מטופלי הקנאביס הכריזו חרם על סופר פארם: "לא לקנות אפילו שמפו"

מטופלים פתחו בחרם נגד "סופר-פארם" וקוראים לציבור לא לרכוש מוצרים בסניפי הרשת עקב עליית מחירי הקנאביס הרפואי ואף לגזור את כרטיסי האשראי של "לייף סטייל", מועדון הצרכנות של החברה. סופר פארם: "מכירים בסבלם של המטופלים, אין לנו השפעה על המחירים".

על רקע עליית מחירי הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת מכריזים המטופלים בקנאביס על חרם כללי נגד רשת סופר פארם וקוראים לציבור הרחב לתמוך בהם ולא לרכוש מוצרים בסניפי הרשת הנמצאת בבעלות המיליארדר ליאון קופלר.

לראשונה הם מבקשים לרתום את מספרם הגדול, כ-60 אלף, ואת בני משפחותיהם למאבק, ואף קוראים לסולידריות מצד כלל הציבור הישראלי. מטרתם: השפעה באמצעים כלכליים על השחקן המרכזי בשוק כדי שיוזיל מחירים.

לדברי אחד המטופלים המובילים את המחאה החרם אינו נוגע רק למוצרי קנאביס רפואי, אלא לחרם כללי שמטרתו לדבריו היא למחות כנגד הנתח הגדול שנוטלת סופר פארם ממכירת מוצרי הקנאביס הרפואי – עד כ-40% על פי חלק מההערכות.

מבחינת מחאת המטופלים מדובר בשינוי כיוון מהותי שכן עד כה נהנתה סופר פארם משקט תעשייתי, בעוד שהאש כולה הופנתה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ולמנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות יובל לנדשפט.

כדי לקדם את המאבק פתחו המטופלים דף פייסבוק יעודי ופרסמו הודעות המקדמות את היוזמה. לדבריהם "ראש היק"ר יובל לנדשפט מקדם בלהט רב את הרפורמה כשבמקביל קיים לכאורה קשרים עסקיים אסורים עם סופר פארם שזכתה להעדפה פסולה הן מבחינת נתח השוק בו היא מחזיקה והן בכל הנוגע לרווח המופקע ממכירת מוצרי הקנאביס".

חרם על סופר פארם
מתוך הקמפיין החדש לחרם על סופר פארם

במקביל הם מתכוונים לחלק בשבועות הקרובים עלוני הסברה (דוגמה) בכניסות לסניפי סופר פארם ברחבי הארץ, זאת במטרה לשכנע את הלקוחות שלא לרכוש את מוצריהם. בנוסף פרסמו בימים האחרונים תמונות אילוסטרציה עם הלוגו של סופר פארם ובו מסרים שונים המשקפים בעינם את המצב העגום, וכן סרטונים בהם הם נראים גוזרים את כרטיסי האשראי של "לייף סטייל" – מועדון הצרכנות של הרשת.

"60 אלף חולי סרטן, אפילפסיה, פיברומיאלגיה, פוסט טראומה, קרוהן ועוד, התחננו בחודשים האחרונים לרחמים על מנת לקבל סיוע ולאיש לא היה אכפת," טוען אחד המטופלים. "לא עוד. מרגע זה נפעל יחד במישור הכלכלי נגד אלה הפוגעים בנו, השכבה החלשה ביותר באוכלוסיה, חולים סופניים המבקשים מזור והקלה על כאבם".

עוד הוא הוסיף כי "סופר פארם משווקת את הקנאביס במחירים שממוטטים אותנו כלכלית ומדובר בסך הכל בצמח שעלות הייצור שלו לא מצדיקה זאת. אנו קוראים לציבור הרחב להצטרף למאבקנו ולא לרכוש מוצרים בסופר פארם – לא טיטולים, לא איפור, לא בשמים ואפילו לא שמפו – עד שיתעשתו".

המעבר לאספקת קנאביס רפואי בבתי מרקחת הינה חלק מרפורמה של משרד הבריאות שמבקשת להפריד בין היצרנים למטופלים על ידי הוספת חוליית הפצה זו לשרשרת הייצור. מגזין קנאביס הציג בפני משרד הבריאות יוזמה לחזור לשיווק ישיר ובכך לחסוך את עלויות התיווך של רשתות הפארם, אך זה טרם נענה לה.

חרם על סופר פארם
מתוך הקמפיין החדש לחרם על סופר פארם

למרות אזהרות חוזרות ונשנות על עליית המחירים שנשמעו בטרם כניסת הרפורמה לתוקף, משרד הבריאות עמד על שלו והוביל בעקבות כך לעלייה של מאות אחוזים במחירי הקנאביס הרפואי, עד 2000 ש"ח ויותר בחודש במקום 370 ש"ח בלבד כפי שהיה באסדרה הישנה. בדיעבד הסתבר כי לנדשפט עצמו שיקר כשהבטיח שהמחיר דווקא ירד עבור 97% מהמטופלים.

לפני כשבועיים נחשף במגזין קנאביס סרטון שצולם באחד מסניפי סופר-פארם ובו נראה רוקח מאבד עשתונותיו בעקבות לחץ מצד המטופלים שנותרו ללא אספקה. גם בסרטון וגם בכתבה שפורסמה עוד קודם לכן, מעידים הרוקחים על הקשיים ומזדהים עם כאבם של המטופלים.

מסופר פארם נמסר בתגובה לפניית מגזין קנאביס כי "רוקחי רשת סופר-פארם עושים לילות כימים על מנת לתת שירות מיטבי למטופלי הקנאביס, מתוך הכרה בסבלם ורצון להקל ככל שאנחנו יכולים במצב הנוכחי של מחסור בקנאביס רפואי. לרשת או למי מטעמה אין כל השפעה על מחירי הקנאביס, על איכות המוצרים ועל המלאי. כל אלו נקבעים על ידי מגדלי הקנאביס. יחד עם זאת, מהרגע הראשון התרענו בפני משרד הבריאות כי חלק מהמטופלים ייאלצו לשלם מחיר גבוה יותר עתה וכי עליהם להידרש לסוגיה ולמצוא לה פתרון. סופר-פארם תכבד כל החלטה שתטיב עם המטופלים."

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות