מגלגל...

מטופל שלח את הקנאביס הרפואי שלו לבדיקת מעבדה

תוצאות בדיקה שנערכה בשבועות האחרונים במעבדות ‘בקטוכם’ מראות פער עצום בנתוני הרכיבים הפעילים באחד מזני הקנאביס הרפואי וחריגה של פי 100 בכמויות העובש המותרות. הנתונים, שנאספו במסגרת תביעה ייצוגית ע”ס 133 מיליון ש”ח, נחשפו היום.

בעוד מספר שבועות ייערך דיון בבית המשפט בתביעה ייצוגית על סך 133 מיליון ש”ח (פרטים כאן) שהוגשה על ידי מטופלי קנאביס רפואי נגד חברות הגידול, בה טענות על עובש וחומרי הדברה שנמצאו בקנאביס הרפואי בבדיקות מעבדה.

תביעה זו מבוססת בין השאר על בדיקות מעבדה שפורסמו אצלנו לראשונה לפני כשנה וחצי ובהן נמצאו חריגות חמורות בכמויות העובש וחומרי ההדברה בקנאביס הרפואי, כמו גם פערים באחוזי הרכיבים הפעילים (קנבינואידים).

הבדיקות נערכו במסגרת תיק אחר שעליו מתבססת התביעה הייצוגית, ובו דורש אחד המטופלים שמשרד הבריאות ישיב לו את רישיון גידול הקנאביס שנלקח ממנו ומכמה עשרות מטופלים אחרים, במסגרת החלטת ממשלה משנת 2011.

התוצאות עוררו דאגה גדולה בקרב המטופלים ובני משפחותיהם, אך חברות הקנאביס הרפואי הכחישו כי הן משתמשות בחומרי הדברה וטענו נגד איכות ואופן הבדיקות.

לאור זאת החליט המטופל לשלוח שוב כמה זני קנאביס רפואי שלו לבדיקה חוזרת במעבדה – והבוקר (ב’) נתקבלו חלק מהתוצאות:

על פי הנתונים, כפי שמופיעים במסמך רשמי ממעבדות ‘בקטוכם’ שם נערכה הבדיקה, זן הקנאביס שנבדק הכיל רק 4.2% של החומר הפעיל THC, במקום 20% כפי שמוצהר לכאורה על ידי החברה.

קנבינואידים קנאביס רפואי
רק 4.2% של THC – לעומת המוצהר על 20%

פער דומה נמצא באחוזי הקנבינואיד הלא-פסיכואקטיבי CBD, שהכיל 4.6% במקום פחות מ-1% כפי שמוצהר על האריזה.

עוד נמצא בבדיקה כי פרח הקנאביס שנבדק, הכיל כמויות גדולות יחסית של הקנבינואיד CBN (הנחשב כגורם לעייפות), הנוצר כתוצאה מדגריגציה והתיישנות של THC – בדרך כלל עקב אחסון לא תקין או ארוך מדי לפני שימוש.

עוד נמצא, בזן אחר, עובש בכמות חריגה ביותר של 110000 cfu/g (כמות תאי חיידקים בגרם) – שהיא פי 100 מהכמות המוגדרת בגבול המותר (1100 cfu/g).

חומרי ההדברה והעובשים, כאשר נצרכים בשאיפה לאחר בעירה (בדרך כלל בעישון), נחשבים למסוכנים ביותר לבריאות ואף לכאלו שעלולים לגרום למוות, כך לדברי מומחה החקלאות ד”ר טוביה יעקובי.

לדברי ד”ר יעקובי הסכנה חמורה אף יותר כאשר מדובר בחולים הסובלים ממערכת חיסונית חלשה, שכן הריאות אינן מסננות את אותם רעלים כפי שעושה זאת הקיבה, בעת צריכת מזון או תרופות.

למרות האזהרות שפירסם ד”ר יעקובי משרד הבריאות הגדיר בנוהל חדש כי מותר להשתמש בחומרי הדברה בקנאביס בדומה לשימוש בתבלינים, זאת על אף שתבלינים אינם נצרכים בעישון.

“אם הצמידו את נוהל הדברת הקנאביס לנוהל תבלינים, אז הם עושים שקר לעצמם, כי אין דמיון בין אכילת תבלינים, המוהלת את הקנאביס על מזהמיו במערכת העיכול – הקיבה ולאחר מכן לכבד – לעישון או שאיפת שמן, שם הספיגה היא ישירות אל הריאות ובאמצעות מערכת הובלת הדם כמעט מיידית למוח ולשאר חלקי הגוף,” הסביר ד”ר יעקובי.

עובש קנאביס רפואי
חריגה בכמויות עובש בבדיקת קנאביס רפואי

במסגרת התביעה הייצוגית דורשים המטופלים 5,000 ש”ח פיצויים לכל מטופל על הפרות חוק שביצעו לטענתם החברות המגדלות, שגרמו להם ולכלל 26,600 (היום כבר 31,000) המטופלים “לצרוך קנאביס רפואי באיכות ירודה, הנשמר באריזות פגומות ואשר מכיל חומרי הדברה רעילים שמעולם לא הותרו לשימוש על ידי משרד הבריאות” – כך על פי התביעה.

“עסקינן באחת הפגיעות הקשות והחמורות שנחשפו אי פעם במחוזותינו,” כותבים עורכי הדין יונתן רפפורט, אדם לוין ורועי ביטון המייצגים את המטופלים בייצוגית, זאת בהתבסס על הממצאים בתיק שבנה עו”ד יניב פרץ במסגרת העתירה המתוכננת לבג”צ להשבת רישיון הגידול של מרשו.

עו”ד יניב פרץ, שחשף הבוקר את המידע החדש בפייסבוק, כתב כי מדובר ב”בשורת איוב לכל מטופלי הקנאביס הרפואי. אל תסמכו על הכתוב על גבי שקית הקנאביס אותו אתם מקבלים. טוב תעשו אם לא תסמכו בעיניים עצומות לרווחה על התוית המוטבעת על השקית או על כל סממן אחר שם. לצערי רוב המגדלים הוכיחו כי לא ניתן לסמוך על הפרסומים שלהם בנושא.”

“זו יריקה נוספת לבאר המטופלים ממנה לוגמים המגדלים ושוב מתברר כי רק גידול עצמי של הצמח יבטיח בריאות למטופלים הזקוקים לו לרפואתם,” הוסיף עו”ד פרץ. “במידה ואתם מטופלים בקנאביס רפואי מטעם מדינת ישראל – תרגישו חופשים להעתיק את התוצאה ולפנות גם אתם למשרד משרד הבריאות עם חשש אמיתי לפגיעה בבריאותם ובבקשה לבדוק את הקנאביס אותו אתם מקבלים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר