עבודות שירות בגן הבוטני לנאשם שמימן גידול 551 שתילי קנאביס

בית המשפט סטה ממתחם העונש ההולם לטובת הנאשם כיוון שהשתלב בטיפול ומזה תקופה הוא נקי משימוש בסמים: "ישנו אינטרס ציבורי לחזק את הנאשם ולעודד בדרכו הטובה ולסייע לשיקומו".

בית המשפט השלום בכפר סבא הלך לקראת נאשם (44) שהורשע בקשירת קשר לביצוע פשע לאחר שהודה כי העביר כ-200 אלף שקל למימון הקמת מתקן לגידול קנאביס (“מעבדת סמים”) שנתפסו בה 551 שתילי קנאביס ו-3,500 גרם פרחי קנאביס. 

השופט מיכאל קרשן דחה את עתירת המדינה לעונש של 9 חודשי עבודות שירות וקבע כי לנוכח הודאת הנאשם, עברו הנקי והשתלבותו בגמילה, יש אינטרס ציבורי לעודד אותו להמשיך באפיק השיקומי.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

משכך, נגזרו על הנאשם 5 חודשי עבודות שירות בגן הבוטני בירושלים לצד 4 חודשי מאסר על תנאי, קנס של 18,000 שקל וצו מבחן לשנה.  

הנאשם הגיע עם המדינה להסדר טיעון לאחר הליך גישור, והודה בכתב אישום מתוקן שלפיו בתחילת 2017 קשר עם שני בחורים נוספים קשר להקמת מתקן לגידול קנאביס והפצתו.

תפקידו של הנאשם היה במימון והוא השקיע כ-200 אלף שקל, כשלפי הסיכום בינו לבין שותפיו אם העסק יצליח הוא יקבל אותם חזרה בתוספת 30% ריבית. באוגוסט 2017 המתקן אותר והמשטרה תפסה 551 שתילים ו-3,500 גרם קנאביס.

הסדר הטיעון לא כלל הסכמה לעונש והנאשם נשלח לשירות המבחן. בתסקיר שהוגש בעניינו צוין כי הנאשם השתמש במשך שנים בסמים קשים והשתלב ב”מיזם” במטרה להפיק רווח אחרי שהפקות שונות בהן היה מעורב כשלו והוא נפל כלכלית.

לאחר שנתפס הוא השתלב בטיפול גמילה פרטי בכפר איזון ובהמשך בטיפול בקהילה, כשהדיווחים לגביו חיוביים ובדיקות השתן שלו נקיות. השירות ציין כי חשוב לחזק את הנאשם ולעודד אותו להשתלב באופן חיובי בחברה ולכן המליץ על עונש של עבודות שירות וצו מבחן לשנה.

המאשימה הסכימה ששיקולי השיקום מצדיקים לחרוג ממתחם העונש ההולם אלא שלשיטתה הוא נע בין שנה לשלוש שנות מאסר, ולכן היא עתרה ל-9 חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס משמעותי.

הסניגורית טענה לעומת זאת כי המתחם של המאשימה מתאים למי שהורשע בעבירה העיקרית ולא בקשירת קשר בלבד, והציעה מתחם שנע בין מאסר על תנאי ל-8 חודשי מאסר בפועל.

בנוסף, הסניגורית טענה כי התמורה הנמוכה שסוכמה עם הנאשם מעידה על חלקו הזעום בתוכנית העבריינית, ובהתחשב ביתר נסיבות המקרה אפשר להסתפק בשעות שירות לציבור בלבד.

השופט מיכאל קרשן דחה את טענת הסניגורית בנוגע לחלקו של הנאשם בפרשה וקבע כי החזר של 30% על השקעה של 200 אלף שקל אינו “זעום”. עם זאת, הוא גם דחה את מתחם העונש שהציעה המדינה וציין כי בעניין זה הסניגורית צודקת שכן הנאשם לא הורשע בעבירה העיקרית של גידול סמים והקמת מעבדה.

בהתאם לכך, השופט קבע כי מתחם העונש עומד על 7-14 חודשי מאסר. כמו כן, השופט הסכים ששיקולי השיקום, לצד ההודאה בהזדמנות הראשונה ועבר פלילי נקי, מצדיקים חריגה לטובת הנאשם.

“ישנו אינטרס ציבורי לחזק את הנאשם ולעודד בדרכו הטובה ולסייע לשיקומו”, כתב השופט בפסק הדין, והחליט שעבודות השירות צריכות להיות “בהיקף זעום מן הרף התחתון של המתחם”.

בסיכומו של עניין נגזרו על הנאשם 5 חודשי עבודות שירות בגן הבוטני בירושלים וכן 4 חודשי מאסר על תנאי, קנס של 18,000 שקל וצו מבחן לשנה.

  • ב”כ המאשימה: עו”ד אנה קצובסקי, עו”ד דנית שושן
  • ב”כ הנאשם: טלי חזום, עו”ד פלילי

הכותב, עו”ד אבי וכניש, העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר