מלזיה משנה כיוון? שוקלת לבטל את הפללת צרכני הסמים

מלזיה, אחת המדינות עם חוקי הסמים הנוקשים בעולם, שוקת לבטל את הפללת השימוש העצמי בכל סוגי הסמים: "מכור צריך לקבל יחס של מטופל, לא של פושע".

שר הבריאות של מלזיה, אחת המדינות עם חוקי הסמים הנוקשים ביותר בעולם שאף מחייבת בחוק עונש מוות לסוחרים, הודיע על כוונה לשנות את היחס של המדינה לצרכני סמים בכלל וקנאביס בפרט, ולבטל את הענישה הפלילית על החזקה לשימוש עצמי של כל סוגי הסמים.

שר הבריאות ז’ולקפליי אחמד (Dzulkefly Ahmad) הכריז על כוונות הממשלה להטמעת המדיניות החדשה ביום חמישי (27.6), והצהיר כי מדובר בשינוי מרחיק לכת באופן שבו המדינה תופסת את בעיית ההתמכרות לסמים. לא ידוע בשלב זה מתי ואם בכלל יהיה אכן שינוי במדיניות.

שר הבריאות של מלזיה ז'ולקפליי אחמד
שר הבריאות של מלזיה ז’ולקפליי אחמד

“התמכרות לסמים היא בעיה רפואית מורכבת שאינה יכולה להיפתר על ידי השלכת מכורים לכלא. אי-הפללה תהיה צעד קריטי בדרך למדיניות סמים רציונאלית ששמה דגש על מדע ועל בריאות הציבור, ולא על ענישה וכליאה”, אמר.

עוד הוא הוסיף כי “מכור צריך לקבל יחס של מטופל, לא של פושע – ההתמכרות שלו היא מחלה שאנחנו מעוניינים לרפא”.

לדברי שר הבריאות, הענישה הפלילית כלפי החזקה של סמים בכמות קטנה תבוטל, אך בשלב זה לא צויינו תוכניות להחליף אותה בענישה אלטרנטיבית כמו קנסות כספיים. יוזמי השינוי מקווים כי הדבר יעזור להילחם בהתמכרויות, אך מדגישים כי לא מדובר בלגליזציה של סמים וכי סחר בסמים עדיין מהווה עבירה חמורה.

מלזיה היא אחת המדינות עם הענישה הקשה ביותר עבור החזקת סמים בכמויות שנחשבות מעל כמות של שימוש עצמי. ב-1983 היא הפכה את עונש המוות לעונש חובה עבור כל מי שנתפס עם מעל 200 גרם של קנאביס, 40 גרם של קוקאין, או 15 גרם של הרואין.

בתי המשפט במדינה מוצאים לעיתים דרכים להתחמק מהחובה לגזור עונש מוות מנדטורי על סוחרים וגוזרים עליהם עונשי מאסר ארוכים במקום, אך נכון להיום ישנם יותר מ-1,200 אסירים הממתינים לעונש מוות ורובם המוחלט הורשעו בעבירות סמים.

מוקדם יותר בשבוע שעבר אמר שר הפנים מוהידין יאסין (Muhyiddin Yassin) כי מתוך 70 אלף האסירים שכלואים במדינה, רובם מכורים לסמים. הוא הצהיר כי במסגרת החקיקה החדשה מכורים יעברו שיקום ויקבלו טיפול, עם דגש על תמיכה מהמשפחה ומהקהילה.

יותר מ-30 מדינות ברחבי העולם כבר ביטלו את הענישה הפלילית על שימוש עצמי בסמים, חלקן רק עבור קנאביס וחלקן גם עבור סמים אחרים. פורטוגל נחשבת לראשונה שעשתה אי-הפללה של כל סוגי הסמים עוד ב-2001.

מחקרים הראו כי אי-הפללה אינה מעלה את שיעור השימוש בסמים או את שיעור הפשיעה שקשורה לסמים, והיא מאפשרת להשקיע את הכסף הרב שנחסך על רדיפה פלילית של צרכנים באמצעים שהוכחו כיעילים יותר בצמצום השימוש, כגון תוכניות גמילה, חינוך, והסברה.

ההתאחדות הרפואית של מלזיה ועשרות ארגונים רפואיים אחרים במדינה שיבחו את החלטת הממשלה וכתבו כי ההפללה יוצרת מעגל של כליאה ועוני, וגורמת למשתמשי סמים רבים לפחד לגשת לקבל עזרה רפואית מחשש שייענשו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר