ממשלת ישראל: תמות ולא תקבל קנאביס

ממשלת ישראל שברה הבוקר שיאים חדשים של צביעות כאשר במקביל לדחיית הצעת החוק לקנאביס במרשם רופא, אישרה את הצעת החוק למוות במרשם רופא. “משרד הבריאות וממשלת ישראל נראים כמי שמעדיפים לתת לחולה למות אם ירצה בכך, אך לא לקבל תרופה טבעית להקלה על מכאוביו,” אומרת שירן גונן.

מאת: שירן גונן

שרי הממשלה הצליחו לשבור הבוקר (א’) שיא חדש של צביעות, כשבישיבת וועדת השרים לענייני חקיקה הצביעו חברי הוועדה בעד הצעת החוק של ח”כ עפר שלח לאישור מוות במרשם רופא, כשבמקביל דחו את הצעת החוק של ח”כ פייגלין לאישור קנאביס במרשם רופא.

הצעת החוק של שלח, הקובעת כי חולה המוגדר “נוטה למות” על פי החוק הקיים, יוכל לקבל מרשם לסם מרדים במינון ממית, מבלי שהרופא יישא באחריות פלילית לנתינתו – כלומר המתת חסד, נתקבלה דקות בודדות לאחר שהצעת החוק לספק קנאביס במרשם רופא, נדחתה בלחץ מפלגת ‘ישראל ביתנו’.

הצעת חוק מוות - הצעת חוק קנאביס
מוות כן, קנאביס לא

אין לי שום דבר אישי נגד עפר שלח או נגד הצעת החוק שלו, ואף ייתכן מאוד שהחוק שאמור להקל את סבלם של חולים הנוטים למות הוא אכן חוק ראוי וצודק. עם זאת, העובדה שממשלת ישראל מקבלת את סמכותו של רופא לאשר מוות לחולה, בעוד שימוש בקנאביס במקרים דומים דורש אישורים מיוחדים של רופאים בכירים ושל גורמי משרד הבריאות, מציגה את הסיטואציה באור תמוה.

מדוע בזמן שרופאים רשאים לרשום תרופות אופיאטיות המכילות בין השאר חומרים כמו הרואין – ללא כל אישור מגורמים בכירים, כשזה נוגע לקנאביס, משרד הבריאות וממשלת ישראל נראים כמי שמעדיפים לתת לחולה למות אם ירצה בכך, אך לא לקבל תרופה טבעית להקלה על מכאוביו?

“איך ייתכן שהעדות שלי כרופאה קבילה בבית המשפט, אבל כשזה מגיע למשרד הבריאות, הם מרשים לעצמם להתעלם מחוות הדעת המקצועית של רופאים?” שאלה בצדק ד”ר ברקת שיף-קרן, רופאה מומחית לכאב שהמלצותיה לקנאביס רפואי מסורבות ע”י גורמי משרד הבריאות חדשות לבקרים.

רבות דובר וסופר על האינטרסים והלחצים המופעלים לכאורה מצד חברות תרופות שונות אשר אינן מעוניינות בהתפשטות השימוש בקנאביס. לדוגמה, מחקר אחרון שנערך על ידי קופ”ח ‘מכבי’ ומצא שהשימוש בצמח מוביל לירידה של כ-50% בצריכת תרופות, “נעלם” באורח פלא על ידי עורכי המחקר עצמם.

אז מה יכול להסיק ישראל ישראלי הקורא הבוקר את כותרות העיתונים ורואה שמצד אחד רופא יכול לאשר מוות ומצד שני אינו יכול לאשר שימוש בקנאביס? רק דבר אחד: משהו רקוב בסדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות, אותם אנחנו בחרנו לתפקיד.

האזינו: רופא מספק כדורים במקום קנאביס – בגלל לחץ מחברת תרופות
ראו: מי לוחץ על קופ”ח ‘מכבי’ להסתיר תוצאות חיוביות של מחקר על קנאביס?
ראו גם: חיים כץ: “חברות התרופות מונעות טיפול בקנאביס משיקולים כלכליים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר