מכה למשרד הבריאות: האוצר נגד פיקוח מחירי קנאביס רפואי

בג"ץ הורה למשרד הבריאות לקדם פיקוח מחירים על ענף הקנאביס הרפואי על מנת לעצור את עליית המחירים למטופלים, אך משרד האוצר מתנגד לכך במה שעלול לטענת גורמים בענף להביא לקריסת הרפורמה כולה. בלאגן.

בכירים במשרד האוצר מתנגדים לרעיון של פיקוח מחירים על ענף הקנאביס הרפואי כפי שמבקש משרד הבריאות וכפי שהנחו גם שופטי בג"ץ – כך מדווח כתב "כלכליסט" אדריאן פילוט לאחר שיחות עם בכירים בממשלה.

אי-הטמעת פיקוח מחירים עלולה להביא לקריסת הרפורמה כולה, זאת מאחר ונקבע מפורשות כי חל איסור לפגוע במטופלים. החברות טוענות כי פיקוח מחירים יוביל לסגירת עסקיהם, כך שנכון להיום נראה כי ישנה התנגשות מהותית נטולת פתרון.

משה כחלון (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
שר האוצר משה כחלון (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

כזכור, עקב עליית מחירי הקנאביס הרפואי לשיא של כל הזמנים – עד פי 4 ויותר מכפי ששילמו המטופלים באסדרה הישנה (370 ש"ח לחודש בלבד לכל כמות) – החליט משרד הבריאות לקדם פיקוח מחירים.

על פי הדיווח משרד האוצר מתנגד לפיקוח על קנאביס רפואי מאחר ו"השוק לא בשל וטרם התייצב ושחקנים חדשים עדיין מצטרפים ולכן פיקוח מחירים דווקא עלול לפגוע בתחרות ואף לפלוט שחקנים מהמגרש – מה שעלול להוביל למחסור ולזינוק במחירים".

במשרד האוצר טוענים כי ברגע שייקבע מחיר מפוקח, ולו לתקופה קצרה, כל שר אוצר יתקשה לבטלו, גם אחרי שהשוק יתייצב, כך בדיווח. כדוגמה נתנו את שוק החלב בו נוצר כאוס לאחר ששר האוצר משה כחלון סירב להעלות את גובה המחיר המפוקח.

יש לציין שלמרות שהוזהרו מראש, בכירי משרד הבריאות לא עשו דבר כדי למנוע מראש פגיעה כזו במטופלים ומנהל היק"ר יובל לנדשפט אף נתן הבטחה פומבית, שהתבררה בדיעבד כשקר, לפיה המחירים ירדו ל-97% מהמטופלים.

שופטי בג"ץ נענו לעתירה שהגישו עו"ד מרים בריינין ועו"ד יסמין מזרחי וקבעו כי יש לשמר את מחירי האסדרה הישנה ולקדם פיקוח מחירים. יתרה מכך דרשו השופטים ממשרד הבריאות לקבוע כי חברה שלא תעמוד בהגבלת המחיר תאבד את רשיונה.

מנגד טוענים חלק מהעוסקים בענף, בעיקר בעלי המפעלים, כי החלטה זו של בג"ץ או פיקוח מחירים יפגעו קשות ברווחים שלהם ולא יאפשרו להם לפעול עוד. הסתדרות הרוקחים אף טוענת כי מדובר במהלך שיוביל לקריסת הרפורמה כולה.

על פי מודל פיקוח המחירים שמבקש משרד הבריאות להכיל ייקבע גבול עליון של 180 ש”ח למוצר קנאביס אחד (10 גרם), שירד ככל שהכמות גדלה כך שכל מוצר קנאביס נוסף, 10 גרם או בקבוקון אחד, יימכרו בהנחה של 21.2% על הכמות הקודמת.

על פי תחשיב זה מטופל הזכאי ל-20 גרם של תפרחות קנאביס ישלם 322 ש”ח לחודש, מטופל הזכאי ל-30 גרם ישלם 434 ש”ח, מטופל הזכאי ל-40 גרם ישלם 522 ש”ח ומטופל הזכאי ל-50 גרם ישלם 592 ש”ח, וכן הלאה.

מדובר גם כך בעלייה לעומת המחירים באסדרה הישנה (370 ש"ח לכל כמות), אך בהוזלה משמעותית לעומת המחירים הנוכחיים בבתי המרקחת המגיעים עבור חלק מן המטופלים אף עד 3,000 ש"ח בחודש ויותר.

התנגדות זו של משרד האוצר לפיקוח מחירים על הקנאביס הרפואי אינה חדשה ונשמעה כבר לפני כחצי שנה. מאז ניסה משרד הבריאות "להפעיל שרירים" ולהתנות את אישורי הייצוא של קנאביס בתנאי שמשרד האוצר יאשר פיקוח, ללא הצלחה.

כך או כך יאלצו כל הצדדים לתת תשובות לבג"ץ עד 5.1.20, כולל דיווח שוטף על התקדמות התכנית לפיקוח מחירים. כבר בשבוע הבא, 15.12.19, אמורות החברות לחזור לשווק קנאביס במחירי האסדרה הישנה, אך טרם ידוע האם תעמודנה בדרישה.

ממשרד האוצר נמסר: "ועדת המחירים טרם קיבלה החלטה בנושא".


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט