מטופל גידל עשרות שתילי קנאביס, השופטת התחשבה במצבו

3.35 קילו שתילים נתפסו בגינה של גבר בן 61 שמוכר נכה 100% בביטוח לאומי. השופטת הטילה עליו צו מבחן ומאסר על תנאי מתוך התחשבות במצבו ובנסיבות שהובילו אותו לבצע את העבירה.

עונש קל יחסית לגבר בן 61 שהורשע בעבירת ייצור סמים מסוכנים לאחר שנתפסו בגינת ביתו שבאשקלון 3.35 ק”ג שתילי קנאביס. סגנית נשיא בית משפט השלום בעיר השופטת נועה חקלאי קיבלה את המלצת שירות המבחן והטילה עליו 18 חודשי פיקוח מבחן, 6 חודשי מאסר על תנאי, שנתיים פסילה וקנס של 2,500 שקל.

גזר הדין ניתן מתוך התחשבות בכך שלנאשם רישיון לקנאביס רפואי על רקע בעיות רפואיות קשות וההתרשמות כי הפיק לקחים מההליך הפלילי שהיה כרוך ב-9 ימי מעצר ובהרחקה מביתו.

לפי כתב אישום מתוקן שהוגש בעקבות הסדר טיעון שלא כלל הסכמה לעונש, ביולי 2019 נתפסו בביתו של הנאשם עשרות שתילי קנאביס שגידל ללא היתר, כאשר הרישיון שקיבל ממשרד הבריאות הגביל אותו לכמות של 40 גרם בחודש.

תסקיר שירות מבחן בעניינו כלל המלצה לעונש טיפולי ללא מאסר ואפילו בלי עבודות שירות או שעות שירות לציבור (של”צ) לנוכח מצבו הבריאותי הקשה. שירות המבחן ציין בתסקיר כי הנאשם סיפר שהקנאביס מקל על הכאבים העזים מהם הוא סובל עקב בעיות במפרקים ובעמוד השדרה וגידל את הקנאביס לשימוש עצמי כדי לחסוך בעלויות. השירות התרשם כי הנאשם הפנים את חומרת מעשיו וכי ההליך המשפטי הרתיע אותו כך שהסיכוי שיחזור על המעשים נמוך.

המדינה טענה מנגד כי הנאשם ביצע עבירה חמורה וביקשה לדחות את המלצת השירות ולהטיל עליו מספר חודשי מאסר לצד ענישה נלווית.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
בחסות “פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

הסניגור ביקש לקבל את המלצת שירות המבחן תוך שהדגיש כי לא מדובר במעבדת סמים אלא באדם חולה שגידל בגינה קנאביס לשימוש עצמי בזמן שהחזיק רישיון רפואי. הסניגור ציין עוד כי הנאשם למד את הלקח והגיש בקשה להגדלת כמויות בצורה מסודרת. הנאשם עצמו הצהיר כי יקפיד לצורך את הקנאביס בהתאם לרישיון ולא יחזור לגדל.

עד שנת מאסר במקרים דומים

סגנית נשיא בית המשפט נועה חקלאי קבעה כי במקרים דומים נגזרו עונשים שנעו בין מאסר קצר בעבודות שירות לבין שנת מאסר בפועל. עם זאת, במקרה הנוכחי מדובר בנאשם שהשתקם ועל רקע נסיבות ביצוע העבירה ומצבו הרפואי יש הצדקה לחרוג מהמתחם לטובתו.

השופטת ציינה כי לצד העובדה שמדובר באיש חולה שמוכר בביטוח לאומי כנכה 100% ולאחרונה חלה החמרה במצבו, הוא גם הודה בהזדמנות הראשונה, לקח אחריות על מעשיו והעבר הפלילי שלו יחסית נקי.

השופטת הוסיפה כי להתרשמותה הנאשם אכן הפיק את הלקח מההליך עצמו שהיה כרוך ב-9 ימי מעצר ובהרחקה מהבית. בנוסף היא התחשבה בעמדת שירות המבחן שלפיה הוא לא מסוגל במצבו לבצע עבודות שירות או של”צ והסיכון שנשקף ממנו פחת משמעותית.

לפיכך השופטת החליטה שאפשר להסתפק במקרה הזה בענישה קלה שכוללת: צו פיקוח של שירות מבחן למשך 18 חודשים, 6 חודשי מאסר על תנאי, פסילת רישיון למשך שנתיים, 6 חודשי פסילה על תנאי וקנס של 2,500 שקל.

  • ב”כ המדינה: ענבל אביב, עו”ד פלילי
  • ב”כ הנאשם: עו”ד צקלובסקי

הכותבת, עו”ד ניצה כהן, עוסק/ת בפלילים, לא ייצגה בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר