מלאך המוות של סוחרי הסמים בפיליפינים

“אני לא מצליח להרוג את כולם” אומר הנשיא החדש בפיליפינים, רודריגו דוטרטה, המכונה גם “דונאלד טראמפ של המזרח”. הוא הבטיח “להרוג את כל סוחרי הסמים במדינה תוך חצי שנה” אך חמישה חודשים חלפו ואחרי למעלה מ-3,000 הרוגים מבקש מהציבור “הארכת זמן” להשלמת המשימה.

הכירו את הדמות הפיקנטית ביותר כיום בכל רחבי המזרח הרחוק: רודריגו דוטרטה. הוא נבחר לנשיאות הפליפינים לפני 5 חודשים, הספיק להכריז על “מלחמת חורמה” כנגד תופעת הסחר בסמים במדינה ופתח במבצע טיהור כל-כך רצחני – שאפילו מדינות כמו איראן וסעודיה עשויות להצטייר כמלאות חמלה לידו.

“טראמפ של המזרח”

אל כס הנשיאות הגיע דוטרטה לאחר כהונה ארוכה במיוחד בתפקיד ראש עיריית דבאו סיטי, עיר בדרום המדינה. במהלך 22 שנות כהונתו (7 קדנציות רצופות) הוא הצליח לקחת עיר מפוקפקת שזכתה בתואר “בירת הרצח של הפיליפינים” והפך אותה למה שארגוני תיירות מכנים כעת “העיר השלווה ביותר בדרום-מזרח אסיה”.

עוד בזמן כהונתו כראש עיר התפרסם דטורטה כבחור צבעוני וכריזמטי: בשנת 1995, לאחר שאזרח פיליפיני נשפט והוצא להורג במדינת סינגפור, דוטרטה הצית בפומבי דגל סינגפור וערך צעדת מחאה ברחבי העיר. כמו כן הוא לא חשש להתרברב בזמנו כיצד ירה בסטודנט מהאוניברסיטה בה למד לאחר שהאחרון העיז ללעוג לו.

במהלך מסע הבחירות לנשיאות הפיליפינים נהג דוטרטה לפזר הבטחות הזויות על מיגור הפשע וחיסול מאות אלפי פושעים, הצהרות שסיפקו לתקשורת המקומית שפע של כותרות וזיכו את דוטרטה בכינוי “דונלד טראמפ של המזרח”.

“תירו בהם ותקבלו מדליה”

מיד עם היבחרו הורה דוטרטה על חוקים חדשים וצעדים מעוררי מחלוקת בינהם החזרת עונש המוות (נוהל שהופסק בפיליפינים עוד ב-2006) ועצירה וכליאה של הורים לילדים המשוטטים ברחוב בשעות הלילה בעוון “נטישה”.

גם זה בטח יעניין אותך

הוא אף קרא לכל האזרחים במדינה לסייע למשטרה ולחסל בעצמם סוחרי סמים ללא צורך במשפט: “בבקשה הרגישו חופשיים להתקשר אלינו, למשטרה, או שתעשו את זה בעצמכם אם יש לכם נשק – יש לכם את הגיבוי שלי,” אמר והוסיף: “תירו בהם ואני אתן לכם מדליה.”

תוצאותיה של המדיניות הקיצונית התגלו מיד: חודש לאחר מינויו לנשיא הפיליפינים דווחו מאות מקרי חיסול של סוחרי סמים על ידי הרשויות ואזרחים מן המניין שהיו אדיבים מספיק “לסייע” למשטרה במיגור הפשע.

דוטרטה, שמודע לתהליכי הלגליזציה המתרחשים בימים אלו בארצות הברית, הגיב בזעם וגידופים ואף איים על הנשיא האמריקני אובמה שלא יעז להעלות את הנושא בפגישה שאמורה היתה להתקיים ביניהם: “אתה חייב להפגין כבוד, בן זונה, אני אקלל אותך בפורום הזה אם תעשה לי את זה,” אמר.

מיד לאחר הדברים הודיע הבית הלבן על ביטול המפגש.

לא מספיק להרוג את כולם

על אף שחוקי הסמים בפיליפינים היו נוקשים ביותר גם טרם עלייתו של דוטרטה לנשיאות (אדם שנתפס עם כמות קטנה של קנאביס בפעם השנייה עלול היה למצוא את עצמו במאסר ארוך של 6-12 שנים), המדינה לא הצליחה מעולם למגר את השימוש והסחר בחומרים אסורים.

בחודש נובמבר הקרוב ימלאו שישה חודשים לכהונתו של דוטרטה ונראה כי למרות מבצע טיהור הסמים האינטנסיבי שערכו כוחות המשטרה המקומיים, תופעת הסחר והצריכה של סמים עדיין נחשבת לנפוצה למדי במדינה.

לא צוחק אתכם, בני זונות. רודריגו דוטרטה מאיים על סוחרי הסמים
אני לא צוחק אתכם, בני זונות. רודריגו דוטרטה מאיים על סוחרי הסמים

בשבוע שעבר נאם נשיא הפיליפינים בפני קהל מעיר הבית שלו, דבאו-סיטי, וביקש מהציבור “הארכת זמן” לטיפול במחדל: “לא הבנתי ולא הערכתי נכונה את חומרת האיום של הסמים על המדינה עד שהפכתי לנשיא,” הסביר. “עכשיו אני מבין שגם אם אני רוצה אני לא מצליח להרוג את כולם”.

לביקורות כלפי היד הנוקשה שהציג במלחמתו בסמים הגיב הנשיא הפיליפיני בזלזול והבטיח: “אמשיך עד שיצרן הסמים האחרון ייהרג,” אמר. מאז עלה לשלטון נהרגו כבר למעלה מ-3,000 איש ללא משפט במסגרת המאבק בנגע הסמים. על פי הערכות כאלף ממקרי המוות מיוחסים למשטרה וקרוב לאלפיים אחרים לאזרחים שלקחו את החוק לידיים.

ראו עוד:
9 המדינות עם חוקי הקנאביס הקשוחים בעולם
מלזיה: עונש מוות בתלייה לאישה שנתפסה עם מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר