מחקר: 16% פחות ימי מחלה במדינות עם קנאביס רפואי

מחקר חדש שנערך בארה”ב על בסיס נתונים של 750,000 תושבים, מצא שעובדים במדינות המתירות טיפול בקנאביס רפואי לוקחים עד 16% פחות ימי מחלה מהעבודה בהשוואה לעמיתיהם במדינות שעדיין אוסרות קנאביס בחוק. על פי ההערכות ההפרש בימי המחלה עולה למשק האמריקני 24 מיליארד דולר בשנה.

מחקר עליו דווח לאחרונה גם בתקשורת המיינסטרים מצא שבמדינות ארה”ב המאשרות קנאביס רפואי ישנה ירידה בצריכת התרופות. כעת מחקר חדש מראה כי במדינות אלו נרשמים גם פחות ימי מחלה לעובדים – מה שחוסך לאוצר המדינה מיליארדי דולרים רבים בכל שנה.

ד"ר דרין אולמן, מרצה לכלכלה באוניברסיטת ויסקונסין
ד”ר דארין אולמן – “לגליזציה של קנאביס רפואי יכולה להוזיל את עלויות השכר עבור המעסיקים”

המחקר, שנערך באוניברסיטת ויסקונסין ופורסם בכמה אתרים מדעיים ברשת וכן בירחון המדעי ‘Health Economics’, מצא שתושבי מדינות ארה”ב המתירות טיפול בקנאביס רפואי, לוקחים פחות ימי מחלה מהעבודה לעומת עמיתיהם המתגוררים במדינות בהן קנאביס אסור בחוק.

צוות החוקרים בראשותו של ד”ר דארין אולמן (Darin Ullman), מומחה לכלכלה ומרצה באוניברסיטה, סקר וניתח את נתוני התעסוקה וימי החופשה של 757,677 אזרחי ארה”ב, שליש מתוכם מתגוררים ועובדים באחת מ-24 מדינות ארה”ב המאשרות טיפול בקנאביס רפואי (קבוצת הביקורת) והשאר במדינות שאוסרות קנאביס בחוק (קבוצת הביקורת).

עד 16% פחות ימי מחלה

בניתוח הנתונים מצאו החוקרים שבמדינות הקנאביס הרפואי עובדים (גברים ונשים) במשרה מלאה בין הגילאים 50 ו-59 לקחו בסך הכל 13% פחות ימי מחלה – ירידה שנשמרה גם בקבוצת הגילאים 40 עד 49 (11.2% פחות ימי מחלה) והגיעה לשיאה בקבוצת הגילאים 30 עד 39, בה העובדים לקחו 16% פחות ימי מחלה בסך הכל.

“התוצאות מצביעות על כך שלגליזציה של קנאביס רפואי יכולה להוזיל את עלויות השכר עבור המעסיקים,” כתבו החוקרים בשלב המסקנות. “אפקט זה תקף בעיקר עבור מדינות עם רגולציה רפואית נרחבת, בעיקר עבור עובדים במשרה מלאה ובייחוד עבור גברים בגיל העמידה – הקבוצה המחזיקה בכמות רישיונות הקנאביס הרפואי הגדולה ביותר.”

ההפרש במספר ימי המחלה, כך על פי המחקר, טומן בחובו חיסכון פוטנציאלי של 24 מיליארד דולר בשנה ברישום ימי מחלה בארה”ב כולה.

ראו עוד:
דוקי: כך קנאביס עוזר לחולה בכאב כרוני
מחקר ישראלי: קנאביס מסוכן פחות מתרופות כאב
מחקר: 10% פחות מתאבדים במדינות עם קנאביס רפואי

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט