מיתוס הנקניקיות: מדוע ישראלים לא קונים ג’וינטים פרי-רולז (גליליות)

למה בארה"ב וקנדה שוק הג'וינטים המוכנים-מראש הולך וגדל, ובישראל הביקוש למוצר הזה נמצא בשפל? יצאנו לבדוק מדוע המטופלים הישראלים מעדיפים תפרחות, אילו קהלים בכל זאת ממשיכים לרכוש ג'וינטים ו-5 יתרונות שיש לגליליות על פני תפרחות

למרות שיש כיום יותר מ-700 מוצרי קנאביס שונים בשוק הקנאביס הרפואי בישראל, רק כ-16 מתוכם כיום הם מוצרים מהסוג שמשרד הבריאות מכנה “גליליות” – ג’וינטים מגולגלים מראש שבעולם נהוג לכנותם “פרי-רולז” (Pre-Rolls).

רוב חברות הקנאביס הישראליות ויתרו על שיווק קנאביס בתצורה הזו ובחרו להתרכז בתפרחות גולמיות בלבד ובשמן “במקרה הטוב”, אז יצאתי לבדוק מי מהחברות בכל זאת עושה את זה, מדוע המטופלים ממאנים לאמץ את זה בינתיים, והאם זה קורה בגלל סיבות שקשורות לאיכות או שמא מדובר במחסום פסיכולוגי.

בנוסף, ביקשתי לבחון את היתרונות שבכל זאת יש בשיווק קנאביס במתכונת מגולגלת, ואת השאלה האם עוד מוקדם להספיד את הפורמט והאם יש חברות שמתכוונות לחזור לשווק גליליות.

בארה”ב וקנדה יש עלייה בשימוש בפרי-רולז (“גליליות”) לעומת ירידה בישראל

בשווקי קנאביס מוסדרים במדינות ארה”ב למשל, ניתן לראות מגמה ברורה בקטגוריית הג’וינטים המגולגלים-מראש, שהולכת ותופסת נתח שוק גדול יותר עם אחוז הולך ועולה מסך המכירות.

על-פי חברה המספקת שירותי תוכנה לחנויות קנאביס בארה”ב וקנדה, בשנת 2018 הסתכמו מכירות הפרי-רולז בעשר מדינות בארה”ב בכ-406 מיליון דולר, כלומר 7.9% מכלל המכירות באותה שנה, לעומת לא פחות מ-1.5 מיליארד דולר, כלומר 12.7% מסך המכירות, בשנת 2022.

גם בקנדה, הפופולריות של הג’וינטים המוכנים רק עולה, אפילו באופן דרסטי יותר מארה”ב. על פי אותה חברה, נרשמה עלייה של 12% בנתוני המכירות של פרי-רולז בארה”ב ושל 38% בקנדה בין 2021 ל-2022. נתונים רשמיים של משרד הבריאות הקנדי מראים עלייה של לא פחות מ-96% במכירות פרי-רולז בין 2020 ל-2021.

נתוני מכירות מוצרי קנאביס בקנדה לפי קטגוריית מוצר
עלייה של 38% במכירות פרי-רולז (גליליות) בקנדה ו-12% בארה”ב בין 2021 ל-2022

בישראל לעומת זאת המצב כאמור הרבה פחות “זוהר” מבחינת קטגוריית הפרי-רולז, כאשר רובם המוחלט של המטופלים מעדיפים לרכוש תפרחות יבשות בצורתן הגולמית, ולגלגל את הג’וינט בעצמם.

מבדיקה שביצע עבורי אתר קנאביז לגבי המלאי של מוצרי הקנאביס בבתי המרקחת בישראל, עולה כי הגליליות תופסות נתח של 1%-2% בלבד מכלל מוצרי הקנאביס הזמינים במלאי.

מאחורי הפערים הללו יש מספר סיבות, חלקן בעלות ביסוס מדעי מסוים ואחרות קשורות כנראה להיבטים פסיכולוגיים ולמנטליות הישראלית בפרט.

בעיה #1: מיתוס הנקניקיות – חוסר ודאות לגבי איכות הקנאביס בגליליות

אם יש משהו שישראלים שונאים במיוחד זה לצאת “פראיירים”. חברות הקנאביס יכולות להבטיח ‘מפה עד מחרתיים’ שהגליליות שהן משווקות מכילות רק תפרחות איכותיות, אבל תמיד יהיו כאלה שיהיה להם את החשש שהחליקו להם לתערובת גם כמה עלים (או אפילו גבעולים רחמנא ליצלן).

למעשה, בקרב כל אנשי המקצוע מתחום הקנאביס אשר עימם שוחחתי בנוגע לסוגיה זו, הייתה תמימות דעים כי הבעיה מספר אחת של תחום הגליליות בישראל היא הסטיגמה השלילית שדבקה במוצרי הגליליות במהלך השנים שעברו.

רוני כץ עמיחי, סמנכ”לית שיווק ומכירות של חברת “פיס נטורלס”, אחת מ-4 החברות הבודדות שעדיין משווקות גליליות מוכנות, מתייחסת לנקודה הזו ומודה כי “הגליליות סובלות מהסטיגמה המעט-מצחיקה הזאת. חלק מהאנשים מסתכלים עליהן כמו שמסתכלים על נקניקיות למשל, אתה יודע, שזורקים לשם את כל השאריות.”

לדבריה, חלק מהעניין קשור עוד לזיכרונות של מטופלים מתקופת האסדרה הישנה, מה שלדעתה בכלל לא רלוונטי לשוק הנוכחי כיום.

“אני חושבת שהגליליות סובלות בעיקר מהתפיסה שנוצרה באסדרה הישנה, כשחלק מהגליליות היו באמת פחות איכותיות,” היא אומרת. “זה חבל, מכיוון שלפחות אצלנו אני יכולה לומר לך באחריות שמה שנכנס לגליליות שלנו זה 100% פרחים – יפים ואיכותיים.”

כראייה לדבריה, היא שלחה לנו סרטון שמציג את תהליך ייצור הגליליות שנייה-אחר-שנייה (ניתן לצפות בו בהמשך הכתבה) ואומרת ש”מבין המטופלים שצורכים את הגליליות של ‘פיס נטורלס’, אף פעם לא התקבלה אצלנו אפילו פנייה אחת או תלונה לגבי המוצר הזה.”

גם איזו הלר, הרוקחת הראשית של חברת “בזלת פארמה”, המשווקת את המספר הרב ביותר של מוצרי גליליות בשוק הישראלי, מכירה היטב את מה שהיא מכנה “מיתוס” שדבק במוצרים הללו.

“פעם היה מיתוס שחברות הקנאביס מכניסות חלקי צמח שונים כמו עלים או גבעולים לתוך הגליליות,” אומרת הלר. “אני לא יודעת אם אכן פעלו כך או לא – אבל אני יכולה להבטיח לך שכבר הרבה שנים הדבר הזה לא קיים, לפחות לא אצלנו בבזלת. אנחנו מקפידים שכל מה שנכנס לגלילית זה אך ורק תפרחות.”

כאמור, פיס נטורלס ובזלת הן שתיים מארבע החברות היחידות שמשווקות גליליות קנאביס. לכן, עולה השאלה מה חושבים בחברות אחרות ומדוע החליטו שם שלא לשווק גליליות בשוק.

סער יחזקאל, סמנכ”ל תפעול ומכירות של חברת “טוגדר פארמה”, מסביר מדוע לדעתו רוב חברות הקנאביס, כולל “טוגדר” עצמה, לא טורחות לשווק מוצרי גליליות: “זה קורה בגלל חוסר אמון של מטופלים במוצר. בעבר היו מייצרים גליליות שהן לא בתקן GMP, מטופלים התנסו במוצר, היו המון תקלות איתו, לא ברור מה בדיוק הכניסו פנימה, ונוצר חוסר אמון. זו הסיבה המרכזית לדעתי שציבור המטופלים מעדיף להימנע מגליליות.”

עם זאת, הוא מציין כי למרות בעיית “חוסר האמון” של המטופלים במוצר כפי שהוא מגדיר אותה, “טוגדר” כן צפויה להשיק במהלך השנה הקרובה מוצרי גליליות. “צריך להשקיע מאמץ מסוים בחידוש האמון של מטופלים בגליליות, וכשזה יקרה אני מאמין שהמוצר הזה יעבוד.”

בעיה #2: צרכני הקנאביס אוהבים טבק ואת “טקס” הגלגול

סיבה נוספת לחוסר הפופולריות של גליליות בישראל היא אולי שבעבור לא מעט מחובבי הקנאביס, טבק הוא חלק בלתי נפרד מה”קססה”, בעוד שבגליליות המוכנות-מראש יש אך ורק קנאביס ללא טבק. אמנם ערבוב קנאביס עם טבק הוא הרגל מגונה שפוגם גם בבריאות וגם בהשפעה של הקנאביס, אך מדובר בתופעה נרחבת.

סיבה נוספת היא שרבים מהצרכנים אוהבים את מלאכת “פתיחת” הקססה והיא חלק בלתי נפרד מחוויית הצריכה, במיוחד כאשר מדובר בחלק ממפגש חברתי, אז נהוג לעתים להעביר את הפרח, להתרשם ממנו וגם לתת חוות דעת על המראה והריח.

גם פעולת הגריסה, המלווה לרוב ברעשי פצפוץ ופרץ של ניחוחות עזים כתוצאה מחיתוך הרקמות הצמחיות והתנדפות חלק מהטרפנים לאוויר, יחד עם פעולת הגלגול עצמה כמובן, נתפסת בעיני רבים כחלק משמעותי מאותו “טקס”, כך שעישון של סיגריה זמינה ומוכנה מראש אינו נותן מענה לצורך הזה.

הכנת גליליות קנאביס רפואי במפעל חברת פיס נטורלס

“בהחלט יכול להיות שיש כאן גם אלמנט תרבותי-חברתי,” מתארת רוני כץ מ”פיס נטורלס”. לדבריה, “הטקסיות הזו, הרומנטיקה הזו, של לפתוח את הצנצנת, לראות את הפרחים… אני לא אומרת את זה חלילה כקטע רע, אני מאוד יכולה להבין את זה. זה כמו שאתה מגיע למסעדה ומצלחתים לך מנה על השולחן, אז בצנצנת ‘מצלחתים’ לך את הפרחים.”

בעיה #3: האם גריסת-יתר פוגמת באופן הבעירה?

סיבה נוספת שעלתה בשיחותיי עם גורמים שונים בענף בעניין זה, היתה שהיצרנים של הג’וינטים המוכנים מראש נדרשים להכניס כמות מוגדרת של קנאביס לנייר הגלגול. בייצור המוני, הדבר מביא לעתים לכך שהחומר הצמחי נגרס יתר על המידה, לעתים עד רמת אבקה צפופה – מה שעלול לפגוע באופן הבעירה של הג’וינט.

מאותה בחינה, יש אולי צרכנים ותיקים שסיגלו לעצמם צורת גלגול ספציפית שאותה הם אוהבים. הם מדייקים לעצמם את צפיפות חומר הגלם בתוך הג’וינט, את גודל נייר הגלגול, את צורתו (בצורת קונוס או בצורת סיגריה למשל) ועוד. הגליליות מגיעות בצורת גלגול אחת בלבד שאולי מקשה על הוותיקים לאמצה.

בעיה #4: אופן האחסון וההתיישנות

בזמן שתפרחות קנאביס יבשות חייבות להיארז בשקית או מארז פלסטיק המיועד בין היתר לשמור על איכות החומר ולעכב את קצב ההתפרקות של הקנבינואידים, הטרפנים ושאר המטבוליטים המשניים המצויים בפרח, במוצרי “גליליות” החומר הצמחי נמצא במשך תקופה ארוכה יחסית בתוך נייר גלגול. אמנם, הניירות עצמם יושבים בתוך אריזת פלסטיק אטומה, אך לא ברור איזו השפעה יש לנייר על החומרים הפעילים בצמח, כמו גם לעובדה שהקנאביס שנמצא בהם עבר גריסה מוקדמת.

למעשה, מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על-כך שטרפנים נוטים להתנדף מהר יותר כאשר החומר הצמחי גרוס, לעומת כאשר הוא נמצא במצב של תפרחת גולמית.

בעיה #5: ביקוש מופחת בשוק הפנאי הלא-חוקי

באופן טבעי, חברות הקנאביס מעדיפות שלא להעלות את הסוגייה הזאת כטיעון, אולם ייתכן שסיבה נוספת לפער הגדול בין הביקוש הגבוה לתפרחות גולמיות לעומת גליליות עשויה להיות נעוצה בעובדה שבשוק הפנאי הבלתי חוקי יש מעט מאוד ביקוש למוצרי גליליות, וכמעט כל הלקוחות מעדיפים תפרחות גולמיות.

מכיוון שאין ספק שלפחות חלק מסויים מהקנאביס בשוק המדיקלי “זולג” לשוק הפנאי, כלומר יש מי שרוכשים בבתי מרקחת קנאביס רפואי רק כדי למכור אותו הלאה, ייתכן שזו אחת הסיבות לכך שהדרישה לגליליות נמוכה משמעותית.

אבל יש גם יתרונות לשימוש בגליליות…

למרות כל החסרונות והצדדים השליליים שהוזכרו לעיל בהקשר של צריכת ג’וינטים מגולגלים מראש, נראה כי עדיין יש אחוז מסוים, גם אם קטן למדי, של מטופלים או צרכנים המעדיפים לרכוש את הקנאביס שלהם כאשר הוא כבר גרוס בתוך נייר גלגול ומוכן לעישון.

למעשה, לשימוש בגליליות יש מספר יתרונות על פני המתכונת של תפרחות יבשות במצבן הגולמי, למשל: חיסכון בזמן, נוחות, ניקיון, דיסקרטיות, מינון מדויק ועקבי ועוד.

יתרון #1: חסכון בזמן

יש אנשים שמעדיפים לוותר על אותו “טקס” מפורסם הכולל בחירת פרח, גריסה וגלגול שלו בנייר. חבילת ג’וינטים מוכנים מראש מאפשרת למטופל לגשת לחפיסה, לשלוף במהירות סיגריה (או “גלילית”) ולהתחיל להנות מהקנאביס ללא כל התעסקות מקדימה.

יתרון #2: נוחות, ניקיון ודיסקרטיות

צרכני קנאביס רבים נוהגים להחזיק מעין “ערכה” המכילה את האביזרים הנדרשים לצורך פתיחת “קססה” והכנת ג’וינט, כגון ניירות גלגול ופילטרים, גורס (“גריינדר”), משטח עבודה (לרוב דף מקופל, קערית קטנה או כלי כיבול זעיר המסוגל להכיל את תערובת העישון) ולעתים גם תפזורת טבק, סיגריות או תחליפי טבק שונים. כל מלאכת הגריסה והגלגול, כמו גם אחזקת האביזרים הנלווים, עלולה להיות מעט מסורבלת וליצור לכלוך וחוסר סדר.

“היום כבר מותר לקחת את הקנאביס מחוץ לבית, כל עוד המטופל נושא על עצמו את הרישיון והוא לא מעשן במקומות שאסור לעשן בהם,” אומרת כץ בהקשר זה. “הגליליות יכולות להיות פתרון נוח במקרים שבהם מטופל יוצא מהבית והוא מעוניין לקחת איתו את התרופה שלו, במקום להיסחב עם ערכת גלגול.”

ראוי להזכיר כי בעבר הלא רחוק כל מוצרי הגליליות שווקו במתכונת של עשר גליליות בחפיסה, כאשר כל גלילית הכילה 1 גרם קנאביס – כמות שברובם המוחלט של המקרים תהיה גדולה מידי עבור מטופל המבקש לנטול מינון קטן יותר. עובדה זו הובילה לכך שהמטופלים נאלצו להפסיק לעשן את הג’וינט באמצע ולהמשיך מאוחר יותר, מה שמביא לבזבוז של חומר תרופתי ומלווה בטעם לוואי רע. אך בשנים האחרונות חלק מחברות הקנאביס הבחינו בבעיה הזו והחלו בשיווק אריזות המכילות 20 גליליות, כאשר בכל גלילית רק 0.5 גרם שהינה כמות הרבה יותר הגיונית ורלבנטית לצריכה אישית ומיידית.

יתרון #3: מינון מדויק ועקבי

עישון קנאביס מג’וינטים מוכנים מראש מאפשר למטופל לדעת במדויק מה כמות הקנאביס שהוא מקבל בכל פעם. כמובן שניתן גם לעשות זאת עצמאית באמצעות שקילת החומר הצמחי בטרם הגלגול, אולם מדובר בבזבוז זמן משווע כאשר מדובר בפעולה החוזרת על עצמה מספר פעמים ביום.

גליליות קנאביס, פרי רולז
בעבר הגליליות הכילו 1 גרם אבל כיום יש גם גליליות של חצי גרם

בנוסף, העובדה שמדובר בחומר גרוס עשויה לשפר את רמת האחידות של החומרים הפעילים לעומת תפרחות גולמית, כפי שמסבירה הלר. לדבריה, “כאשר מטופל רוכש שקית עם תפרחות קנאביס, הוא מקבל ברוב המקרים שקית עם פרחים בגדלים שונים, שהגיעו ממקומות שונים בצמח. כידוע, הרכב החומרים הפעילים משתנה בין הפרחים השונים, כך שיכול להיות שגם אם מדובר באותו הזן, יהיו הבדלים בין הג’וינטים. אבל כאשר עושים שימוש במסה גדולה של תפרחות גרוסות, מקבלים תרכובת אחידה יותר, מה שמשפר את ההדירות ומאפשר רצף טיפולי טוב יותר.”

יתרון #4: פתרון לעצלנים או מאותגרי מוטוריקה עדינה

זה אמנם ממש לא בגדר ‘מדע טילים’ לדעת איך לגלגל ג’וינט, אולם עדיין לא חסרים אנשים, צעירים ובעיקר מבוגרים, המתקשים לבצע את הפעולה הזו או להגיע לתוצאה שתספק להם חווית עישון ראויה.

כך למשל, מספרת כץ, “אמנם באסדרה החדשה אנחנו מנותקים מהמטופלים אז קשה לנו לדעת במדויק מי לוקח מה, אבל עדיין, אנחנו כן שומעים על צריכה של גליליות בגיל מעט יותר מבוגר, נניח מגיל 50 וצפונה. אלה בדרך כלל פחות אוהבים להתעסק עם הפרח, הגריסה והגלגול, בין אם יש בעיה מוטורית או בעיה נוירולוגית כזו או אחרת, או בין אם פשוט לא רוצים להתעסק עם זה.”

“ראיתי מטופל גידם שבהתחלה היו מציעים לו תפרחות יבשות, זה לא הגיוני,” מעידה הלר. לדבריה, “מטופלים מבוגרים, או כאלה שסובלים מלקות רפואית המקשה עליהם את הפעילות המוטורית של גלגול הקנאביס בנייר, יכולים להימנע מכל זה על-ידי רכישת גליליות מוכנות לצריכה.”

יתרון #5: כמות גדולה יותר של חומר צמחי רלבנטי

“כאשר מטופלים רוכשים שקית תפרחות, הם מקבלים איתה גם כמות מסוימת של גבעולים וענפים, ככה שיש כאן איבוד מסוים של חלק מהמוצר,” מוסיפה הלר. “לעומת זאת, כאשר מייצרים את הגליליות, המשקל הנקי כולל את התפרחת הגרוסה בלבד, כך שבפועל מדובר בכמות גדולה יותר של קנאביס עבור המטופל.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר