טוען...

מי פירק את מאהל מחאת הקנאביס הרפואי?

מאהל מחאת הקנאביס הרפואי ישב קרוב לחודשיים רצופים מחוץ לביתה של שרת הבריאות יעל גרמן. בסוף השבוע האחרון מישהו פינה אותו

מחאת הקנאביס הרפואי פרצה באמצע חודש מאי השנה, לאחר הכרזת משרד הבריאות על רפורמות בתחום הרגיש. הרפורמה כללה בין השאר את הקמתה של היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר), מינוי של יובל לנדשפט כמנהל החדש של היחידה (במקומו של ד”ר יהודה ברוך) והקשחת התנאים לקבלת אישור קנאביס רפואי.

המחאה הובילה לגילויים שונים ומשונים הנוגעים לתחום הרגיש ביניהם אינטרסים זרים, חולים מבולבלים ורופאים מאויימים. לעיון בסטטוס הנוכחי של הקנאביס הרפואי בישראל לחצו כאן.

המחאה אף הובילה לקיומו של דיון מיוחד בוועדת הבריאות של הכנסת שבעקבותיו גם הוגשו הצעות חוק חדשות על ידי ח”כ תמר זנדברג (שנדחתה זה מכבר), ח”כ משה פייגלין (שעתידה לעלות להצבעה בפתיחת מושב הכנסת לאחר הפגרה הקרובה) וח”כ חיים כץשינוי טופס בקשת הרשיון כך שלא יכלול את תנאי הויתור על רשיון הנהיגה, הכנסת הפרקינסון והטורט לרשימת ההתוויות המזכות באישור, וביטול התכנית לייבוא קנאביס רפואי מחו”ל.

ראו גם: מחאת הקנאביס הרפואי עושה היסטוריה – והרשת חוגגת

עם זאת, יש לציין שאף לא אחת מן ההבטחות נכנסו לתוקפן – הטופס עדיין מכיל את הסעיפים הבעייתיים הנוגעים לאיסור על המטופלים לנהוג ולויתור על סודיות רפואית כתנאי לקבלת האישור, חולי פרקינסון וטורט עדיין מסורבים מלקבל אישורים לקנאביס רפואי וביטול התכנית לייבא קנאביס מחו”ל עוד צריכה לעבור את אישור מליאת הכנסת.

אז מה עושים?

במהלך השבוע שעבר ביקר ח”כ משה פייגלין במאהל המחאה ואמר למפגינים כי לטעמו, לאחר חודשיים של שינה ברחוב, הגיע הזמן לתת לחולים לנוח קצת. פייגלין, מהח”כים הבולטים ביותר בקידום נושא הקנאביס הרפואי, המליץ לחברים במאהל ללכת לנוח בבית ולהגיע פעם או פעמיים בשבוע.

המפגינים החליטו לאמץ את המלצתו של פייגלין אך לפני שעזבו ביקשו מובילי המחאה למסור כי החליטו לעזוב את המאהל לאחר חודשיים קשים מאוד ומקווים שיבואו תומכים אחרים בכדי להחזיק את המאהל עומד. “צעקנו את צעקתינו בחודשיים האחרונים וכעת אנו מותשים ומרגישים שמשרד הבריאות אטום לכאבנו,” אמרו.

הם ציינו עוד כי להערכתם יפורק כל תחום הקנאביס הרפואי לקראת חודש פברואר 2014 ויעבור לידי חברת “שראל” שתשווק את הקנאביס ישירות לבתי המרקחת, כפי שדיווחנו לפני שנה כאן, והמליצו לכל מי שבידיו רשיון שעומד לפוג או שנמצא בקשיים בקבלת הרשיון להגיע באופן מיידי למאהל בכדי לשמור על גחלת המאבק.

בסוף השבוע עזבו המפגינים את המאהל לפי עצתו של פייגלין, רק כדי לחזור אתמול (א’, 14.7) ולגלות שמישהו פירק להם אותו.

אחג המפגינים סיפר כי ניסה להתקשר למוקד העירוני ולברר מי פינה את המאהל אך לא מצא תשובה. גם פנייה למשטרה לא עזרה ועד כה אין איש יודע להיכן נעלם הציוד.

סיכום

מחאת הקנאביס הרפואי, על אף שהצליחה לעורר מודעות בציבור ואף להעלות לדיון – לראשונה בהיסטוריה גם במהדורות החדשות הרשמיות בישראל – את עניין האינטרסים של חברות התרופות בצמצום תחום הקנאביס הרפואי, למעשה לא הצליחה לקדם את פיתוח השוק כפי שקיוו בתחילה.

נראה שבכדי לסדר את העניין באופן סופי, הדרך היחידה והבלתי נמנעת תהיה לפעול לקידום חוק דומה לאלו שהציעו חברי הכנסת זנדברג ופייגלין שיאפשר לרופאים לספק את רשיונות השימוש בקנאביס בדומה לאספקת חומרים נרקוטיים אחרים הנמצאים בתרופות השונות.

דרך אחרת היא כמובן להמשיך לפעול לקידום לגליזציה של הקנאביס והסדרתו בחוק כך שבוגרים יוכלו לרכוש אותו בדומה לאלכוהול.

מכאן אנו רוצים לברך את המפגינים שעל אף סבל יומיומי המשיכו ונשארו במאהל בשם אלפי חולים אחרים שלא יכלו להגיע מסיבות כאלה ואחרות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר