מגלגל...

מכר 2 גרם חשיש לשוטר סמוי – נענש בעבודות שירות

המדינה ביקשה להטיל מאסר בפועל על נאשם שביצע שתי עסקאות במהלכן מכר 2 גרם ו-1 גרם חשיש לשוטר סמוי, ובביתו נתפסו כ-90 גרם קנאביס נוספים. בית המשפט סבר שיש להסתפק בעבודות שירות.

בית משפט השלום באשקלון גזר לאחרונה עונש של 6 חודשי עבודות שירות, 5 חודשי פסילת רישיון, צו מבחן לשנה וקנס של 1,500 שקל לנאשם שמכר 2 גרם חשיש לשוטר סמוי ולחבר, וכן החזיק בביתו כ-90 גרם קנאביס.

השופטת טל לחיאני שהם שוכנעה שהשתלבות הנאשם בטיפול לצד קשייו הרגשיים והחברתיים מצדיקים סטייה מהעונש המקובל בגין עבירות אלה.

נגד הנאשם (43) הוגשו שני כתבי אישום שונים בשנים 2016-2017. בכתב האישום הראשון הוא הואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית לאחר שנתפסו בביתו כ-90 גרם קנאביס. בכתב האישום השני נטען כי הוא מכר כ-2 גרם חשיש לשוטר סמוי ולאחר מכן עוד גרם לחבר מהעבודה.

הנאשם הודה בעבירות שיוחסו לו בשני כתבי האישום והורשע. המלצת שירות המבחן לעניין העונש הייתה טיפולית, ובית המשפט התבקש להימנע ממאסר בפועל שעשוי לפגוע בטיפול המשפחתי שעובר הנאשם יחד עם אשתו, ולגזור עליו עבודות שירות וצו מבחן לשנה.

בתסקירים שהוגשו בעניין הנאשם תואר כי השתלב בקהילה טיפולית אך עזב על דעת עצמו אחרי 7 חודשים משום שלא חשב שהוא סובל מבעיית התמכרות. עם זאת, הנאשם הסגיר את עצמו למשטרה, ולאחר ששוחרר למעצר בית הקפיד על התנאים ופנה לטיפול זוגי שמשפיע עליו לחיוב.

המדינה לא קיבלה את ההמלצה תוך שהזכירה כי לאחר שהנאשם נתפס על החזקת כמות גדולה של קנאביס הוא המשיך וביצע את עבירות הסחר והאספקה, ואף לא התמיד בטיפול בקהילה.

לפיכך ביקשה המדינה להטיל עליו מאסר מאחורי סורג ובריח לצד קנס, מאסר על תנאי ופסילת רישיון.

הסניגורית של הנאשם עתרה לעומת זאת להסתפק במאסר המקזז את חודשי המעצר של הנאשם ולהימנע מקנס ופסילת רישיון. בטיעוניה הודגש כי הנאשם בכל זאת עבר הליך טיפולי ארוך בקהילה, וגם לאחר שעזב חזר לטיפול ש”העלה אותו על דרך המלך”.

עוד ציינה הסניגורית כי עסקאות הסחר היו מזעריות ונעשו ללא תחכום או תכנון מוקדם, וכי הנאשם נעדר עבר פלילי, הביע חרטה ולקח אחריו על מעשיו.

גזר הדין של השופטת לחיאני שהם נקט בדרך האמצע בין המלצות השירות ועמדת הסניגורית לבין טיעוני המדינה. השופטת ציינה כי לצד חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם והנזק שהיה צפוי להיגרם מהן כמו הפצת סמים בקרב הציבור, יש להתחשב בנסיבות שהביאו אותו לביצוע העבירה.

“הנאשם עשה שימוש בסמים ממניעים רגשיים ובשל קושי ליצור קשרים חברתיים מגיל צעיר, וכי גם בעבירות הנוכחיות, עמד, בין היתר, הרצון למצוא חן בעיני סביבתו ולבסס מעמד חברתי”, נכתב בגזר הדין. שיקול נוסף שעמד לטובת הנאשם הוא היעדר עבר פלילי.

ועל כן, אף שמתחמי הענישה הולמים על העבירות בהן הורשע הנאשם היו אמורים להוביל למספר חודשי מאסר בפועל, השופטת החליטה לסטות מהם משיקולי שיקום ולנוכח השתלבות הנאשם בטיפול מיטיב שנותן את אותותיו.

בסיכומו של עניין השופטת סברה כי אפשר להסתפק במקרה הזה בעונש של שישה חודשי עבודות שירות, פסילת רישיון למשך 5 חודשים, צו מבחן לשנה, קנס של 1,500 שקל ומאסרים ופסילה על תנאי.

ב”כ המדינה: עו”ד פלילי יסמין מור, ב”כ הנאשם: עורך דין סטל ממשרד עורכי הדין עבו עאמר.

הכותב, עו”ד אברהם זריהן, עוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר