מגלגל...

מלטה מרחק שבועיים מלגליזציה של קנאביס

הראשונה באירופה: אזרחי מלטה, מדינת אי קטנה בים התיכון, יוכלו לגדל עד 4 צמחי קנאביס בבית, לשאת עד 7 גרם קנאביס בכיס שאותם יוכלו לרכוש במועדוני חברים בדומה למודל הספרדי ולהיפטר מרישומים פליליים מן העבר. כל זאת אמור לקרות בעוד כשבועיים אם, כצפוי, הצעת החוק תאושר בקריאה שלישית ואחרונה

מלטה, מדינת האיים הקטנטנה במרכז הים התיכון מדרום לאיטליה שהפכה בשנים האחרונות לאחד היעדים התיירותים המועדפים על הישראלים, צפויה לספק בעוד שבועיים סיבה טובה נוספת לנסוע אליה – ועל הדרך לעשות היסטוריה כמדינה האירופאית הראשונה שתאשר לגליזציה של קנאביס.

אחרי תהליך של כמה שנים בכיוון, שכלל צעדים כמו קנאביס במרשם מרופא המשפחה (במרץ 2018), ביטול הפללת צרכני קנאביס (בפברואר השנה) ופרסום תוכנית ממשלתית לקראת לגליזציה (במארס השנה), בעוד שבועיים צפוי הפרלמנט במלטה לאשר בקריאה שלישית ואחרונה את הצעת החוק הסופית. 

ההצעה שמונחת על שולחן הפרלמנט כוללת אישור לגידול ביתי והקמת מועדוני קנאביס חברתיים, בדומה לאלה הקיימים בברצלונה למשל, בהם ניתן יהיה לרכוש קנאביס לחברי מועדון בלבד, אך בשלב זה לא מכירת קנאביס בחנויות.

בניין הפרלמנט במלטה
בניין הפרלמנט במלטה

השלב הקודם בדרך ללגליזציה במלטה התרחש לפני כחודשיים, אוקטובר, כאשר המשרד לשוויון, מחקר וחדשנות של המדינה הקטנה ביותר באיחוד האירופי הציג את הצעת החוק לרפורמה בחוק הקנאביס. 

הצעת החוק, שהוצגה לקריאה ראשונה ב-4 באוקטובר לאחר עבודת מומחים משפטיים, כלכלנים, מדענים ואנשי מקצוע נוספים, מושתתת על ארבע רגליים עיקריות: גידול וייצור, החזקה, צריכה והתאגדות.

על פי החוק הצפוי לעבור, מבוגרים יוכלו להחזיק עד 7 גרם של קנאביס, כאשר החזקת יותר משבעה גרם תגרור עונשים מנהליים כמו קנסות. צריכת קנאביס בציבור תיאסר, אלא אם האדם מורשה להשתמש בו מסיבות רפואיות.

הצעת החוק מאפשרת גם לגדל עד 4 צמחי קנאביס בבית, אולם חל איסור על מיקומם במקומות גלויים לציבור, למשל מרפסות או אדני החלונות. בגידול ביתי, הצרכנים יוכלו לשמור עד 50 גרם קנאביס מיובש בביתם.

בדומה לנוסחה הספרדית של מועדוני הקנאביס החברתיים, הצעת החוק קובעת היתר להקים ארגונים ללא מטרות רווח להפצת מוצרי קנאביס בין החברים, כאשר כל חבר לא יכול להשתייך ליותר מעמותה אחת.

על פי הדיווח בעיתון “Times of Malta”, מטרת החוק היא לאפשר את השימוש האחראי בקנאביס, להילחם בסחר בסמים אסורים ולמחוק רישום פלילי של אנשים שנמצאו אשמים בעבר בהחזקת קנאביס לשימוש אישי.

בכלי תקשורת אחר, “MaltaToday”, דווח כי חברי פרלמנט מהאופוזיציה וכמה ארגונים במדינה ביקשו הבהרות לגבי תפקידה של רשות הקנאביס, שעל פי הצעת החוק תוקם כדי לבצע את אותה אי הפללה, לצד קמפיין חינוכי שיתמקד בנזקי צריכת סמים. 

באופוזיציה העלו דאגה לגבי מגבלת הגיל לצריכת קנאביס המוצעת בחוק. גורמים באופוזיציה הציעו להעלות את גיל צריכה המותר מ-18 ל-25, להכניס לחוק הגבלת מרחק של בין 250 מטרים לקילומטר אחד בין מועדון קנאביס לבית ספר ולהגביל את רמת ה-THC המותרת.

עם זאת, שר הרפורמות אוון בוניצ’י הסביר שהגבלות נוספות על מגבלת הגיל ורמת ה-THC יגרמו להיווצרות שוק שחור חדש, שיסכן את מאמצי הצעת החוק הנוכחית. בסופו של דבר, חברי פרלמנט מהאופוזיציה לא הציעו תיקונים מהותיים.

כאמור, עם אישורה הצפוי של הצעת החוק תהפוך מלטה למדינה הראשונה באיחוד האירופי שמכשירה גידול קנאביס לשימוש אישי ורכישה חוקית באופן רשמי במועדונים מוסדרים. 

בכך אגב מלטה תעקוף את לוקסמבורג וגרמניה בתחרות על התואר “הראשונה באירופה”. לוקסמבורג אמורה להתיר גידול קנאביס בבית אולם עדיין מחדדת את הצעת החוק שלה בנושא. בגרמניה הודיעה לאחרונה “קואליציית הרמזור” החדשה כי סיכמה על מודל להסדרת השוק לשימוש פנאי, כולל פתיחת חנויות ייעודיות למבוגרים אם כי תהליך החקיקה והרגולציה עשוי לקחת שנים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר