טוען...

ממשלת דנמרק: “תופסק העברת כספים לאו”ם עבור המלחמה בסמים”

ממשלת דנמרק הודיעה על הפסקת העברת תשלומים לאו”ם עבור המלחמה בסמים. הסיבה: הכספים מנוצלים לצורך הוצאות להורג של סוחרי סמים באיראן.

כריסטיאן פריס באך, שר הפיתוח של דנמרק, הודיע כי תופסק העברת כספי סיוע לאו”ם המיועדים עבור המלחמה בסמים מאחר וחלק מהכסף מנוצל על ידי ממשלת איראן לצורך הוצאה להורג של סוחרי סמים במדינה.

כריסטיאן באך, שר הפיתוח בממשלת דנמרק
כריסטיאן באך, שר הפיתוח בממשלת דנמרק

בכל שנה מעבירה ממשלת דנמרק למחלקת הסמים של האו”ם (UNODC) כ-5 מיליון קרונר, שהם 870,000$ דולר, בעבור המלחמה בסמים. לאחר מספר דיווחים שפורסמו בשנים האחרונות בנוגע לתופעת עונשי המוות לסוחרי סמים באיראן, ארגוני זכויות אדם כמו ‘אמנסטי’ ואחרים, פנו אל ממשלת דנמרק בדרישה להפסיק את המימון המנוצל לטענתם לצורך הוצאות להורג.

“זהו מסר עבור ממשלת איראן להפסיק את עונשי המוות,” אמר באך. “הוצאות להורג אין מקובלות עלינו ואיננו רוצים להיות מעורבים בדברים מסוג זה.”

צפו: הוצאות להורג באיראן:

ממשלת דנמרק היתה אמורה להעביר עוד מיליון דולר במהלך השנתיים הקרובות אך בעקבות הגילויים החדשים על כך שהכספים מגיעים לאיראן ומנוצלים לצורך ביצוע עונשי מוות לסוחרי סמים, החליט באך לעצור לאלתר את העברת כספי הסיוע לאו”ם.

“כפי שזה נראה כעת, התרומות שאנו מעבירים לאו”ם מנוצלות לצורך ביצוע הוצאות להורג,” אמר באך. “אני לא חושב שהשיטה הזו יעילה בהפחתת השימוש בסמים והיא מנוגדת לחלוטין לכל עניין זכויות האדם.”

בדו”ח בן ה-44 עמודים – “מכור למוות: הוצאות להורג בגלל עבירות סמים באיראן” – מצא ארגון ‘אמנסטי’, כי עד סוף שנת 2011 לפחות 488 בני אדם הוצאו להורג על עבירות סמים לכאורה, גידול של כמעט פי שלושה לעומת נתוני 2009, כאשר אמנסטי אינטרנשיונל תיעד לפחות 166 הוצאות להורג בגלל עבירות דומות. בסך הכל, אמנסטי אינטרנשיונל תיעד כ-600 הוצאות להורג, שדווחו השנה על ידי מקורות רשמיים ולא-רשמיים כאחד, כשעבירות סמים מהוות סיבה לכ-81% מכלל המקרים. הארגון קרא לשלטונות איראן לסיים את השימוש בעונש המוות נגד אלו המואשמים בעבירות סמים.

“כדי לנסות לרסן את בעיית הסמים העצומה שלהם, השלטונות האיראנים ביצעו מסע הרג בקנה מידה עצום, כאשר אין כל ראיה כי הוצאה להורג מונעת הברחת סמים בצורה יעילה יותר מאשר מאסר”, אמרה אן האריסון, סמנכ”ל זמנית של אזור המזה”ת וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

ראו עוד: המדינות עם חוקי הקנאביס הקשוחים ביותר בעולם

ארגון אמנסטי - בעד זכויות אדם
ארגון אמנסטי – בעד זכויות אדם

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר