מטופל קנאביס רפואי? אתה כנראה גם עבריין סמים

שלושה סעיפים ברשיון הקנאביס הרפואי של קרוב ל-30 אלף המטופלים בישראל, הופכים אותם לעברייני סמים בעל כורחם. מדובר בעוול שנמשך כבר שנים ארוכות ושם בסכנה אנשים חולים שגם כך נאלצים להתמודד עם קשיי הביורוקרטיה של הענף. דעה.

מאת: עו”ד מיכאל כרמל

בעוד בתי המשפט השונים ברחבי ישראל החלו להפנים בתקופה האחרונה את דבריו של המפכ”ל היוצא ואת הבטחת השר לבטחון פנים, ובאופן יום יומי ישנם פסקי דין מקלים בעבירות של החזקת קנאביס, דווקא משרד הבריאות מתעמר במקבלי התרופה המחזיקים בקנאביס ברשיון חוקי – והופך אותם בעל כורחם לעברייני סמים.

כבוד השופט רון שפירא נתן כבר ביולי 2015 החלטת תקדימית לממונה על עבודות שירות, כי לא ניתן לפסול מי שמשתמש בתרופה – קרי קנאביס רפואי – ולהתייחס אליו כאל מי שמשתמש באופן לא חוקי בסם.

פסק דין השופט שפירא

אולם משרד הבריאות רחוק מלהפנים כי מדובר בתרופה לכל עניין ודבר וכי מי שהוכיח שהוא ראוי לקבל את התרופה הזאת מטעם המדינה, לא צריך לעבור לאחר קבלת האישור שבעת מדורי גיהנום בכל נושא הקשור לרשיון להחזיק ולקבל את התרופה.

עורך דין מיכאל כרמל
עו”ד מיכאל כרמל: “משרד הבריאות הופך את כל מטופלי קנאביס לעברייני סמים”

גרוע מכך, לפי נהלי משרד הבריאות הופכים כל מטופלי התרופה לעברייני סמים בעל כורחם, כפי שכבר פורסם כאן ב’קנאביס’ בשנת 2013, אך בתוספת עדכונים בסעיפי הרשיון שאמורים היו להקל על הסיטואציה המוזרה – אך מובילים לתוצאה זהה לחלוטין.

1. קבלת התרופה מידי חודש

על פי נהלי משרד הבריאות חל איסור מוחלט להחזיק את הקנאביס הרפואי מחוץ לכתובת ביתו של המטופל, למעט החרגה קלה שניתנה לאחרונה על פיה מותר לשאת עד חמישית מכמות הקנאביס המתקבל כאספקה חודשית.

כל מטופל שלא רוצה להפוך לעבריין נאלץ לשלם כסף רב עבור משלוח – כסף שלא תמיד יש לו. אחרת הוא נאלץ לקחת בעצמו את התרופה ממקום האספקה שלה בבית החולים עד לביתו.

לעיתים מטופלים נאלצים לשאת על גופם את כל הכמות החודשית בדרכם הביתה ממקום האספקה, ומדובר בנסיעות של שעות רבות בכל רחבי ישראל.

על כן לכאורה לפי נהלי משרד הבריאות, הדבר אסור, ומי שיתפס עם הכמות החודשית עליו מחוץ לביתו יפתח לו תיק של החזקת סם והוא יכול אפילו להיעצר – וכל זה כי הוא נושא על גופו תרופה שקיבל מהמדינה על פי חוק.

מדובר בהנחייה לא חוקית ולא חוקתית שכל מטרתה הנה מתן פרנסה למשנעי התרופה על חשבון החולים.

2. חידוש רשיון שפג תוקפו

כל בקשה לשינוי ספק, סוג מוצר בשימוש (שמן/תפרחת), כתובת מגורים, רופא מטפל, משנע הסם ותנאי רשיון לא מהותיים, מחייבת לפני נוהל 3.7.3 כי המטופל יגיש אותה בצירוף הרשיון המקורי.

סעיף 373 חידוש רשיון קנאביס רפואי

או אז קורים שני דברים: המטופל נשאר ללא רשיון להחזקת התרופה שלו, משמע התרופה שנשארה בביתו אסורה להחזקה והוא הופך לעבריין בעל כורחו. הדבר השני הוא שעד שתתקבל החלטה בעניינו – דבר שיכול לקחת שבועות – הוא לא יכול לחדש את מלאי התרופה שלו והוא נשאר בלי התרופה.

3. שימוש בתרופה באופן חופשי

במאי 2017 פרסם כאמור משרד הבריאות עדכון לתנאי הרשיון להחזקת התרופה, וקבע כי מותר להחזיק כמות של עד חמישה ימי שימוש מחוץ לבית וכי מותר להשתמש בתרופה בכל מקום – אבל לבד וללא עישון.

איסור עישון קנאביס רפואי מחוץ לבית

קרי אם מטופל לא חש בטוב והוא מחזיק את הכמות המותרת להחזקה מחוץ לבית, הוא רוצה לעשות שימוש בתרופה, אבל הוא יושב בבית קפה בפינת עישון – אסור לו לצרוך את התרופה שלו, אלא אם ירכוש מכשירי אידוי יקרים שאינם בעלי השפעה זהה לזו של עישון לפי מחקרים – וגם אז רק כשהוא לבדו.

ואני שואל למה מי שלוקח כדור במרשם רופא יכול לקחת את הכדור, אפילו היה נרקוטי לחלוטין, בכל מקום על פני האדמה – ואילו מי שמקבל תרופת קנאביס לא יכול לצרוך אותה בכל מקום שמותר לעשן בו?

למשרד הבריאות הפתרונים למה הם הופכים את כל בעלי הרשיון לצרוך תרופה לעברייני סמים. מדוע אסור למטופל בתרופה לעשן את התרופה מחוץ לביתו. הרי זו תרופה לכל עניין ודבר. מדוע באידוי התרופה חייב המשתמש לעשות זאת רק כשהוא לבדו.

הגיעה העת כי הפקידים במשרד הבריאות יפנימו במהרה את מה שבתי המשפט כבר הפנימו: מדובר בתרופה ולא בסם. תרופה ניתנת למי שסובל ממחלות, מכאובים ובעיות נפשיות קשות.

אי אפשר לתת תרופה מצד אחד למי שהוכיח שהוא זקוק לה ומהצד השני לומר לו שזו לא תרופה אלא סם מסוכן וכי אסור לו להשתמש ולצרוך אותה באופן רגיל מידי יום אלא אך ורק איפה שאנחנו אומרים לך שמותר לך.

אין עוד תקדים לדבר כזה במדינת ישראל בו מגבילים אדם איפה הוא יכול ליטול את התרופות שלו.

אני קורא למשרד הבריאות לעשות שינוי חשיבה ולהתחיל להתייחס למטופלי התרופה, כמי שמקבלים תרופה לה הם זקוקים ולא כעבריינים בחסות החוק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר