מלון הקנאביס הגבוה בעולם קם בדרום אפריקה

שיא עולמי חדש בארכיטקטורת קנאביס: מבנה המורכב מקנאביס (המפ) המתנשא לגובה של קרוב ל-40 מטרים עומד להיחנך בדרום-אפריקה בחודש הבא וישמש כמלון תיירים

מלון חדש בן 12 קומות, העשוי המפ (Hemp, קנאביס תעשייתי), מוקם בימים אלה בעיר קייפטאון בירת מדינת דרום אפריקה, וצפוי לפתוח את שעריו במהלך החודש הבא, יוני 2023. הוא מתהדר בחותמת אקולוגית מינימלית ויהיה, לפחות נכון להיום, המבנה הגבוה ביותר בעולם העשוי מקנאביס.

מלון המפ גרום אפריקה קייפ טאון (צילום: (RODGER BOSCH / AFP)
מלון המפ גרום אפריקה קייפ טאון (צילום: (RODGER BOSCH / AFP)

הרכב הליבה של המלון, עשוי למעשה מחומר בניה טבעי המכונה “המפקריט” (Hempcrete), “בטון המפ”, המורכב מתערובת של מים, סיד ושבבים יבשים מתוך סיבי גבעולים של קנאביס המפ ומחוזק באמצעות מסגרות מלט ובטון.

מדובר בחומר בנייה נפוץ יחסית במערב אירופה וצפון אמריקה, בעיקר לשיפוץ וחידוש מבנים ישנים, אולם במהלך השנים האחרונות הפופולריות שלו הלכה ותפצה תאוצה גם במדינות אחרות ברחבי בעולם ואפילו בישראל ניתן למצוא בתים הבנויים בעיקר מקנאביס.

מלון הקנאביס המפ הגבוה בעולם – דיווח בערוץ טלוויזיה מקומי

הפרויקט החדש מגיע כשנה לאחר שגב’ תוקו דידיזה (Thoko Didiza), שרת החקלאות של דרום-אפריקה, הודיעה על תחילת חלוקת היתרים לגידול קנאביס המפ במדינה באוקטובר 2021, אם כי חברת אפרימט המפ (Afrimat Hemp), האחראית על בניית המלון, ייבאה את ההמפקריט מבריטניה.

לאור החלטת משרד החקלאות המקומי, מתכוונים בחברת אפרימט המפ לייצר לראשונה לבנות המפקריט בדרום-אפריקה עצמה. לדברי וולף וולף (Wolf Wolf), אדריכל המלון, נפיצות השימוש בהמפקריט באזור הזה של העולם עשויה להוות כלי “שובר שיוויון” בתעשיית הבנייה.

לבני המפ במלון (צילום: (RODGER BOSCH / AFP)
לבני המפ במלון (צילום: (RODGER BOSCH / AFP)

נשיא דרום-אפריקה, סיריל רמפוזה (Cyril Ramaphosa), הכריז במהלך נאום לאומה שנשא בחודש מרץ בשנה שעברה, כי פיתוח סקטור הקנאביס וההמפ המקומי נמצא בעדיפות כלכלית עליונה, וטען כי תעשייה זו עשויה לספק למעלה מ-130,000 מקומות עבודה חדשים.

הסיבה לפופולריות של המפקריט היא בין היתר יכולת הבידוד המעולה שלו לחום וקור והיכולת לווסת טמפרטורה ולחות בחלל הפנימי של המבנה ובכך לצמצם את הצורך בשימוש במכשירי חשמל זוללי אנרגיה. בנוסף, המפקריט עמיד לאש, אינו פולט רעלים ובעל מאפיינים נוספים ידידותיים לסביבה.

לבני המפ בהפקה במפעלי חברת אפרימט (צילום: (RODGER BOSCH / AFP)
לבני המפ בהפקה במפעלי חברת אפרימט (צילום: (RODGER BOSCH / AFP)
לבני המפ בהפקה במפעלי חברת אפרימט (צילום: (RODGER BOSCH / AFP)
לבני המפ בהפקה במפעלי חברת אפרימט (צילום: (RODGER BOSCH / AFP)

“הצמח הזה סופג את הפחמן המצוי באוויר, ולמעשה נועל אותו בתוך לבנת ה’המפקריט’ למשך 50 שנה לפחות,” מסביר בושוף מולר (Boshoff Muller), מנהל אפרימאט המפ, חברת בת של קבוצת הבנייה הדרום-אפריקאית אפרימאט, האחראית על הפקת הלבנים עבור המלון.

“מה שרואים (בסרטון לעיל) זו חבילה מלאה בפחמן, פשוטו כמשמעו,” מסביר מולר, תוך שהוא נראה בסרטון מעמיס שבבי המפ נוספים לתערובת המים והסיד, איתם מייצרים את הלבנות הללו במפעל החברה בפאתי קייפטאון.

השימושים החברתיים והרפואיים של קנאביס הם אלה שתופסים תשומת לב בעיקר, אולם חשוב לזכור כי במשך במשך כ-10,000 שנה השימוש העיקרי של האנושות בצמח היה עבור צרכים תעשייתיים, הפקת סיבים לתעשיית הטקסטיל ויצירת חבלים, הפקת שמנים וזרעים כמזון, וכמובן גם לטובת בנייה.

בשנים האחרונות נבנו גם ברחבי ישראל עשרות בתי מגורים מקנאביס תעשייתי (המפ). בשנת 2018 מגזין קנאביס צילם סרטון של ביקור בבית כזה, צפו כאן:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר