מטופלים השליכו “גופות” במחאה נגד רפורמת הקנאביס הרפואי

בובות בד הושלכו היום מגשרים לאורך נתיבי איילון כשחבל קשור לצוואריהן, זאת לדברי מטופלי הקנאביס כדי לדמות "גופות" וכדי להבהיר כמה מצבם קשה. "דוחקים אותנו לפינה, אנחנו על הקצה," מזהירה מארגנת ההפגנה. הפגנה נוספת צפויה ביום ראשון.

לקראת הפגנה גדולה שאמורה להיערך בתחילת השבוע הבא (28.6) בקריית הממשלה בת”א (עזריאלי), יצאו היום (ה’) כמה מטופלי קנאביס רפואי למפגן מחאה חריג במסגרתו זרקו בובות בד שחבל קשור לצווארן, כדימוי לאדם מתאבד. הבובות נתלו מכמה גשרים מעל נתיבי איילון בתל אביב.

בתגובה נשמעו מהכביש העמוס ברכבים צפירות תמיכה במפגינים, שכרזו במגאפון וביקשו מהעוברים לתמוך במחאתם. “הם רואים רק את שורת הרווח ולא את הרווחה, רק את הכיס ואת הכסא, ולא את מלכות שמיים,” זעק אחד המפגינים. “קנאביס זה קו הגנה ראשון, בני אדם זה לא מספר, זה עולם”.

הפגנה מטופלים על איילון
הפגנה מטופלים על איילון

מטופלת בשם אורין פנסו, ממובילות המחאה, סיפרה למגזין קנאביס על המחאה המפתיעה: “השלכנו ‘גופות’ במסר שאנחנו ‘מתאבדים’ מהרפורמה הזאת. המטופלים רוצים לחיות. היינו בגשר עזריאלי ובגשר ההגנה ובעוד. אנחנו לא רוצים שהזעקה שלנו תידחק לפינה, רוצים שישמעו אותנו, שידעו שאנחנו לא יושבים בחיבוק ידיים.”

לדבריה “דוחקים אותנו לפינה, אנחנו על הקצה, המחירים מטורפים, זה בלתי אפשרי לעמוד בזה. זה שיש לגליזציה בדרך זה לא אומר שצריך לדחוק את המטופלים לפינה, יש 70 אלף מטופלים שלא מקבלים מענה לצרכים שלהם. אנחנו משלמים כסף ואין עם מי לדבר”.

הפגנה מטופלים על איילון

לבסוף ציינה כי הפעילות היזומה היום היא הכנה לקראת הפגנה גדולה שמתוכננת לשבוע הבא. “זה צעד אחד לפני ההפגנה הגדולה שתיערך ב-28.6 בקריית הממשלה בעזריאלי,” אמרה. “שם תהיה הפגנת איחוד, כל מטופלי הקנאביס וכל הפעילים יתאחדו ויגיעו להפגנה ושם נזעק את הזעקה הגדולה שלנו”.

מטופל נוסף, רועי ויינשטיין, גם הוא השתתף בהפגנה, סיפר: “אנחנו יושבים חסרי אונים אחרי 6 שנים של מאבק, אנחנו שפופים, ממשיכים לצעוק אותו דבר מאז 2016. משרד הבריאות הוא לא יותר מאשר לוביסט של עסקנים, של שלטון והון, פועלים כדי לפגוע בנו? יוצרים תרופות שלא מרפאות מחלות אלא מכסות על סימפטומים”.

לדבריו “במשרד הבריאות יושבים חבורת פקידים שאין להם דבר וחצי דבר עם בריאות, והם יכולים להחליט מי מהאהובים שלנו יהיו עם חיוך ומי לא. אני מתבייש שאני צריך לחיות במדינה בה אני צריך להסביר בועדות למה החיים של אבא שלי חשובים”.

כזכור בחודש אפריל 2019 נכנסה לתוקף רפורמת הקנאביס הרפואי ששינתה את אופי המוצרים והטיפול, גרמה למחסור ולעליית מחירים חדה. בספטמבר 2019, בהוראת משרד הבריאות, עצרו החברות את הפעילות במודל הישן ועברו לשווק בבתי מרקחת בלבד. המטופלים דורשים להחזיר את המצב לקדמותו והם נאלצים להפגין שוב ושוב מדי כמה חודשים.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט