מגלגל...

מנהל היק”ר הורה על ביטול צפוי של רשיונות הגידול של קנאמדיק

משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי מצטרפים לעמדת משרד החקלאות ומורים על ביטול צפוי של הרשיונות לגידול קנאביס של חברת קנאמדיק המנהלת את המותג הותיק טבע אדיר אלא אם יימצא פתרון מפתיע. קנאמדיק: "החברה ממשיכה לגדל בחווה ותעמוד בתנאי הרישיון בלו"ז שנקבע"

חברת הקנאביס קנאמדיק המחזיקה במותג הותיק טבע אדיר לא תוכל אולי להמשיך לגדל קנאביס בקרוב. מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט הורה השבוע לחברה לחדול מגידולי קנאביס חדשים החל מבעוד כחודש (פברואר 2022) וכן הורה על ביטול רשיונות הגידול של החברה לחלוטין החל מיוני 2022, כל עוד לא ימציאו היתר לשימוש חורג, דבר שלא סביר שיקרה.

“בעת הזו הוגבל תוקף רישיונה של קנאמדיק טכנולוגיות בע”מ כך שככל שלא יתקבל היתר לשימוש חורג… הרי שרישיונות החברה יבוטלו ביום 30.6.2022 והחל מיום זה לא ניתן יהיה להחזיק כל קנאביס, במקרקעין או במקום אחר,” כתב לנדשפט. “לאור האמור לעיל אין לקיים באתר פעולות ריבוי, ייחורים, שתילה וגידול צמחי קנאביס חדשים לאחר 15.2.2022.”

מכיוון שבעל הקרקע במושב פתחיה עליה שוכנת חממת הקנאביס של החברה הוא זה שהגיש את התלונה בנושא מלכתחילה, ייתכן שמדובר בסוף דרכה של החברה הותיקה – אלא אם החברה תאתר שטח אחר להעביר את הפעילות אליו או תמצא דרך לקבל לידיה את הבעלות על הקרקע.

גבריאל אלבז מאור אלבז בחוות קנאמדיק-טבע-אדיר במושב פתחיה
השתלטו על החברה אבל הפסידו את הרישיון? גבריאל אלבז ומאור אלבז בחוות קנאמדיק-טבע-אדיר

קביעה זו של לנדשפט מגיעה כזכור בתום הליך משפטי ארוך שנחשף לראשונה במגזין קנאביס, במסגרתו בעלי הרוב בחברה, משפחת אלבז, השתלטו על מניות המיעוט של אבי סממה ופאני קולין. סממה, שהינו בעל הקרקע במושב, החזיק ב-38% מהחברה, וקולין ב-10% נוספים, והשניים הפסידו את המניות לאלבז במסגרת ההליך המשפטי.

הסכסוך בין הצדדים, שלטענת סממה נגרם עקב ניסיונם של משפחת אלבז למדר אותו מפעילות בחברה, הוביל להליך BMBY, מעין גישור או מכרז שבמסגרתו הצד שמציע סכום כסף רב יותר זוכה במניות הצד השני. סממה סירב להגיש הצעה נגדית להצעה שהגישו האלבזים בטענה שההליך פסול, וכך הפסיד את מניותיו בחברה בתמורה לכ-14 מיליון ש”ח בלבד.

עם זאת, מאחר ועל פי חוק ההתיישבות לשימוש חורג בקרקע חקלאית חובה שבעל הקרקע החקלאית שעליה שוכן העסק יחזיק לפחות 26% ממניות העסק, ומאחר וסממה כבר לא החזיק כאמור במניות לאחר שהן נמסרו לאלבזים, למעשה החווה פועלת כיום על שטח חקלאי לכאורה בניגוד לחוק ההתיישבות.

עו"ד חגית ויינשטוק
עו”ד חגית ויינשטוק, מומחית לרגולציה בתחום הקנאביס הרפואי – ייצגה את סממה בפנייה לרשויות לביטול רישיונות החברה

בעקבות נטילת מניותיו בחברה פנה לאחרונה סממה אל משרדי החקלאות והבריאות ואל היק”ר באמצעות עו”ד חגית ויינשטוק, מומחית בתחומי רגולציה של קנאביס רפואי, שהגישה בשמו תלונה רשמית בגין העובדה שעל הקרקע שבבעלותו מתנהל עסק מבלי שהוא מחזיק בו מניות. עו”ד ויינשטוק דרשה מהרשויות לבטל את רישיון העסק של החברה.

משרד החקלאות ביטל בעקבות כך את ההיתר לשימוש חריג בקרקע החקלאית כבר בחודש שעבר, אך משרד הבריאות התמהמה, עד השבוע. כעת היק”ר למעשה “מיישר קו” עם משרד החקלאות, מקבל את התלונה שהגישה עו”ד ויינשטוק בשמו של סממה, ומורה על צמצום פעילות החברה וביטול הרישיון החל מבעוד כמה חודשים.

אם בעלי קנאמדיק, משפחת אלבז, אכן יאבדו לבסוף את רישיון הפעילות שלהם, הרי שלמעשה הם “ירו לעצמם ברגל” בכך שניצחו במכרז, שכן בתום ההליך המשפטי מול סממה הם אמנם קיבלו לידיהם את 48% ממניות החברה שהיו ברשותו וברשות שותפתו לשעבר קולין, אך מצד שני צפויים כעת כאמור לאבד את האפשרות לגדל קנאביס בשטח זה.

חממות חברת קנאמדיק (טבע אדיר) במושב פתחיה (תמונה: באדיבות החברה)
חממות חברת קנאמדיק (טבע אדיר) במושב פתחיה (תמונה: באדיבות החברה)

לטענת גורמים המקורבים לחברה “אין שום סכנה לרישיון”. את טענתם הם מבססים על פסקה בפרוטוקול הדיון בביהמ”ש שקדם לפסק הדין, ממנה ניתן לטענתם להבין שלא רק המניות יועברו לידיהם בתום ההליך המשפטי, אלא גם הזכויות על הקרקע.

בפסקה המדוברת נכתב כי “זכות השימוש היא מרכיב מרכזי בפעילות החברה וברישיון שניתן לה, על כן במסגרת ההתחשבנות תיקבע ערכה הכספי של זכות שימוש זו כשהצד הזוכה יהיה זכאי לעשות בה שימוש כנגד התשלום מבלי לוותר על טענותיו כי הזכות שלו. כל צד יהיה רשאי לנקוט בהליך משפטי לקביעת הזכות האמורה ואולם אין בהליך המשפטי כדי לעכב את עצם השימוש עצמו או להכשילו”.

דברים אלה, להבנת בעלי החברה ומנהליה, מהווים לכאורה החלטה שיפוטית שקובעת שני דברים מהותיים: אחד, שמלבד המניות גם הזכות על הקרקע תעבור אליהם, ושנית, שגם אם תהיה התנגדות לכך מצד סממה, הרי שכביכול “אין בכך כדי לעכב את עצם השימוש או להכשילו” – כלומר גם אם יתנהל הליך משפטי נוסף בסוגיה זו, הדבר לא יימנע מהם להמשיך להפעיל את החממה כרגיל.

סממה יקים את טבע אדיר מחדש?

מנגד, לטענת סממה, תוקף הרישיון המעודכן שנתן לנדשפט לקנאמדיק, כלומר עד יוני 2022, ניתן ללא סמכות. לדבריו הרישיון אמור לפוג תוקף כבר ולמעשה שייך לו. “מה-31.10.21 אין ליובל סמכות כרגולטור, אני בעל הרישיון כחקלאי מכורח הרגולציה, הרישיון חוזר אליי ואני בימים אלה בפרוצדורת המרת השימוש החורג לחברה חדשה”.

לדברי סממה, “החברה החדשה תקום על חלקה א’ במשק, אליה יצטרפו משפחת קולין, המייסדים של טבע אדיר וממייסדי ענף הקנאביס בארץ. המותג ‘טבע אדיר’ שקנאמדיק משתמשים בו עדיין, בכלל לא מכרנו אותו, הוא שייך לקולין והוא יחבור למיזם העסקי החדש שלי יחד עם כל הנכסים והגנטיקה אותם נתבע בהליך משפטי שצפוי להיפתח”.

מי שמנהלים בימים אלה את חברת קנאמדיק וטבע אדיר תחת בעלות משפחת אלבז הם בין השאר שני שוטרים בכירים בדימוס, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס: מפקד מרחב ירקון לשעבר תנ”צ בדימ’ יורם אוחיון שאליו הצטרף לאחרונה מפקד מחוז מרכז לשעבר ניצב ברונו שטיין.

מקנאמדיק נמסר: “חברת Cannamedic פועלת שנים רבות בתחום הקנאביס הרפואי, ע”פ רישיון שקיבלה החברה מהיק”ר. ניסיונות של גורמים שונים להוביל לביטול מיידי של רישיון החברה נכשלו, והחברה ממשיכה לפעול ולגדל בחווה בהתאם לפסק דין חלוט שניתן מביהמ”ש המחוזי ב-2020 ואושר בביהמ”ש העליון. בעקבות חילופי הבעלים נדרשות התאמות טכניות והסדרת הפעילות בקרקע בהליך חידוש הרישיון. החברה פועלת בימים אלו, מול משרד החקלאות והיק”ר, לבצע את ההתאמות ותעמוד בלוחות הזמנים כנדרש.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר