טוען...

מטופלי קנאביס רפואי הותקפו על ידי שוטר? תיעוד

מטופלים שהפגינו בשבת מול בית שר הבריאות ניצן הורוביץ בתל אביב, טוענים שהותקפו על ידי השוטר ישראל קמינסקי שניסה למנוע מהם את המחאה. האירוע נקלט בעדשת המצלמה והם הגישו נגדו תלונה במח"ש. לטענתם מותר להם למחות שם, בעוד שלטענת המשטרה מדובר בהפגנה לא חוקית

כאשר מונה ניצן הורוביץ לתפקידו שר הבריאות לפני מעט פחות משנה, היתה בקרב מטופלי הקנאביס הרפואי תקווה כי השר החדש, שקרא במשך שנים רבות ממקומו באופוזיציה להקלה בחוקי הקנאביס בכלל והקנאביס הרפואי בפרט, יעזור להם ויהיה אוזן קשבת למצוקתם אל מול כשלי הרפורמה בתחום, אולם התקווה הזו התבדתה תוך זמן קצר.

מאז, באופן קבוע בתשעת החודשים האחרונים, מתקיימת בכל סוף שבוע הפגנה צנועה של שני מטופלים מול ביתו של הורוביץ בתל אביב, ולעתים גם מול וילת הנופש שלו במצפה הילה שבצפון, לשם הוא נוסע מדי פעם בסופי השבוע.

המטופלים שמפגינים לא זכו עדיין להתייחסות רצינית כלשהי מצידו של הורוביץ עצמו, אולם הם כן זוכים באופן די קבוע למפגשים לא נעימים עם המשטרה, שמגיעה להרחיק אותם ממקומם מול הכניסה לביתו של השר. בשבת האחרונה, כפי שתועד במצלמות הטלפונים של המפגינים, נראה שהעימות מול השוטרים עלה מדרגה. 

המטופלים שזכו להכיר מקרוב את נחת זרועם של השוטרים הם אסף פורת ואריאל דויטש, שהפגינו מול ביתו של הורוביץ גם בשבת האחרונה בין השעות תשע לעשר בבוקר, כפי שהם עושים כאמור בתשעת החודשים האחרונים.

“הגענו כהרגלנו למחות נגד רפורמת הקנאביס הרפואי מול ביתו של שר הבריאות, אבל הפעם הגיע למקום שוטר אלים במיוחד בשם ישראל קמינסקי”, מספר אסף. “הסברנו לו שאנחנו עושים זאת כבר תשעה חודשים ומשמיעים את הסבל שלנו מול שר הבריאות, אבל ההסברים לא עזרו והשוטר קמינסקי החליט שהוא רוצה להזיז אותנו משם בכל מחיר”.

מה בדיוק קרה שם?

“יש לי רמקול קטן שבעזרתו אני משמיע את המחאה וכך עשיתי גם אתמול, אבל כנראה זה הרגיז מישהו. הרבה פעמים השוטרים שמגיעים מזיזים אותנו לקצה הרחוב, אבל זו גחמה של השוטר שמגיע. לפעמים אומרים לנו לזוז 100 מטר, לפעמים 300 מטר, תלוי מי מגיע. כל אחד אומר מה שהוא רוצה.

“השוטר שהגיע אתמול, כשהיינו במקום הקבוע שלנו ממש מול ביתו של הורוביץ, לקח לי את הרמקול בלי שום שאלות. בדרך כלל אנחנו מדברים עם השוטרים והם לא מכבים לנו את הרמקול בצורה חד צדדית כזו, אבל הוא החליט אחרת. 

“אחרי שהוא סגר את הרמקול ביקשנו ממנו רשות שנקריא את המסרים שלנו בקולנו, מתוך דף שאנחנו מגיעים איתו באופן קבוע למקום, ללא רמקול. אריאל התחיל להקריא ואז אני הקראתי, וכשעמדתי עם הדף ביד השוטר ניגש אלי, לקח את שלטי המחאה שלנו ושם אותם ברכב שלו, ואז חזר אלי, חטף את הדף מהיד שלי וקימט אותו בפראות.

“לאחר מכן הוא אמר שאני מעוכב ושהוא לוקח אותי לחקירה בתחנה, ואז התחיל לרוץ לכיוון התיק האישי שלי, שאין לו שום קשר למחאה ויש בו רק דברים אישיים. לשוטר לא היתה שום זכות לגעת בתיק שלי, מפני שלא רק שלא עברתי על החוק, גם לא היה שום חשד שמצדיק זאת.

“הלכתי אחריו כדי לקחת את התיק ביד שלי ולהגן עליו, אבל השוטר דחף אותי הצידה, ניגש לאריאל, סובב את ידו ודחף גם אותו בחוזקה קדימה. למזלו של אריאל, הוא הצליח לתפוס את השוטר ביד שמאל ולכן לא נפל ונחבט בקרקע. 

“אחרי שדחף את אריאל השוטר ניגש שוב אלי, דחף אותי בחוזקה שלוש פעמים קדימה ואיים שימשיך לעשות זאת אם לא אזוז מהמקום. בסרטון שצילמתי רואים איך הוא מתקדם כלפיי, אבל לא רואים את הדחיפות. למזלי, למרות הדחיפה החזקה, לא נפלתי בעצמי. בעקבות האירוע הגשנו תלונה נגד אותו שוטר במח”ש ושלחתי להם את התיעוד של האירוע”.

אסף, בן 28, סובל מפולינוירופתיה (כאב עצבי קשה בכל חלקי הגוף) ומטופל בקנאביס רפואי יותר מחמש שנים. אריאל, שסובל מטרשת נפוצה, מטופל בקנאביס רפואי יותר מעשור.

“אני לא יכול לעבוד ומתקיים מקצבת ביטוח לאומי”, מספר אסף. “במקביל, אני פעיל לשינוי המצב, חבר בעמותת הקנאביס הרפואי ומנהל גם קבוצת פייסבוק בשם ‘נפגעי רפורמת הקנאביס ומטופלים למען מטופלים’ שהיו בה 4,000 מטופלים, אבל בגלל ויכוח שהתעורר שם לפני שמונה חודשים, פייסבוק סגרו את הקבוצה. פתחתי אותה מחדש והיום יש בה 900 מטופלים.”

למה החלטתם להתחיל למחות מול ביתו של השר הורוביץ?

“זמן קצר אחרי השבעת הממשלה שלחנו מכתב מסודר עם כל הבעיות שאנחנו חושבים שיש ברפורמה, לצד הדרישות לשינויים שאנחנו חושבים שצריך לעשות. המכתב נשלח לכל השרים, כולל ראש הממשלה בנט, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ לפיד וכמובן שר הבריאות הורוביץ. במקביל, המכתב נשלח גם לכל חברי הקואליציה. 

“כשאף אחד לא ענה למכתב, שלחנו אחרי חודשיים מכתב נוסף, שגם אליו איש לא הגיב. לכן התחלנו את המחאה השבועית מול הבית של השר הורוביץ בתל אביב.

“לפני שבוע, אגב, הוא יצא מהבית, ראה ושמע אותנו כי היינו עם הרמקול המדובר פתוח, אבל החליט לא להתייחס והלך מהמקום. לצערי, מאז תחילת המחאה שלנו לא זכינו לשום התייחסות לא ממנו ולא ממישהו ממקורביו”.

ההיתקלות בשבת האחרונה עם השוטר היא משהו שקורה באופן קבוע?

“לא בעוצמה כזו. היו לנו כבר היתקלויות עם המשטרה, כי מה שקורה הוא שלהורוביץ יש מאבטח שיושב בלובי של הבניין שבו הוא גר, ואותו מאבטח קורא למשטרה שבאה לדבר איתנו. בדרך כלל זה נגמר בהסכמה ואנחנו מתרחקים מהמקום למשל וממשיכים במחאה ממיקום מרוחק יותר מהבית.  

ומה הדרישות שלכם מהשר הורוביץ, ובכלל?

“אנחנו דורשים שהורוביץ יתערב ברפורמה וישנה אותה. צריך להחיל למשל פיקוח מיידי על המחירים הלא שפויים שהמטופלים צריכים לשלם, להפסיק את ההקרנות וההדברות על הצמח שפוגעות בנו ובאיכות הטיפול שלנו ולעבור לתקן האירופאי או הקנדי. 

“לצערי, השר הורוביץ מתעלם מאיתנו, למרות שכמו שאמרתי הוא ראה אותנו ושמע את הסבל שלנו. המחאה שלנו היא נטו למען המטופלים ולא שייכת לשום גוף שהוא. היא נעשית כיוזמה שלנו בלבד, בלי שום תמיכה או גב כלשהו”.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: “מדובר במחאה בלתי חוקית ובניגוד להנחיות בג”צ. השוטר פעל על פי חוק, ברגישות ובמקצועיות למרות שהמפגין סרב לעזוב את המקום ולחדול משימוש שעשה ברמקול. מהתנהלות השוטר עולה כי ניסה לסייע למפגין שמט ליפול וכל טענה אחרת אינה נכונה. משטרת ישראל תאפשר את חופש המחאה אך לא תתיר הפרה של הסדר הציבורי.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר