מטופלי קנאביס רפואי לא רשאים לנהוג ברכב

למרות ההחלטה שלא לזמן באופן אוטומטי את החולים המטופלים בקנאביס רפואי לבדיקות כשירות נהיגה, הובהר הבוקר בועדת הסמים של הכנסת כי הנהיגה תחת השפעת קנאביס היא אסורה בהחלט – הן לצרכני הפנאי והן למטופלים המחזיקים ברישיון מטעם משרד הבריאות.

ועדת הסמים של הכנסת התכנסה הבוקר (ג') בכדי לדון – שוב – בנושא הנהיגה תחת השפעה של המטופלים בקנאביס רפואי ברישיון, אשר מוגדרים כעבריינים פוטנציאליים אם רק עולים על ההגה – זאת כמובן מאחר ושרידי קנאביס עשויים להישאר בדם גם זמן רב לאחר שההשפעה פגה, ואם ייבדקו ייחשבו כאילו נהגו תחת השפעה.

תמר זנדברג
זנדברג: "אין לזמן מטופלי קנאביס רפואי לבדיקת נהיגה"

בעקבות בעיה זו הוחלט בדיון הקודם בועדה, שנערך באוקטובר 2015, לנסות ולקבוע גבול מסויים, בדומה לאלכוהול, שמעליו תיאסר הנהיגה ומתחתיו תותר.

עם זאת בדיון הבוקר קבעו נציגי משרד הבריאות כי גם במידה וייקבע גבול מסויים, למשל של 5 נאנוגרם THC למ"ל דם (בדומה למדינות מערביות), הרי שכל מי שיצרוך קנאביס – ובוודאי אלו המטופלים בצמח וצורכים אותו באופן קבוע – יעבור את הרף הנמוך הזה, ועל כן אין טעם בהגדרה זו.

נציג המרב"ד, הגוף האחראי על בדיקות כשירות נהיגה בישראל, אמר כי מאחר ואין כל מידע הנוגע להשפעת קנאביס על נהיגה, אין להחריג כמות קנאביס מסויימת המותרת לשימוש. "הנושא נמצא בבדיקה בכל העולם," ציין. "אנחנו מכון רפואי ולא משפטי. החוק קובע שאנשים תחת השפעת קנאביס אינם כשירים לנהיגה, ללא קשר לשאלה האם יש להם רישיון קנאביס רפואי או לא."

הדיון המלא:

נציגי משרד הבריאות הסכימו לדבריו של נציג המרב"ד ואמרו כי "נהיגה תחת השפעת סם היא עבירה ללא קשר להשפעה על הנהיגה. עצם הנוכחות של שרידי החומרים בדם הם עבירה על החוק."

כשנשאלו מדוע לא נבדק גם השימוש בתרופות מרשם אחרות, כדוגמת ריטלין, בעת נהיגה, השיבה נציגת משרד הבריאות כי "שימוש בריטלין במרשם, לא רק שלא פוגע בכשירות בנהיגה אלא משפר את הכשירות לנהיגה, ולכן לא נכון להשוות בין קנאביס לריטלין."

ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הועדה, הודיעה בסיכום הדיון כי "אין לזמן לבדיקה במרב"ד בעל או מבקש רישיון נהיגה רק בשל היותו בעל רישיון כדין לשימוש בקנאביס למטרה רפואית. לכן לעניין כשירות הנהיגה אין שונה בין מטופלי הקנאביס הרפואי לכל מטופלים בתרופות אחרות."

ח"כ זנדברג המליצה עוד למשטרה לשנות את האופן בו נבדקים הנהגים, ולעבור מבדיקת שרידים בדם לבדיקת כשירות נהיגה, בדומה לנעשה במדינות ארה"ב למשל, שם הפכו את הקנאביס לחוקי.

ראו עוד:
מכון ירושלים מצא: יותר לגליזציה – פחות תאונות דרכים
צריכת קנאביס לא מגבירה את הסיכון לתאונות דרכים
שנתיים של לגליזציה בקולורדו: ירידה במספר ההרוגים בכבישים

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט