מאסטרקארד החלה לאסור שימוש בכרטיסי החברה לרכישת קנאביס

חברות הקנאביס בארה"ב נאלצות להתמודד עם בעיה חדשה לאחר שחברת האשראי מאסטרקארד הודיעה להן על הפסקת השימוש בכרטיסי חיוב מיידי עבור רכישת מוצרי קנאביס

מכה לתעשיית הקנאביס האמריקאית: חברת מאסטרקארד, אחת התאגידים הפיננסיים הגדולים בעולם, הורתה לבנקים ונותני שירות בתחום התשלומים והעברת הכספים האלקטרוניים, לא לאפשר עוד עסקאות קנאביס בכרטיסי חיוב מיידי (Debit Card).

החלטה זו גרמה לזעזוע אמיתי לתעשיית הקנאביס בארה”ב, שכידוע גם ככה מתקשה כבר שנים להתמודד עם המגבלות הרבות שמערכת הבנקים המרכזית במדינה מכילה עליה, זאת בעקבות העובדה שהקנאביס עדיין נחשב לא חוקי ברמה הפדרלית בארה”ב.

על פי הדיווח באתר Bloomberg, בהודעה שנשלחה לחברות נכתב בין היתר כי “בהתאם למדיניות הקבועה שלנו, הורינו למוסדות הפיננסיים המציעים שירותי תשלום לעסקי קנאביס באמצעות מאסטרקארד לבטל את פעילותם”.

הודעה זו מגיעה לאחר שבמהלך השבוע שעבר שלחה מאסטרקארד מכתבי התראה לאותם מוסדות פיננסיים המשתפים פעולה עם עסקי קנאביס, ובהם דרישה לסיום מיידי של ההתקשרות שלהם.

בשלב זה טרם ברור מה יעלה בגורל אפשרויות התשלום האלקטרוני האלטרנטיביות ללקחות קנאביס, למשל כרטיסי החיוב של המתחרה, “ויזה”, אשר בעבר עשתה אף היא מאמצים מסויימים להשבית את עסקאות הקנאביס באמצעות כרטיסי החיוב שלה.

נציגי הבנקים וחברות האשראי בארה”ב מציגים מהלך זה כצעד הכרחי במאבק נגד מקרי הונאה והלבנת כספים, אשר לטענתם מתרחשים במסגרת עסקאות קנאביס שונות במדינה. עם זאת, המשמעות המיידית של החלטה זו היא כמובן צמצום משמעותי של אופציות התשלום עבור לקוחות המעוניינים לרכוש מוצרי קנאביס חוקיים מבלי לעשות שימוש בכסף מזומן.

יש לציין כי בקנדה, שבה כזכור הקנאביס חוקי ברמה הלאומית עוד משנת 2018, כן ניתן לעשות שימוש הן בכרטיסי אשראי והן בכרטיסי חיוב מיידי ברובן המוחלט של העסקאות.

בריידי קוב (Brady Cobb), מנכ”ל חברת הקנאביס Sunborn המבוססת בשיקגו, אילינוי, מחה על ההחלטה של מאסטרקארד. קוב אמר לכתב של רשת BBC כי “מדובר בצעד נוסף שיפגע בתעשיית הקנאביס החוקית במדינה וכמובן גם בצרכנים ומטופלים המבקשים גישה לתעשייה המתפתחת הזו.”

הצעת חוק SAFE לא מצליחה להתקדם

החלטה זו של מאסטרקארד מגיעה לאחר שבדצמבר שנה שעברה (2022) עסקי הקנאביס בארה”ב ספגו מכה נוספת בדמות ירידה משמעותית בפעילות מכשירים המכונים “כספומטים ללא מזומן” (“Cashless ATM’s) אשר היו נמצאים בשימוש נרחב בעסקי קנאביס בשנים האחרונות.

אותם מכשירים מאפשרים לדמות משיכת כספים ישירות מחשבון הבנק של המשתמש באמצעות כרטיס חיוב מיידי, אולם במקום לספק ללקוח כסף מזומן הם סיפקו לו מעין קבלה או שובר (ואוצ’ר) עבור סכום מסוים, שאפשרו לו לקבל את השירות או המוצר המבוקש. שיטה זו איפשרה לעסקי קנאביס רבים להמשיך לפעול במשך מספר שנים אולם גם היא פעלה בסוג של תחום אפור שכאמור צומצם לאחרונה באופן ניכר.

לאור הקושי המתמשך בעניין ניהול הכספים בשוק הקנאביס החוקי בארה”ב בגלל ההתנגשות בין החוק במדינות שהתירו לגליזציה לבין הבנקים הכפופים לחוק הפדרלי האוסר כל שימוש בקנאביס, ממשיכים העסקים בתחום לתור אחר אפיקים שונים שיבטיחו את המשך התנהלותם הכספית. לאחרונה החל “האיגוד האמריקאי למסחר בקנאביס והמפ” (American Trade Association for Cannabis and Hemp)  לפעול לקידום “הצעת חוק בנקאות בטוחה והוגנת” (Secure and Fair Enforcement Banking Act), המכונה בקיצור “SAFE”, בקרב חברי סנאט שונים.

מטרת ניסיון החקיקה של הצעת חוק SAFE, שנמשך כבר יותר משנתיים, הינה לאפשר לעסקי קנאביס ברחבי ארה”ב גישה לשירותים בנקאיים מוסדרים בדומה לכל עסק אחר במדינה, ועל-ידי כך לסיים את התלות המתמשכת במסחר במזומן שכידוע מלבד חוסר הנוחות והיעילות הכרוכים בהתנהלות זו גם מסכנת את בעלי העסקים ומותירה אותם חשופים באופן קבוע לתרחישים של גניבות ושוד מזוין.

עם זאת, חשוב לזכור כי חברי סנאט רפובליקנים כבר הודיעו בעבר על התנגדותם לחקיקה הזו, ולאור העובדה שהדמוקרטים מחזיקים כיום ברוב זעום במיוחד (51 לעומת 49), אין ערובה לכך שהחוק אכן יצליח לעבור. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר