טוען...

מחקר: 20% פחות מרשמים לתרופות במדינות עם קנאביס רפואי

מחקר חדש מצא כי במדינות ארה"ב שהתירו קנאביס רפואי הייתה ירידה שנתית ממוצעת של כ-20% בשיעור המרשמים למשככי כאבים אופיואידים, לעומת מדינות בהן קנאביס רפואי אסור שם לא נרשמה ירידה דומה.

מחקר חדש מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק מצא כי במדינות ארה”ב שהתירו שימוש רפואי בקנאביס נרשמה ירידה שנתית ממוצעת של 19.7% בכמות משככי הכאבים האופיואידים שרשמו מנתחים אורתופדים בין השנים 2013-2017, זאת בהשוואה לירידה של 1.7% בלבד במדינות ארה”ב בהן קנאביס רפואי היה אסור.

“השימוש לרעה באופיואידים והמספר הרב של המרשמים שניתנים עבורם עדיין מהווים בעיה לאומית משמעותית”, נכתב בדברי ההסבר של המחקר, שפורסם מוקדם יותר החודש בירחון של האקדמיה האמריקאית למנתחים אורתופדים (American Academy of Orthopaedic Surgeons). המחקר עוסק ספציפית במרשמים שניתנו ע”י מנתחים אורתופדים, שהם בין הרופאים שרושמים הכי הרבה אופיואידים בארה”ב.

“קנבינואידים מספקים למטופלים אורתופדים אלטרנטיבה למשככי כאבים אופיואידים ב-32 מדינות ארה”ב שאישרו שימוש רפואי בהם,” כתבו החוקרים. “לכן, במחקר זה בדקנו כיצד השתנתה כמות המרשמים לאופיואידים שניתנה להם בין השנים 2013-2017 במדינות בהן ישנה חקיקת קנאביס רפואי, בהשוואה לאלו שאין בהן”.

החוקרים חישבו עבור כל מדינה את מספר המנות היומיות של תרופות אופיואידיות בתקופה שנבדקה. הכמות של התרופה שמוגדרת כ’מנה יומית’ מחושבת באופן ספציפי עבור כל מטופל. כך לדוגמא אם המטופל לוקח 2 כדורים ביום והוא קיבל מרשם עבור 30 כדורים, המרשם הזה מהווה 15 מנות יומיות של התרופה.

במדינות עם גישה לקנאביס רפואי הייתה ירידה שנתית ממוצעת של 144,000 (או 19.7%) מנות יומיות של משככי כאבים אופיואידים בין השנים 2013 ל-2017. לעומת זאת, במדינות בהן לא הייתה חקיקת קנאביס רפואי בשנים אלו לא היה שינוי מובהק במספר המנות היומיות, אלא רק ירידה מזערית (1.7%) שלא ניתן לייחס לה משמעות סטטיסטית.

החוקרים לא בחנו רק את חוקי הקנאביס של כל מדינה על הנייר, אלא גם את היישום שלהם בפועל. כצפוי, הם מצאו כי במדינות שאישרו חקיקת קנאביס רפואי אך עדיין לא נפתחו בהן החנויות בפועל לא היה שום שינוי מובהק במספר מרשמי האופיואידים. הירידה במרשמי האופיואידים נצפתה רק במדינות בהן מטופלים יכלו לרכוש קנאביס רפואי בחנויות, ולא רק לגדל אותו בעצמם בביתם.

“התוצאות האלו תואמות את אלו של כמה מחקרים קודמים שהראו כי במדינות שאישרו קנאביס רפואי הייתה ירידה בשיעור המרשמים לאופיואידים, כמו גם בשיעור התמותה כתוצאה משימוש בהם”, מציינים החוקרים, ומסכמים כי “מגמות הירידה שנמצאו במחקר שלנו עשויות לנבוע מהעלייה בזמינות של משככי כאבים אלטרנטיביים שאינם אופיואידים, כמו קנאביס”.

ממצאים דומים התקבלו בעבר גם במחקר מאוניברסיטת אלבמה שפורסם בתחילת השנה בכתב העת Journal of Health Economics, כמו גם במחקרים שפורסמו בירחון של האגודה האמריקאית לרפואה (JAMA) עוד בשנת 2018.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר