ממשלת לבנון הכריזה מלחמה ב"סמים דיגיטליים"

שר המשפטים הלבנוני הודיע כי בכוונתו לפעול לקידום איסור שימוש ב"סמים דיגיטליים" – קבצי סאונד אשר גורמים לכאורה להשפעה פסיכואקטיבית פעילה.

במהלך תחילת שנות האלפיים החלה להתפשט ברשת תופעה חדשה המכונה 'i-dosing' – האזנה לקבצי סאונד הנקראים "ביטים בינאריים" ומאופיינים בצלילים בתדרים שונים, הגורמים לכאורה להשפעות ממסטלות בדומה לסוגי סמים שונים. בשנת 2010 כבר קמו מספר אתרים ייעודיים ברשת, בחלקם של ישראלים, שמוכרים קטעי סאונד במבחר רחב של סוגים (I-Doser, Digipill ועוד…).

אשרף ריפי
אשרף ריפי, שר המשפטים של לבנון

כעת עולה נושא השימוש בסמים דיגיטליים בממשלת לבנון לדיון, לאחר ששר המשפטים הלבנוני, אשראף ריפי, קרא בסוף השבוע שעבר לנקיטת פעולות משפטיות כנגד השימוש במוצר.

במכתב ששלח ריפי לתובע הכללי של לבנון, סמיר חמוד, קרא שר המשפטים לעצור את השימוש בסמים דיגיטליים ולהוציאם מהחוק.

השימוש בסמי I-dosing דיגיטליים מתבצע על ידי הרכבה של אוזניות והאזנה לסאונד בווליום גבוה. ברשת ניתן למצוא עשרות רבות של קטעי וידאו מסוג זה המאפשרים סוגי 'היי' שונים, למשל של אופיום, LSD, קוקאין, מריחואנה, אלכוהול ועוד.

לדוגמה, הסאונד הזה אמור לגרום לכם להשפעה של זן קנאביס 'אורנג' קוש':

מה זה סמים דיגיטליים?

על פי הדיווח של רשת 'אל-עראבייה' מלבנון, "סמים דיגיטליים הם קטעי אודיו אותם ניתן לרכוש בעבור 3$ בלבד באינטרנט וגם עד ל-30$. בעוד חלק מהרופאים והמומחים טוענים כי האזנה לסמים דיגיטליים עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך למשתמשים, אחרי חושבים כי יכולות דווקא להיות להם תועלות בריאותיות."

האתר I-Doser, המוכר ביותר בתחום הסמים הדיגיטליים, מתאר אותם כ"דרך להשיג השפעה על מצב הרוח או על החוויב בעזרת טכניקה המשלבת שני טונים שונים של צלילים במקביל במטרה לגרות את גלי המוח." כאשר מנוגנים שני צלילים שונים באזניות – אחד בכל אוזן – המוח מקבל 'ביט פנטום' שלישי שמגרה את המוח. התופעה זוהתה לראשונה בשנת 1839 על ידי המדען הגרמני היינריך ווילהלן דאב.

idoser
I Doser – מוכרים סמים דיגיטליים באינטרנט

קטעי הסאונד מגיעים במגוון רחב מאוד של וריאציות ונושאים לבחירה: הנאה, בריאות, מדע בדיוני, מין, ספורט, משחק ועוד, וניתנים כיום להורדה פשוטה בלמחשב או באפליקציות של 'אפל' ושל 'אנדרואיד', כך על פי האתר – אך בעוד אחדים טוענים כי זה שינה את חייהם, רבים מתעקשים כי כאב ראש זה כל מה שיצא להם מזה.

בריא או מזיק?

על פי הדיווח בלבנון, עד כה נרשמו שני מקרים של התמכרות לסמים דיגיטליים. עם זאת דואגת ממשלת לבנון כי המקרים הבודדים יהפכו לתופעה, "בעיקר בגלל שהסמים הדיגיטליים מאוד נגישים," נכתב.

בעוד ד"ר סרחן אל מחייני, מנהל האקדמיה המשטרתית למדעים בלבנון, קורא לאיסור מוחלט על השימוש במוצר וטוען כי מדובר באיום ממשי על החברה, ד"ר הלאנה וואהבי, מומחית לנוירולוגיה, צוטטה ב'וושינגטון פוסט' כשאמרה כי "בבדיקה שערכנו לא נמצאה כל עלייה בפעילות גלי המוח אצל אנשים שהאזינו לסמים דיגיטליים".

ואכן, חוקרים מאורגון, ארה"ב, מצאו כי ההשפעה של האזנה לביטים בינאריים עשויה להיות בעלת סגולות בריאותיות ארוכות טווח. "אנשים שמאזינים לביטים בינאריים בכל יום דיווחו על ירידה בחרדות ועלייה בשיפור החיים," אמרה ד"ר וואהבי.

ראו עוד:
בלי סמים: אשליות אופטיות שיבלבלו לכם את המוח
בלי סמים: הוידאו שיעשה לכם הזיות פסיכדליות
צפו: כך נראים שדות הקנאביס של לבנון
מגדלי המריחואנה בלבנון מתכוננים להילחם בדאע"ש
צמח פלילי: קרתום הוצא מהחוק בישראל

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט