מי מונע קנאביס רפואי מחולי פיברומיאלגיה?

למרות שמשרד הבריאות עצמו כבר אישר, פרופ' אורי אלקיים, יו"ר איגוד רופאי הראומטולוגיה בישראל, היא זו המונעת את אפשרות הטיפול בקנאביס רפואי בסובלים מפיברומיאלגיה. אתר הבית של האיגוד מלא בחסויות של חברות התרופות, מה שמעלה תהיות בקרב החולים על אינטרסים שמונעים לכאורה את השימוש בטיפול הטבעי.

וועדת ההתוויות של משרד הבריאות אישרה כבר לפני כחצי שנה את הטיפול בקנאביס לסובלים מפיברומיאלגיה (דאבת השרירים, מחלת כאב). עם זאת, עד כה טרם נוספה המחלה באופן רשמי למסמך ההתוויות הרשמי (נוהל 106), זאת כפי הנראה בעקבות התנגדותה של יו"ר איגוד רופאי הראומטולוגיה, פרופ' אורי אלקיים.

פרופסור אורי אלקיים
פרופסור אורי אלקיים – יו"ר איגוד רופאי הראומטולוגיה

על פי דיווחים שהגיעו למערכת המגזין, איגוד הראומטולוגיה, ובראשו יושבת הראש פרופ' אלקיים, שלטענתה היא עצמה "בעלת מעט מאוד רקע" בנוגע לטיפול בפיברומיאלגיה בעזרת קנאביס וכבר הצהירה בעבר לא אחת על התנגדותה לטיפול בקנאביס רפואי, הם אלו המונעים את אפשרות הטיפול בקנאביס רפואי לסובלים מפיברומיאלגיה, שכן משרד הבריאות, שכבר אישר כאמור את הוספת המחלה לרשימת ההתוויות המזכה בקנאביס רפואי, מתנה את ההחלטה בהמלצת יו"ר האיגוד הרלוונטי. בשנה שעברה (2013) אמרה אלקיים בשיחה עם כתב מגזין קנאביס כי "אין בכוונתי להמליץ לוועדה להוסיף את הפיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות" וכי "המלצתי תהיה לבצע מחקרים נוספים".

נגד קנאביס, בעד תרופות מרשם

בהמשך להתנגדותה של יושבת הראש, האיגוד עצמו המליץ בתחילת השנה באופן חלקי ומרומז על הטיפול בקנאביס רפואי, על אף שסייג את המלצתו בתנאים מגבילים למדי. במסמך הסיכום ששלח האיגוד למשרד הבריאות כתבו הרופאים כי "לאור היעדר עבודות באיכות גבוהה אשר תומכות בהחלטה, לפי שעה לא ניתן להמליץ באופן חד משמעי על שימוש בקנאביס. עם זאת, למרות היעדר ראיות, אין מקום להפלות חולים אלה לרעה בהשוואה לחולים הסובלים מכאב כרוני מסיבות אחרות אשר מקבלים אישור לשימוש בקנאביס."

בנוסף להמלצה החלקית שהציג, נכתב עוד בנייר העמדה של האיגוד כי מומלץ להתמקד בטיפול בחולי הפיברומיאלגיה בעזרת הגירסה הסינטטית של הקנאביס – תרופה בשם 'נבילון' (Nabilone). "אנו ממליצים למשרד הבריאות לשקול לאשר שימוש בקנבינואיד סינטטי, כאשר Nabilone הינה התרופה היחידה לגביה קיים בסיס ראיות חיובי," נכתב.

בצמוד להמלצה המוגבלת קבע האיגוד כי הסובלים מהמחלה ייאלצו לעבור כברת דרך לפני קבלת האישור וכפי שפרסמנו לראשונה כאן במגזין, הקנאביס הרפואי יינתן להם רק לאחר "מיצוי הטיפול הקונבנציונאלי" – משמע טיפול של שנה לפחות בתרופות מרשם רגילות ורק כמוצא אחרון.

אינטרסים כלכליים?

נראה שאיגוד הראומטולוגיה בוחר להתעלם מממצאים חד-משמעיים וממחקרים הקובעים כי קנאביס הוא ככל הנראה הטיפול היעיל ביותר עבור פיברומיאלגיה וכן מסקרים שמצאו כי הסובלים מן המחלה מעדיפים באופן משמעותי את הטיפול הטבעי בצמח על פני הטיפול בתרופות המקובלות למחלה זו – ליריקה, סימבלטה וכיוצ"ב.

בבדיקה באתר הבית של האיגוד ניתן להבחין כי החברות הנותנות חסות לאיגוד הישראלי לראומטולוגיה הן חברות התרופות הגדולות בעולם: 'בריסטול מאיירס סקוויב', 'אבווי', 'ינסן סילג', 'MSD' ו-'גלקסו-סמית-קליין' – מה שעשוי להיות אחד הגורמים להתנגדות האיגוד לטיפול בקנאביס, שהוכח ככזה שמפחית באופן משמעותי את השימוש בתרופות מרשם (ראו כאן, כאן וכאן).

בנוסף לכך, את התרופה 'ליריקה' המשמשת לטיפול בחולי פיברומיאלגיה מייצרת חברת התרופות 'פייזר' (Pfizer), וכפי שניתן לראות בערוץ היוטיוב של האיגוד, חברת פייזר נותנת אף היא חסות לאיגוד, כשבכל קטעי הוידאו בהם מופיעים כל ראשי האיגוד ניתן להבחין בפרסומת גלויה וברורה של החברה.

על אף נסיונות חוזרים ונשנים לשוחח עם פרופ' אלקיים או עם גורם אחר באיגוד הראומטולוגיה, טרם נתקבלה כל התייחסות לפנייתנו.

צפו: מתמכרים לתרופות מרשם בהמתנה לאישור קנאביס רפואי
ראו: משככי כאבים – המסלול המהיר להרואין
ראו: תביעה נגד "טבע": עודדה שימוש בתרופות בניגוד לחוק

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט