טוען...

שוב קוצץ מינון הקנאביס של חולת סרטן – השופט תיקן ההחלטה

בפעם השנייה בתוך שבועיים מחזיר השופט רם וינוגרד את מינון הקנאביס שניתן לחולת סרטן, לאחר שמשרד הבריאות קיצץ לה אותו. גם הפעם מדובר במטופלת של דוקטור ג'וני גרינפלד הממשיך לספוג ביקורת חריפה ממנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט המכנה אותו 'רופא זוטר'.

ר’, חולה אונקולוגית המטופלת בקנאביס רפואי מזה 5 שנים והחזיקה במינון של 140 גרם קנאביס בחודש, הופתעה לקבל הודעה חד-צדדית על קיצוץ במינון ל-90 גרם בלבד.

באמצעות עו”ד מרים בריינין הגישה ר’ עתירה לביהמ”ש בבקשה למתן צו ביניים שיורה למשרד הבריאות להשיב את המינון המקורי.

השופט רם וינוגרד קיבל את העתירה והורה לנציגי המשרד להשיב לר’ את המינון כפי שקבע הרופא המטפל בה, ד”ר ג’וני גרינפלד.

בדיון שנערך הבוקר (ב’) בבית המשפט המחוזי בירושלים טען עו”ד מאור סבג בשם משרד הבריאות ובשם יובל לנדשפט מנהל היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי) כי למעשה הם “עשו טובה” לר’ בכך שקיצצו לה את המינון ל-90 גרם ולא לאפס.

“החלטה מ-140 לאפס היא קיצונית ולכן הגענו לממוצע מינון גבוה, ירדנו ל-90 כדי לאפשר התמודדות עם המינון הנמוך יותר על אף שהוא גבוה,” טען עו”ד סבג.

עוד נטען על ידי עו”ד סבג כי ד”ר גרינפלד פעל שלא על פי הנוהל. “זה לחתור תחת הנוהל,” קבע. “אין הצדקה בכלל לתת לה את המינון, אפילו לא של ה-90, זה ביצה ותרנגולת שכך או כך מופנית אלינו”.

בעתירה טענה עו”ד בריינין כי ר’, אם לארבעה ילדים הסובלת מכאבים, צרכה מדי יום בהוראת רופאיה 600 מ”ג ‘ליריקה’ (סם נגד כאב) לצד תרופות נרקוטיות נוספות כגון אוקסיקונטין, פרקוסט, טרגין ועוד.

לאחר שהגיעה לד”ר גרינפלד קיבלה ר’ רישיון קנאביס רפואי והחלה אט אט בהעלאת המינון החודשי עד 140 גרם בחודש. במקביל ירדה צריכת ה’ליריקה’ עד ל-50 מ”ג ביום בלבד.

“הטיפול באמצעות קנאביס רפואי לא אף שנתן לה מזור למכאוביה, אלא שיפר את אורח חייה ואפשר לה לתפקד באופן מיטבי על אף ההתמודדות עם מצבה הבריאותי המורכב,” נכתב בעתירה.

מנהל היק”ר לנדשפט נימק בדיון את התנגדותו למינון המקורי של ר’ בכך שלדבריו “דוקטור גרינפלד הוא רופא זוטר והבכירות שלו נובעת מחוסר תשומת לב של המערכת ובניגוד לסמכות החוקית שהוקנתה לו”.

עוד טען לנדשפט כי “הממוצע לכלל מטופלי הארץ הוא 33.6 גרם לחודש. 50 גרם זה כבר מינון גבוה. 100 הוא גבוה מאוד”. עו”ד בריינין טענה מנגד כי עצם נוכחותו של לנדשפט בדיון תמוהה ומעלה שאלות.

ר’ התחננה בפני השופט לרחמים: “קנאביס מקל לי על הכאבים, אני לא צריכה לקחת את כל הכדורים הנרקוטיים, אני מבקשת רחמים, די, תפסיקו. למה אני צריכה לשבת ביום כזה בבית משפט ולא בביתי, למה אני צריכה לצאת בקור הזה, עייפתי מכל זה, בבקשה”.

בסיכום הדיון נעתר כאמור השופט וינוגרד לבקשה למתן צו ביניים והורה למשרד הבריאות להשיב לר’ בתוך יומיים את המינון המקורי של 140 גרם בחודש למשך שלושה חודשים, עד לסיום הדיון בעתירה. “נראה שההמלצה הרפואית שניתנה על ידי ד”ר גרינפלד תואמת את מצבה של המטופלת,” קבע.

מדובר במקרה שני בתוך שבועיים בו השופט וינוגרד משיב למטופלת חולת סרטן את מינון הקנאביס שניתן לה על ידי ד”ר גרינפלד וקוצץ ע”י משרד הבריאות. גם במקרה הקודם, ראו כאן, יוצגה המטופלת על ידי עו”ד בריינין.

בשני המקרים – כמו ברבים אחרים – מדובר במטופלים של ד”ר גרינפלד שמשרד הבריאות מנסה במשך תקופה ארוכה לקצץ את כנפיו ולמנוע ממנו לרשום את המינונים הנדרשים על פי הבנתו המקצועית. הסוגיה תעלה מחר (ג’) פעם נוספת לדיון בפני בית המשפט בעתירה שהוגשה על ידי עו”ד יניב פרץ בשם 28 מטופלים שכאלו.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר