ממתק לא חוקי: האמריקאים לא אוהבים הפתעות

בארה”ב של 2013, יש מדינות שעדיף להיתפס בהן עם שקית מריחואנה ולא עם ביצת הפתעה של קינדר…

“ביצת ההפתעה” המקורית של קינדר הייתה במהלך שנות התשעים לחלק בלתי נפרד מנוף ילדותם של אלפי ילדים בישראל. בכל בית שני יכולנו למצוא את הביצה השוקולדית עם הקופסא הכתומה, בתוכה אוחסנה ההפתעה המפורסמת יחד עם הוראות לחיבור החלקים.

לאורך 13 שנים טובות, החל משנת 94′ ועד 2007, זכינו להנות מהממתק המיתולוגי, עד שבחברת היבואן “ליימן שליסל” החליטו להפסיק לייבא את הביצה במתכונתה המקורית, זאת בעקבות האקלים החם בארץ שגרם לביצה להמס. אלטרנטיבת ה”קינדר ג’וי” – ביצה שבחציה האחד כפית והפתעה ובחציה השני קרם עם צמד כדורי שוקולד לא זכתה לחצי מהפופולאריות של הביצה המקורית.

בפייסבוק ניתן למצוא למעלה מ-20 קבוצות ודפים שונים המוקדשים כולם למטרת השבתה של הביצה המקורית חזרה לארץ הקודש.

בתחילת השנה חברת “פרימיום שיווק” הואילה בטובה להרים את הכפפה ולייבא מחדש את הביצה המקורית – אולם לדאבונם של אלפי חובבי הנוסטלגיה בארץ, רעיון היבוא היה לזמן מוגבל בלבד ונכון להיום קשה עד בלתי אפשרי למצוא ביצת קינדר “אוריגינל” על מדפי הסופר.

ראו עוד: לא רק קנאביס – 5 דברים מוזרים שממשלות הוציאו מחוץ לחוק

גם זה בטח יעניין אותך

הבריטים חשבו על זה קודם

בשנת 2000, שלושה הורים בריטים שילדיהם נחנקו למוות מביצת קינדר פתחו בקמפיין מסיבי להחרמת המוצר והוצאתו מחוץ לחוק ע”י האיחוד האירופי.

פשוט לא אותו דבר - קינדר ג'וי
פשוט לא אותו דבר – קינדר ג’וי

לאחר דיונים בפרלמנט הבריטי במהלכן עלו טענות בעד ונגד הוצאת המוצר מחוץ לחוק, שחרר משרד התעשייה והמסחר הבריטי הודעה בה הוא מצהיר כי: “מותם הטראגי של הילדים נבע כתוצאה מבליעת חלקים קטנים המצויים בביצה. ישנם עוד מוצרים וצעצועים רבים בשוק המכילים חלקים קטנים. אם נתחיל להוציא מחוץ לחוק כל מוצר שילד קטן עלול לבלוע – כמעט ולא ישארו צעצועים בשוק”.

הצהרת משרד התעשייה והמסחר הבריטי זכתה לתמיכה נרחבת בציבור, במיוחד לאור העובדה שבמהלך השנים 91-98 היו רק שבעה מקרי מוות בכל העולם כתוצאה מחנק שנגרם מביצת קינדר. ברור שכל מקרה של פעוט שנחנק למוות הוא מצער מאוד בפני עצמו, אבל אין ספק שהמספרים לא מצדיקים נקיטת אמצעים קיצוניים כמו החרמה או הוצאה אל מחוץ לחוק של המוצר.

בניגוד לבריטים, שהשכילו להבין את הבעייתיות וחוסר העקביות ברעיון ה”נידוי” של ביצת הקינדר, האמריקאים הלכו עם הנושא עד הסוף, כמו שרק האמריקאים יודעים לעשות.

ראו עוד: בוליביה: קוקה-קולה יוכרז כמשקה לא חוקי

האמריקאים יודעים מה טוב להם

בשנת 1997 ה-CPSC (הסוכנות האמריקאית להגנת הצרכן) בדקו את הסוגיה וקבעו באופן חד-משמעי כי מאחר וביצת קינדר עשויה משוקולד, היא מיועדת לילדים בכל הגילאים (ולא רק לבני שלוש ומעלה כפי שכתוב על האריזה) ולכן היא מהווה סכנה מהותית לחיי הילדים. הם יצאו בקריאה לאסור את יבוא הביצה לארה”ב.

למרות שעל גבי האריזה כתוב במפורש שהממתק מיועד לילדים מעל גיל שלוש ושאכילת הממתק ע”י קטין דורשת ליווי מבוגר, האמריקאים לא התרצו וביוני 2012 העבירו תקנה המטילה קנס של 2,500$ דולר עבור כל ביצת קינדר שתמצא ברשות אדם הנכנס לתחומי ארה”ב.

חלפה שנה מאז, הניסיונות של אזרחי ארה”ב לביטול הגזרה עלו בתוהו. גם עצומה מיוחדת עבור הנושא שנפתחה באתר האינטרנט של הבית הלבן לא הצליחה להשיג את מספר החתימות הנדרש ונכון לעכשיו המצב נותר כשהיה. כמו בישראל, גם האמריקאים ניסו למצוא תחליף לדבר האמיתי, אבל עבור לא מעט אמריקאים זהו לא תחליף ראוי – בשבילם ביצת קינדר יש רק אחת.

סיפורים ביזאריים על תיירים תמימים שנקנסו באלפי דולרים במין “ניסיון הברחה” של ביצי קינדר לתוך שטח ארה”ב ניתן למצוא ברחבי הרשת.

האח הגדול פשוט לא הצליח למצוא נושא יותר חשוב להתעסק איתו…

ראו עוד: למה קנאביס לא חוקי – מריחואנה יכולה להציל את חייכם, אבל אתם לעולם לא תדעו על זה!

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר