מטופל בקנאביס רפואי? קבל קצבת נכות מביטוח לאומי

מחזיקים באישור קנאביס רפואי? כעת תוכלו לקבל קצבת ביטוח לאומי על 100% אחוז אובדן כושר עבודה. כך טוען עו”ד אייל פייפר. “אחד המטופלים קיבל מיליון ש”ח מהביטוח,” הוא מספר.

האם 11,000 המטופלים בקנאביס רפואי יכולים כולם לקבל קצבת אובדן כושר עבודה מלאה מביטוח לאומי? “שורת תקדימים שהתקבלו לאחרונה ובהם חולים שקיבלו אישור להשתמש בקנאביס רפואי הוכרו כמי שאיבדו כושר עבודה,” כותב אייל פייפר, עורך דין העוסק בתביעות מול חברות הביטוח וביטוח לאומי, בטור שפורסם באתר Ynet.

“מטרת השימוש בחומר היא על פי רוב הקלה על כאבים, אולם לטיפול יש תסמינים נוספים – כגון הרגשת ריחוף, ניתוק מן הסביבה ועייפות – אשר מקשים על החולה להמשיך לעבוד כרגיל,” הוא טוען.

אייל פייפר
עו”ד אייל פייפר

במאמר שפירסם פייפר הוא מפרט על שני תקדימים שונים של מטופלים המחזיקים באישור קנאביס רפואי ומקבלים קצבת ביטוח לאומי מלאה של מאה אחוזי נכות בגין סעיף אובדן כושר עבודה – זאת לדבריו מעצם העובדה שהם מחזיקים ברשיון.

סיפור אחד הוא של יצחק (שם בדוי), בן 56, חולה סוכרת שסבל מתסמונת דום בנשימה, בעיות אורתופדיות וכן דיכאונות, אשר לפני שהחל להשתמש בקנאביס רפואי אישר לו ביטוח לאומי רק 60 אחוזי נכות תוך קביעה שהוא יכול להמשיך להפעיל מכונות פשוטות ולאחר מכן, משקיבל אישור להתחיל להשתמש בקנאביס, הוא הוכר כנכה 100 אחוז, וגם קרן הפנסיה הכירה בו כמי שאיבד את כושרו לעבוד לחלוטין.

סיפור שני הוא של אליהו (שם בדוי), אשר נפצע ונחבל בכתף, וכתוצאה מכך סבל הן מכאבים והן מתגובה פוסט טראומתית. תחילה אושרה לו נכות רפואית בשיעור של 49 אחוז על ידי המוסד לביטוח לאומי, וכן נכות אי כושר עבודה בשיעור של 60 אחוז. לאחר שקיבל אישור להשתמש בקנאביס כדי להקל הכאבים, שיעור הנכות שלו גדל ל-74 אחוז, וכן אושרה לו קצבת נכות מקסימלית בשיעור של 100 אחוז. בהמשך גם חברת הביטוח נאלצה להכיר בו כמי שאיבד את הכושר לעבוד לחלוטין.

עו”ד פייפר טוען שכעת, בעקבות הנהלים החדשים של משרד הבריאות שלדבריו אמורים להקל על קבלת האישור (על אף שהאמת היא שבחוק החדש אין כל התייחסות להרחבת רשימת ההתוויות הנוכחית), אלפי מטופלים יוכלו לקבל קצבאות נכות מביטוח לאומי. “הביטוח נאלץ לשלם לאחד המטופלים מיליון ש”ח בגין אובדן כושר העבודה,” הוא מספר. “לא מדובר כאן במקרה יחידני. כל מטופל הסובל ממחלות וכאבים שמגבילים אותו יכול לקבל את הקצבה.”

“שני המקרים הללו – של יצחק ושל אליהו – ממחישים שמרגע שיהיה קל יותר לקבל אישור לשימוש בקנאביס רפואי, יוכרו חולים רבים יותר כמי שאיבדו כושר עבודה,” הוא אומר. “בכך יגדלו סיכוייהם לקבלת קצבת נכות מקסימלית מחברת הביטוח ומהמוסד לביטוח לאומי.”

ליצירת קשר עם עוד פייפר ניתן לפנות באתר שלו או בטלפון 077-5180500

ראו גם: קנאביס רפואי – כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר