מכון ירושלים מצא: יותר לגליזציה – פחות תאונות דרכים

דו”ח חדש של ‘מכון ירושלים לחקר שווקים’ מנפץ לרסיסים את אחרוני הטיעונים של מתנגדי הלגליזציה. במדינות עם חוקי קנאביס מקלים ישנן פחות תאונות דרכים וכן ישנה ירידה של יותר מפי 2 בצריכת מריחואנה בקרב בני נוער.

לאחר שכל הטיעונים השקריים שנפוצו במאה הקודמת על כך שקנאביס גורם למוות, התמכרות, אלימות וכיוצ”ב, נגוזו במהלך השנים, נראה שלרשויות הממשלתיות המתנגדות להפסקת הפללת צרכני הקנאביס נותרו שני טיעונים אחרונים במחסנית: אחד הנוגע להגברת השימוש בקרב בני נוער לאחר לגליזציה והשני בנוגע לעלייה בתאונות דרכים עקב שימוש חוקי בקנאביס.

מכון ירושלים לחקר שווקים‘, שפירסם לפני שנתיים דו”ח מיוחד בשיתוף עם מגזין קנאביס בו נמצא כי לגליזציה בישראל שווה למעלה מ-1.5 מיליארד ש”ח בשנה, מפרסם כעת דו”ח סיכום נתונים ובו הוא מנפץ את אחרוני טיעוניהם של המתנגדים. על אף ששני הטיעונים הופרכו לא פעם ולא פעמיים בעבר, אסף ‘מכון ירושלים’ נתונים ממחקרים שנערכו ברחבי העולם בשנים האחרונות והתייחסו לטיעונים אלו.

קורין סאור מכון ירושלים
קורין סאור, עורכת המחקר

על פי הדו”ח החדש, שמוצג היום (ג’) בועדת הסמים של הכנסת, במדינות שהקלו בחוקי הקנאביס – הן על ידי אי-הפללה והן על ידי לגליזציה – נרשמה ירידה בצריכת מריחואנה וסמים בקרב בני נוער וצעירים וכן נרשמה ירידה בתאונות הדרכים הקטלניות.

ירידה בצריכת מריחואנה

בדו”ח מצטטים העורכים מחקרים שפורסמו ברחבי העולם ומציינים את הולנד, פורטוגל ודרום-אוסטרליה כמודלים.

על פי הנתונים, בהולנד “ניתן לראות כי באופן עקיב חלה מגמה של ירידה בשיעור השימוש בקנאביס מאמצע שנות ה-90 ואילך”, בפורטוגל “נמצא כי שיעור המתנסים בקנאביס הינו נמוך מהממוצע האירופי – גם בקרב בני נוער וצעירים” ובדרום אוסטרליה, שם נקטו במדיניות מקלה מאז שנת 1987, “לא מתקיים הבדל משמעותי בין העלייה בשיעור השימוש התכוף בקנאביס לבין הנתונים בשאר המדינה.”

פחות בני נוער מעשנים מריחואנה במדינות לגליזציה
פחות בני נוער מעשנים מריחואנה

“לסיכום, ניתן לראות כי לא מתקיימת קורלציה מובהקת בין מדיניות של אי-הפללה לגידול בשיעור השימוש של בני נוער,כתבו החוקרים. “יתרה מכך, ניתן לראות כי מדיניות מקלה בנושא, יכולה להוביל לא רק לשימור שיעור השימוש, אלא אף להפחתתו.”

ירידה בתאונות הדרכים

עוד מצא הדו”ח כי בדומה למחקרים רבים שפורסמו בשנים האחרונות, הפסקת הפללת צרכני הקנאביס והסדרת השוק בחוק אינה מביאה לעלייה בתאונות הדרכים – ואף להפך מכך!

בדו”ח מציינים החוקרים מספר מחקרים שונים שנערכו בשנים האחרונות והראו כולם שקנאביס אינו נמצא כגורם המוביל לסיכון לתאונות דרכים. עוד מפורטים נתוני סיכום השנה מקולורדו, שם נמצאה ירידה במספר תאונות הדרכים הקטלניות בעקבות ההקלה על החוקים והלגליזציה.

עוד קובע הדו”ח כי בניגוד לטענות המתנגדים קנאביס אינו “סם מעבר” המוביל לשימוש בסמים קשים יותר.

הדו”ח המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/jims-comitee-sam.pdf

ראו עוד:
4 שנים של קנאביס חופשי בקליפורניה – ואלו התוצאות
שנה של לגליזציה בוושינגטון – ואלו התוצאות
מחלום למציאות: 12 שנים של לגליזציה בפורטוגל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר