מלך הבושמנים של דרום אפריקה נעצר: גידל קנאביס מול בית הנשיא

צפו: שוטרים גוררים את מנהיג קהילת הילידים של דרום אפריקה, הנקראים גם בושמנים, תוך שהוא אוחז בצמחי קנאביס שגידל במאהל מחאה מול בית הנשיא

העימותים בין צרכני קנאביס לרשויות החוק הם כידוע לא עניין ייחודי לישראל, אלא למרבה הצער מחזה נפוץ במדינות רבות בעולם.

עימות כזה מסעיר ביממה האחרונה את דרום אפריקה, לאחר שהמשטרה המקומית עקרה אתמול (רביעי, 9.3) צמחי קנאביס שגודלו על ידי קבוצה של ילידים המפעילה מאהל מחאה מול משרדו של הנשיא סיריל רמאפוסה במשך יותר משלוש שנים.

על פי התיעוד שפורסם, מנהיג הקבוצה המכנה את עצמו “מלך הקויסאן” (Khoisan) של דרום אפריקה והיה לבוש בבגד חלציים מסורתי, נאחז בצמח הקנאביס שנעקר בזמן שאנשי המשטרה גוררים אותו על פני המדשאה הנשיאותית בעיר פרטוריה, בירת המדינה.

“משטרה, זוהי הכרזת מלחמה”, צעק המלך תוך כדי העימות עם השוטרים, “היינו כאן בשלווה, אבל עכשיו לא נוותר”. פעיל אחר צעק לעבר השוטרים “באים כדי לעקור צמחים? אתם זבל אנושי במדים”.

תיעוד מעצרו של מלך הבושמנים שזכה למיליוני צפיות

אנשי הקויסאן, שהיו ידועים בעבר כ”בושמנים” (Bushmen), הם קהילת הילידים של דרום אפריקה המונה כמה מאות אלפי אנשים. נציגיה, שחיים באוהלי ברזנט על המדשאות מול משרדו של נשיא דרום אפריקה מאז 2018, דורשים לקבל הכרה רשמית בשפות הילידיות ובניבים הלשוניים העתיקים שאותם הם דוברים.

אחד האוהלים, אגב, נמצא במרחק מטרים ספורים מפסל ברונזה ענק של נלסון מנדלה, הנשיא השחור הראשון של המדינה.

במהלך הפשיטה הגיעו למקום כ-25 שוטרים, חלקם מצוידים בציוד לפיזור הפגנות, אחרים רכובים על סוסים וחלקם עם כלבי רחרוח. על פי הדיווחים בתקשורת באפריקה, הפשיטה נועדה במיוחד כדי לעקור את צמחי הקנאביס ששתלו אנשי הקבוצה לפני כחצי שנה בגן הירק שלהם.

המשטרה אישרה את מעצרם של שלושה גברים ואישה אחת, בני 22 עד 54, אולם מאוחר יותר דווח כי אותו “מלך”, שהיה אחד העצורים, שוחרר באזהרה.

על פי הודעת המשטרה, “הפעילים הואשמו בעסקאות קנאביס, בנטיעות בלתי חוקיות של קנאביס ובגידול קנאביס, וכן באי חבישת מסיכת פנים בפומבי כאשר קצין משטרה הורה לעשות זאת”.

הפשיטה המשטרתית והמעצר של חברי הקבוצה הם מפתיעים במקצת, שכן בדרום אפריקה התקיים בשנים האחרונות הליך משפטי הדומה לבג”ץ הלגליזציה בישראל. במארס 2017 קבע בית המשפט העליון של דרום אפריקה כי הפללת צרכני קנאביס מנוגדת לחוקה ולפיכך היא מבוטלת. המדינה ערערה, אך בספטמבר 2018 הערעור נדחה והשופטים נתנו לממשלה שנתיים למצוא פתרון – כלומר עד ספטמבר 2020.

עם זאת, כמעט שנה וחצי אחרי, המצב במדינה עדיין לא הוסדר. הפסיקה מספטמבר 2018 הותירה שוק קנאביס חופשי אך בלתי מפוקח, כולל היתר לגידול ביתי לשימוש עצמי, ומאז שוקלת הממשלה שני מודלים: האחד – לגליזציה מלאה, והשני, שסביר יותר שיתממש, מודל מתירני של אי-הפללה שיעוגן בחוק בהתאם לפסיקת בית המשפט ויתיר החזקה וגידול ביתי לשימוש עצמי.

בנוסף, מאז 2018 נמצאת על השולחן בדרום אפריקה הצעת חוק ממשלתית, שבמסגרתה תותר החזקה של עד 600 גרם קנאביס לשימוש עצמי לכל תושב, ללא היתר למסחר. 

על פי טיוטת הצעת החוק, מכירת קנאביס, המכונה באפריקה “דאגא” (Dagga), תהיה אסורה, אך כן תותר החזקת עד 600 גרם קנאביס לתושב לשימוש עצמי או עד 1,200 גרם קנאביס לבית אב שבו גרים 2 אזרחים או יותר. החזקת קנאביס בשטח ציבורי תוגבל לעד 60 גרם לכל היותר, אך השימוש בקנאביס בשטחים ציבוריים יישאר אסור.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר