ד"ר דור: לאחר פתיחת הנושא למכרז, במתוכנן, יכנסו לתחום ספקים חדשים. כידוע הדבר מתעכב עד לסיום התהליך המשפטי.

האם מתוכנן שינוי כלשהו בנושא רשיונות הנהיגה וההתנגשות עם משך הזמן בו נשאר ה-THC בדם? כמה שעות לאחר צריכת קנאביס יכול חולה לעלות על ההגה, אם בכלל?

ד"ר דור: נושא הנהיגה נמצא בדיונים חוזרים מול המשטרה ומול המכון לבטיחות בדרכים. עם קבלת ההחלטה הדבר יפורסם. בינתיים יש חובה על המשתמש לדווח למכון וחובה לרופא המטפל לדווח על מי שלדעתו מסכן את עצמו ואת האחרים בנהיגה (מדובר בחוק כללי ולא מתייחס דווקא לנושא הקנאביס).

מהי דעתך האישית על חולים שצורכים את התרופה מחוץ לביתם? האם רשאים לקחת הרשיון איתם לחופשה? האם מותר לעלות על טיסה פנימית לאילת לדוגמה עם מספר גרמים של התרופה?

ד"ר דור: על פי החוק החומר הוא חומר אסור שניתן להשתמש בו רק לפי נוהל משרד הבריאות והנוהל מחייב שימוש במקום קבוע שאין אליו גישת אנשים זרים. בעתיד, לאחר השלמת התהליך המתוכנן של הפיכת החומר לתרופה וחלוקתו בבתי המרקחת, אני מניח שיחול שינוי גם בהנחיה זו.

האם צפויות להיכנס לרשימת ההתוויות מחלות נוספות פרט לאלו הקיימות היום?

ד"ר דור: הכנסת התויות נוספות הוא תהליך מתמשך ומדי מספר חודשים אני מבקש מבכירי הרופאים בתחום מסויים לבדוק את הספרות המדעית ואת הניסיון העולמי לגבי מחלה שבתחומם, ולהגיש נייר עמדה לועדת ההתויות ובו המלצה כיצד לנהוג, בין אם לאשר או לקבוע תנאים לאישור או לא לקבל. החלטת הועדה מועברת לאישור המנכ"ל או המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ולאחר מכן האישור מתפרסמת באתר המשרד (נוהל 106). הערה: בהתאם להמלצת אנשי המקצוע יש גם ביטול התוויות והוצאת מחלות מרשימת ההתוויות כפי שארע עם הגלאוקומה ועם ה – HIV (איידס).

האם אפשר לקבל נתונים מלאים של כמות מטופלים אצל כל ספק והאם אפשר לקבל נתונים מלאים של כמות חולים בכל התוויה?

ד"ר דור: הכנסת כרטיסים מגנטיים היא אחת מהתוכניות שהיק"ר מתכנן במסגרת הסדרת הנושא.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט