ממקסיקו ועד מוסקבה – רעיון הלגליזציה מתפשט בעולם

ממקסיקו ועד רוסיה – העולם כולו בוחן את אפשרות הלגליזציה כמו בארה”ב.

פרח קנאביס

בחודש אפריל 2011, נשיא מקסיקו לשעבר, ויסנטה פוקס, הופיע בפני קהל באוניברסיטת קולורדו בבולדר ובקול הבריטון והנימה הגלויה שלו עודד את האמריקאים לתת למריחואנה מעמד חוקי. הסיבה: זה יכול לעזור בהחלשת קרטלי הסמים האלימים של מקסיקו. “צריכת הסמים בארה”ב מניבה מיליארדי דולרים, כסף שחוזר למקסיקו כדי לשחד שוטרים ולקנות רובים”, אמר פוקס. “אז כשאתם שואלים את עצמכם שאלות על מה שקורה במקסיקו, זה תלוי במידה רבה במה שקורה במדינה הזו.”

באותו הזמן, פרשנים רבים הזהירו כי מהלך הלגליזציה הוא בלתי אפשרי להתנעה. אבל ביום שלישי, הבוחרים בבמדינות וושינגטון וקולורדו עשו בדיוק את מה שפוקס קרא לעשות: הם אישרו תיקונים בחוק והסדירו את המעמד של המריחואנה והמיסוי עליה.

ראו עוד: מדריך משטרתי לצרכן הקנאביס בוושינגטון

בזמן שהתומכים בקולורדו קפצו מעלה ומטה וצעקו “64, 64”, מספר ההצבעה של התיקון בחוק, ההשלכות מרעידות האדמה של הרפורמות החלו להתעכל לאט-לאט אצל פעילים ברחבי העולם, ובעיקר במקסיקו המוכה הנלחמת בסמים. “זה היה מאוד מרגש”, אומר חורחה הרננדז, נשיא הקולקטיב למדיניות סמים אינטגרלית, שקוראת ללגליזציה במקסיקו. “עכשיו אנחנו לא כמו משוגעים במדבר. זה משנה את הדיון”.

זה בגלל שהמשאלים שנערכו בארה”ב סימלו את הפעם הראשונה בהיסטוריה האנושית בה אושרה לגליזציה של מריחואנה על ידי הצבעה דמוקרטית חוקית ובכך נתנו לעורכי דין ממקסיקו ועד מוסקבה תיקים ותקדים בפועל לצטט ולעקוב אחריהם. אפילו הקופי שופס המפורסמים של אמסטרדם קיימים רק בזכות מדיניות עמומה של סובלנות המכונה לעתים קרובות דה-קרימינליזציה, משהו שגם פורטוגל רדפה אחריו. חוק מקסיקני משנת 2009 נתן מעמד חוקי להחזקת כמויות קטנות של חשיש וסמים אחרים, אך הייצור והמכירה הושארו בידיהם של סוחרים צמאי דם.

ראו עוד: לגליזציה בהולנד, בפורטוגל, במקסיקו ומסביב לעולם

הרפורמיסטים בקולורדו ובוושינגטון עדיין רחוקים מטענה לניצחון כולל. המריחואנה נותרה בלתי חוקית לפי החוק הפדרלי של ארה”ב, מה שגרם לעימות בין מגדלי הקנאביס וממשל אובמה שנבחר מחדש. יתר על כן, אמנות האו”ם מחייבות את כל החותמים לאסור לגליזציה של מריחואנה, כמו גם קוקאין, הרואין ומתאמפטמין.

יחד עם זאת, מדינות שלמות עשויות לפעול בקרוב כמו קולורדו, ולקדם ביקורת בינלאומית בנושא. נשיא אורוגוואי, חוסה מוז’יקה, קורא להעניק למריחואנה מעמד חוקי עד סוף השנה – חקיקה במדינה הזו תהפוך את הממשלה למוכרת החוקית היחידה של הסם – ויש תמיכה חזקה ברפורמות בארגנטינה ובברזיל. “מה שקרה ביום שלישי שינה את חוקי המשחק. תהיה לזה השפעה פוליטית וסמלית עצומה”, אומר אנליסט הסמים, אלחנדרו הופ, מהמכון המקסיקני לחשיבה תחרותית. “כעת יהיה קשה מאוד לארה”ב לומר לאנשים לא לתת מעמד חוקי למריחואנה”.

ראו עוד: חוקי הקנאביס החדשים באורוגוואי – 20 ג’וינטים בחודש לכל אזרח

בשבוע שעבר המכון פרסם דו”ח שאמר כי תיקוני המדיניות בארה”ב יכולים לפגוע כלכלית בסוחרים המקסיקניים מכיוון שהצרכנים המקסיקנים קונים יותר גראס מתוצרת ביתית-מקומית מאשר את המוצר המקסיקני המיוצא לארה”ב, שמהווה כשליש מהכנסות קרטלי הסמים המקסיקנים. על פי הדו”ח המעשנים האמריקאים מייבאים כיום בין 40% ל-70% מהקנאביס ממקסיקו. למתן מעמד חוקי בשתי מדינות בלבד לא יכולה להיות השפעה דרמטית, כמובן. בנוסף, הקרטלים המקסיקנים סוחרים גם בסמים אחרים, כולל קוקאין, הרואין ומתאמפטמין, ומבצעים פשעים משתלמים החל מחטיפות וכלה בסחיטה, כך שאפילו לגליזציה ארצית של המריחואנה בארה”ב, לא תהרוס את הקרטלים. ובכל זאת, זה יכול להחליש אותם באופן משמעותי.

נשיא מקסיקו, פליפה קלדרון, לא הגיב באופן מידי על ההצבעות בקולורדו ובוושינגטון. בשנת 2010, הוא דיבר נגד יוזמה דומה להעניק למריחואנה מעמד חוקי בקליפורניה. עם זאת, בעקבות העלות העצומה של המתקפה הצבאית נגד הקרטלים, עם כ-60,000 מקרי רצח הקשורים לסמים מאז שהוא נכנס לתפקיד בשנת 2006, הוא הטיל ספק באיסור בדוחות עדכניים יותר – כולל נאום מתוסכל במיוחד בשנה שעברה לאחר שנרקומנים טבחו ב-52 בני אדם חפים מפשע בקזינו מונטריי במדינה. בחודש ספטמבר, קלדרון הצטרף לנשיאי אמריקה הלטינית מגואטמלה ועד קולומביה בדרישה לאו”ם לקבוע דיון חדש בנושא מדיניות הסמים.

ראו עוד: מתיחות מתעוררת בין ארה”ב לשכנותיה מדרום בנוגע ללגליזציה של סמים

קלדרון עוזב את משרדו בתאריך 1 בדצמבר, ומעביר את הלפיד לנשיא הנבחר אנריקה פנה נייטו, שכבר אמר שהוא רוצה לתת עדיפות להפחתת מקרי הרצח על פני המלחמה בסמים. התיקונים החדשים בארה”ב יעלו שאלות נוספות על האם מקסיקו צריכה לשלוח את חייליה ושוטריה לשרוף שדות מריחואנה ולתפוס אריזות הוואקום מלאות בסמי הקרטלים. “למה אנחנו עוצרים משאיות של מריחואנה במקסיקו כשהם מוכרים אותה סתם ככה במספר מדינות בארה”ב?” שאל שר החוץ לשעבר, חורחה קסטנדה, ברדיו המקסיקני ביום רביעי. “אין בזה שום היגיון. זה סכיזופרני”.

כותב המאמר הוא יואן גריו, כתב מגזין TIME במקסיקו סיטי.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר