מגלגל...

כשנתיים לאחר ההבטחה: ממשלת לוקסמבורג תאשר לגליזציה?

הפרלמנט הלוקסמבורגי דן בסוף השבוע שעבר בסוגיית הלגליזציה, כשנתיים וחצי לאחר שהממשלה החדשה הבטיחה לשים סוף להפללת צרכני הקנאביס ולהפוך את המדינה הקטנה על 600 אלף התושבים בה לראשונה באירופה שמאשרת לגליזציה מלאה. במפלגות השמרניות מנסים לעצור את המהלך

כבר בנובמבר 2018, זמן קצר לאחר שנבחרה הממשלה החדשה בלוקסמבורג, אחת מהבטחותיה הראשונות היתה לאשר לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי – במה שהיה צפוי להפוך את המדינה לראשונה באירופה שמאשרת קנאביס חוקי באופן רשמי. כעת, שנתיים וחצי לאחר מכן, עושה המדינה הקטנה צעד נוסף בכיוון. 

ביום חמישי האחרון נידון הנושא בלשכת הצירים (הפרלמנט), כאשר רוב המפלגות הסכימו כי אסטרטגיית הפללת צרכני הקנאביס נכשלה וכי הגיע הזמן לגישה חדשה. עם זאת, מפלגת “העם החברתי הנוצרי” (CSV) הימנית רואה את הנושא בספקנות רבה והיא כרגע המתנגדת הגדולה ביותר לקידום הלגליזציה.

חבר הפרלמנט ומי שנבחר לאחרונה לנשיא מפלגת CSV, קלוד ויסלר (Claude Wiseler), אמר כי הוא מטיל ספק בלגליזציה וציין כי הדוגמה של קנדה הראתה כי השוק השחור לא ייעלם אוטומטית, אלא ייצר קנאביס באיכות ירודה, במטרה למכור אותו במחיר נמוך יותר מהחלופות החוקיות.

יש לציין שעל פי נתונים רשמיים מקנדה השוק הלא-חוקי אכן לא נעלם לגמרי אך הוא כן בירידה ובחודשים האחרונים עקף לראשונה היקף המכירות בשוק הקנאביס החוקי של קנדה את היקף המכירות בשוק הקנאביס הלא-חוקי. על פי הנתונים, מכירות מוצרי הקנאביס בשוק הפנאי (לא כולל קנאביס “רפואי”) ברבעון השלישי של 2020 הסתכמו ב-824 מיליון דולר קנדי ​​(644 מיליון דולר אמריקאי), לעומת שווי מכירות לא חוקיות שנאמד, על פי הערכות כמובן, בכ-754 מיליון דולר באותה התקופה.

בנוסף, ב-CSV חוששים מכך שצעירים ובני נוער, שלטענת המפלגה צריכת הקנאביס בקרבם הוכחה כבעייתית, ייצרכו יותר קנאביס לאחר שתעבור הלגליזציה, גם אם עדיין לא יורשו לעשות זאת על פי החוק, בשל הגבלת גיל.

מנגד, חברת הפרלמנט קרול הרטמן (Carole Hartmann), המכהנת מטעם מפלגת השלטון, המפלגה הדמוקרטית (DP), אמרה כי ההתנסויות ראשונות בחו”ל, או בכלל, אינן מעידות על כך שצריכת הקנאביס בקרב צעירים עולה לאחר לגליזציה. הרטמן הצביעה בנאומה על כך שבמדינות אחרות שבהן הפך הקנאביס לחוקי או שעברו תהליך של אי הפללה, הצריכה, בניגוד לציפיות, בדרך כלל לא עלתה בקרב בני נוער אלא התייצבה ברמה נמוכה יותר לאחר שיא קצר. בקנדה אגב אחוז השימוש בקנאביס בקרב בני נוער ירד בקרוב ל-50% לאחר הלגליזציה.

לדבריה, “הלגליזציה תסייע גם לפקח על איכות הקנאביס, כמו גם על רמת החומרים הפעילים שבו, כדוגמת THC”. כך תוכל המדינה, לטענתה, “להילחם בקנאביס הנמכר בשוק השחור שעליו אין פיקוח והוא בכל השפעות בריאותיות שליליות”. היא הדגישה כי אינה רוצה לזלזל בצריכת קנאביס בשום צורה שהיא, אולם לדעתה “בלוקסמבורג חייבים לקחת חלק בתהליך הלגליזציה העולמי, תוך קיום הסברה גם על הנזקים שבעישון. אם אלכוהול וסיגריות הם חוקיים, גם קנאביס צריך להיות כזה”.

עם זאת, נשיא מפלגת ה-CSV ויסלר שב ואמר כי קיים סיכון לכך שמתבגרים יעודדו לרכוש קנאביס בשוק השחור, אם הוא זמין וחוקי עבור המבוגרים.

שרת הבריאות פאולט לנרט (Paulette Lenert) השיבה לו כי כפי שנמצא כאמור לאחרונה גם בקנדה, ממצאים ראשוניים אינם תומכים בחשש הזה. היא אף ציטטה מחקר מארה”ב המצביע על כך שהצריכה בקרב קטינים לא גדלה לאחר הלגליזציה, אלא דווקא נוטה יותר לרדת. לדבריה, הממשלה תוציא עדכון רשמי על התקדמות הלגליזציה בשבועות הקרובים, במהלך חודש יוני 2021. “למרות שנותרו מספר שאלות פתוחות, אין שום סיבה להטיל ספק בפרויקט בכללותו”, אמרה השרה.

אחוז השימוש בקנאביס (תושבים שהעידו כי צרכו קנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה) בלוקסמבורג הוא מהגבוהים בעולם והיא נמצאת במקום השני מבין מדינות אירופה. על פי נתוני סקר גדול שביצעה הנציבות האירופית בין ה-3 באוגוסט ל-15 בספטמבר 2020 המדינה שבה היתה השכיחות הגבוהה ביותר של שימוש בקנאביס היא אירלנד, עם 17% שענו בחיוב לשאלת השימוש בקנאביס. אחריה לוקסמבורג כאמור עם 16%, לטביה עם 14%, סלובניה עם 12%, צ’כיה ופינלנד עם 11%, ובריטניה, ספרד, בלגיה ואסטוניה עם 10%. בישראל אגב, על פי סקר רשמי משנת 2016, אחוז השימוש בקנאביס (לפחות פעם אחת בשנה האחרונה) עומד על 27% – מהגבוהים ביותר בעולם.

בתחום הקנאביס הרפואי כבר ביוני 2018 הסדירה לוקסמבורג את הנושא, כשאישרה את הצעת החוק שמאפשרת לכל רופא שהוכשר לכך, כולל רופאי משפחה, לרשום למטופלים קנאביס רפואי למגוון מחלות ובעיות בריאותיות. כיום מייבאת לוקסמבורג את כל הקנאביס הרפואי שלה מקנדה, אולם במידה והלגליזציה תאושר סביר להניח שבמדינה הקטנטונת, המונה כ-600 אלף נפש בלבד, יתחילו בגידול מקומי של קנאביס בכלל, וקנאביס רפואי בפרט.

יש לציין כי הממשלה, שנבחרה באוקטובר 2018 והבטיחה כאמור לגליזציה מלאה בסוף נובמבר באותה שנה (שבוע לפני שהושבעה רשמית), תסיים את כהונתה לקראת שנת 2023. בשנתיים וחצי שחלפו מאז אותה הבטחה, נראה כי הנושא מתקדם מעט בעצלתיים ונותר לקוות כי כעת, לאחר הדיון בשבוע שעבר בפרלמנט, העניינים ינועו במהירות רבה יותר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר