הממשלה מציעה 8 מיליון ש”ח למחקרי קנאביס חדשים

משרדי החקלאות והבריאות מפרסמים הבוקר ‘קול קורא’ למדענים וחוקרים בתחום הקנאביס. 8 מיליון שקל יופנו לראשונה לטובת מחקרים שיתמקדו בעיקר בפיתוח זנים ורכיבי קנאביס, כולל אחד שיעסוק בתחום ה’המפ’, הקנאביס התעשייתי. לא פורסם כיצד ייבחרו החוקרים ונושאי המחקר.

אתמול (ב’) בדיון שנערך בועדת הסמים בראשותה של ח”כ תמר זנדברג נחשף דו”ח מטריד על פיו ממשלת ישראל הקדישה רק 0.5% מסך ההוצאות שלה על מחקרים עבור מחקרי בריאות. עוד נחשף שמשרד הבריאות לא מימן עד כה ולו מחקר קנאביס אחד – זאת לצד הצדקת צמצום הטיפול בקנאביס בטענה ש”מעולם לא נערכו מחקרים”.

הבוקר (ג’) מפרסם משרד החקלאות בשיתוף משרד הבריאות ‘קול קורא’ למדענים וחוקרים בעלי תואר שלישי לפחות ומציע 8 מיליון ש”ח מכספי הציבור כדי לחקור את תחום הקנאביס. יחד עם זאת מתמקד המחקר המבוקש ברכיבי הקנאביס ובפיתוח גנטי בעיקר כמובן, ולא בהשפעת הקנאביס על חולים, על בריאים, על נהיגה או על רפואה כפי שהיה מתבקש ממשרד הבריאות.

חוקר במעבדה בוחן מבחנות עם חלקי צמח הקנאביס
בדיקות המעבדה מגלות את התפלגות הקנבינואידים בכל זן

על פי התנאים שפורסמו התקציב יחולק ל-7 מיליון שיוקדשו לתחום הקנאביס והגנטיקה שלו ומיליון ש”ח נוספים למחקר על ‘המפ’ (קנבוס) – הגרסה הלא-פסיכואקטיבית של הקנאביס וזו ששימשה בהיסטוריה להפקת מאות מוצרי בריאות ותעשייה. “עד שבעה מיליון יוקצו למחקרים בקנאביס רפואי ועד מיליון שקל למחקרים בתחום פיתוח גידול זני HEMP לזרעים,” נכתב.

כל מחקר שיתקבל יוכל לקבל ממשרד החקלאות עד 800 אלף ש”ח בלבד, מה שמבטיח 10 מחקרים לכל הפחות, לפי ההצעה הבאה:

  1. הקמת מאגר גנטי לאומי של קנאביס (כולל אפיון מולקולארי ומטבולי של הקווים השונים)
  2. טיפוח קונבנציונאלי של זני קנאביס לתכונות אגרוטכניות ורפואיות רצויות
  3. פיתוח כלים לטיפוח מולקולארי: התמרה גנטית, יצירת מוטציה מונחית מטרה, עריכה גנומית
  4. אגרוטכניקה ואופטימיזציה לקבלת ריכוזים גבוהים של חומר פעיל
  5. אפיון חומרים פעילים בהיבטים רפואיים ותזונתיים
  6. זיהוי ואפיון חומרים חדשים בצמח הקנאביס לשוק הרפואי
  7. בחינה אגרוטכנית להיתכנות חקלאית אינטנסיבית ואקסטנסיבית

עם זאת המשרד ציין כי זו לא רשימה סגורה וכי אין להם העדפה במימון. עוד נכתב כי “ניתן להגיש הצעות גם בתחומים נוספים העונים לדרישות הקול קורא ואשר אינם מופיעים ברשימה”. כמו כן לא הוסבר כיצד ייבחרו החוקרים ו/או המחקרים או כיצד ייקבע התקציב לכל אחד מהם.

גם זה בטח יעניין אותך

“קול קורא זה הינו צעד חלוצי ומהווה יישום ראשוני של החלטת הממשלה,” נכתב. מטרתו “לאפשר לחוקרים לבצע מחקר בסיסי ויישומי בטווח הבינוני ולאפשר לפתח כלים ותשתיות מחקר שיובילו לדור המוצרים הבא של קנאביס לשימוש רפואי.”

תנאי זכאות לקבלת מימון למחקר: תואר שלישי לפחות. לכל מחקר יוקצו עד 800,000 שקל למשך שלוש שנים. מועד הגשת הצעה: 28/09/2016. למידע נוסף יש לפנות דרך מערכת “מדענית” באתר משרד החקלאות.

המסמך המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/PDF/kol-kore-2016.pdf

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר