מגלגל...

הדיונים על אישור רפורמת ‘קנאביס במרשם רופא’ צפויים להתחיל בקרוב

"מחוייבים לציבור ולא למגזין קנאביס" - כך השיב נתי מור יוסף, דוברו של יו"ר ועדת הבריאות ח"כ אריאל בוסו (ש"ס), לאחר שהתברר שגם בשבוע הבא לא צפוי להתקיים דיון לאישור רפורמת 'קנאביס במרשם רופא' שלפי הערכות יכולה להציל את הענף הקורס. נכון לשלב זה, הדיון יתקיים, אולי, רק בסוף החודש

לאחר שבשבוע שעבר משרד הבריאות העביר את נוסח רפורמת ‘קנאביס במרשם רופא‘ לאישור סופי נדרש של ועדת הבריאות של הכנסת, בראשות ח”כ אוריאל בוסו (ש”ס), ציפו בענף שהדיון יתקיים השבוע, מה שלא קרה בסוף. הבוקר (חמישי), עם פרסום לו”ז הוועדה, התגלה כי הוא אינו צפוי להתקיים גם בשבוע הבא.

בתגובה לפניית מגזין קנאביס הבוקר, השיב נתי מור יוסף, דוברו של ח”כ בוסו, כי “אנחנו מחוייבים לציבור ולא למגזין קנאביס”. משהוסבר לו שהפנייה אינה עבור מגזין קנאביס אלא עבור מאות אלפי מטופלים, עוסקים ובני משפחותיהם, הסביר כי “יש כעת חוק הסדרים וח”כ בוסו יושן ממוצע שעתיים בלילה…”.

לבסוף, לאחר כמה פניות חוזרות שבתגובה להן השיב הדובר כי “טרם נקבע מועד” וכי “לא ידוע מתי יתקיים הדיון”, הוא התרצה ומסר כי עידכן את המועד והדיון צפוי להיקבע כעת לסוף החודש, ביום 30.5 לערך. עם זאת, הוא גם הדגיש שמדובר בהערכה ולא במועד חלוט, כך שייתכנו עיכובים נוספים.

ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס), יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת (צילום: פלאש90)
ח”כ אוריאל בוסו (ש”ס), יו”ר ועדת הבריאות של הכנסת (צילום: פלאש90)

יש לציין שבשבועות האחרונים טענו גורמים בענף כי מי שמעכב את קיום הדיון הוא דווקא השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר (עוצמה יהודית), אך בתגובה לפניית מגזין קנאביס השיב דובר השר: “לא היה ולא נברא”. גם מבדיקה במשרד בל”ם עצמו, נראה שלא מכירים טענה כזו ובכל מקרה מכחישים אותה.

כך או כך, אם וכאשר תאושר הרפורמה, היא אמורה להקל על הנגישות לקנאביס רפואי ולפי הערכות צפויה להגדיל את מספר המטופלים בישראל ש”תקוע” על פחות מ-125,000 כבר זמן רב. לטענת גורמים בענף, המהלך אף עשוי להציל חלק מהחברות הקורסות עקב תחרות מול סחורה מחו”ל.

עם זאת, מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי המודל החדש אמור להיות מיושם בשלב ראשון רק על כ-15% מהמטופלים, בהתוויות כגון סרטן, אפילפסיה, פרקינסון וכד’ בלבד. כלומר, רוב מוחלט מהמטופלים, כ-85% מהם, בהתוויות כאב כרוני, פוסט טראומה ו”אחר“, לא יוכלו להשתתף במודל החדש עד הודעה אחרת.

איש בחלוק לבן עובד במתקן גידול קנאביס רפואי בישראל (צילום: פלאש90)
האם רפורמת ‘קנאביס במרשם רופא’ תציל את הענף המקומי?

על פי המודל המתוכנן, במקום “רישיון”, עבורו נדרש אישור של “מנהל לפי פקודת הסמים”, כלומר היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) או רופא שהוסמך לכך (יש מעטים כאלו שפעילים כיום), יוכל כל רופא מומחה בתחומו (ברפואה הציבורית ובפיקוח קופות החולים) לנפק מרשם לשימוש בקנאביס בדומה לתרופות מרשם אחרות.

כיום, ההליך לקבלת רישיון דורש ביורוקרטיה ארוכה וניסיונות עקרים לאיתור תורים פנויים אצל מספר מצומצם של רופאים “ידידותיים” לנושא, מה שהוביל לכך שעלויות הניפוק והחידוש של רישיונות קנאביס רפואי זינקו עד אלפי שקלים ולתחום נכנסו מאות “מאכערים”, מתווכים, שגובים עמלות ממטופלים תמימים.

לצורך התמודדות עם תופעה זו, המודל החדש צפוי לקבוע שמטופלים ישלמו תשלום אחיד בסך 720 ש”ח למרשם חדש ו-360 ש”ח לחידוש מרשם, הנמוך יותר ממה שדורשים המתווכים. עם זאת, יש לציין שהסכום המקורי עמד על 289 ש”ח לשנה, אך קופות החולים סירבו לשתף פעולה בסכום זה ולכן הרפורמה לא יצאה לדרך עד כה.

לאחרונה נודע כי במסגרת ההכנות לרפורמה, במשרד הבריאות שוקלים “חבלי הצלה” נוספים עבור היצרנים, למשל הפחתת בדיקות וביקורות איכות וניקיון, הקלות ברגולציה ועוד, אך אחד הרעיונות השנויים במחלוקת במסגרת זו הוא לחייב מכירת קנאביס גרוס בלבד ולחדול מחובת הצגת נתוני קנבינואידים מדוייקים על האריזות.

כזכור, המודל המקורי של ‘מרשם במקום רישיון’ תוכנן עוד מלכתחילה, בשנת 2016, עם אישור האסדרה החדשה בענף, ולאחר מכן גם ניתן בהצהרות של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן בשנת 2019 ובהמשך של שר הבריאות לשעבר יואב קיש בשנת 2020 ולאחר מכן של שר הבריאות לשעבר ניצן הורוביץ בשנת 2021.

כבר לפני כארבעה חודשים, עם מינויו של אריה דרעי לתפקיד שר הבריאות במהלך הקמת הממשלה בינואר 2023, הוא הנחה להניע את הרפורמה הזו. סגנו, משה ארבל, שמונה מאז לשר, הודיע אז כי “אחת ההחלטות הראשונות שקיבל השר דרעי, הייתה לעבור למרשמים במקום רישיונות בקנאביס לשורה ארוכה של התוויות”.

כאמור, הדיונים ברפורמה עתידים אם כן להיערך לא לפני סוף חודש מאי ו/או לאחר מכן, ולא ידוע בשלב זה כמה זמן הם ייארכו והאם פרטי הרפורמה ישתנו באופן משמעותי או כלל לא. נכון להיום במשרד הבריאות לא יודעים גם להעריך כמה זמן לאחר אישור הרפורמה בוועדה יוטמעו הנהלים “בשטח” בפועל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר