מגלגל...
x

מחקר: תוצאה חיובית לשרידי קנאביס בגוף – גם ללא עישון

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת פרייבורג מראה כי תוצאה חיובית בבדיקה להימצאות שרידי מריחואנה בגוף, אינה מוכיחה צריכת מריחואנה בפועל.

מאת: רועי וייסברג

בדיקות סמים לזיהוי צריכת קנאביס, אשר מסתמכות על זיהוי שרידי קנבינואידים במחזור הדם והשתן, משמשות כיום כבדיקה סטנדרטית במקומות עבודה רבים כדי להוכיח שהעובדים אינם צורכים חומרים אסורים על פי חוק. בבדיקות אלו, תוצאה חיובית אינה עניין של מה בכך ועלולה להסתיים בחלק מהמקרים בפיטורים ואף בהגשת תלונה או תביעה.

THC, החומר הפסיכואקטיבי בקנאביס, מופק רק כאשר הפרח עובר תהליך של חימום ועל כן אם ננסה לבלוע תפרחת טרייה של קנאביס לא נרגיש בהשפעה המוכרת. ה-THC מופק למעשה מחומר אחר בשם THCA אשר אינו בעל השפעה פסיכואקטיבית ונמצא כאמור בתפרחת הטרייה.

THCA-A

THCA-A הוא קודמן ביוכימי ל-THC, כלומר: הוא נמצא לפניו במסלול המטבולי המוביל ליצירת THC. הוא בעצמו אינו פסיכואקטיבי, אך כאשר הצמח מיובש או כאשר הוא עובר תהליך של בעירה, כמו בעישון לדוגמא, החומר מתפרק לתוצר הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח – ה-THC.

בבדיקות סמים סטנדרטיות, נעשית בדיקה מקיפה לאיתור וזיהוי שרידי THCA-A, בכדי להבין האם הנבדק צרך מוצר רפואי חוקי המכיל THC סינטטי, או האם מדובר בצריכה של מריחואנה, על פי ריכוז החומר בדגימת הדם או השתן.

THC-A ל-THC
THC-A ל-THC

מחקר חדש אשר נערך באוניברסיטת פרייבורג שבגרמניה, מוכיח כי בדיקות מהסוג הקיים היום אינן אמינות וכי תוצאותיהן עלולות להיות חיוביות גם במקרים בהם הנבדק כלל לא צרך מריחואנה בשום כמות שהיא.

המחקר החדש מעלה עובדות שעלולות לשנות את הדרך הארכאית בה נערכות היום בדיקות לגילוי שרידי מריחואנה, ואף לשנות את החקיקה בתחום.

תוצאה חיובית – גם ללא צריכה בפועל

בתחילה שיערו החוקרים שעצם הנגיעה בחפצים שבאו במגע עם קנאביס או עם צרכנים, עלולה להוביל לתוצאות חיוביות אצל נבדקים שלא צרכו אפילו מיליגרם בודד של מריחואנה בפועל. כדי לבחון האם הטיפול וההתעסקות הידנית בקנאביס לפני הצריכה עצמה עלולים להביא לתוצאות חיוביות של THC ו-THCA-A בבדיקת שיער (אשר אינה תקפה בישראל אך מהווה אומדן מדעי מדויק), נערך מחקר הכולל עשרה משתתפים.

לאחר שדגימות שתן נלקחו מהם כדי לשלול צריכה לפני או במהלך המחקר, המשתתפים התבקשו לגלגל ג’וינטים של מריחואנה כל יום במשך חמישה ימים עוקבים ולא לעשנם או לצרוך מריחואנה בכל דרך אחרת. בתום חמשת הימים נלקחו מהמשתתפים דגימות שיער, בהן הצליחו החוקרים למצוא שרידי THCA-A וכן שרידי THC – על אף שהנבדקים כלל לא צרכו מריחואנה.

שרידי קנאביס – גם אחרי 4 שבועות

השרידים נמצאו בדגימות שנלקחו מכלל המשתתפים, מה שאומר שבדיקה זהה שהייתה נערכת עליהם על ידי רשויות האכיפה הייתה מוצאת אותם אשמים בצריכת מריחואנה שלא בצדק. כמו כן, ארבעה שבועות לאחר החשיפה הראשונית, עדיין היה ניתן לזהות שרידי THCA-A בדגימות שיער של תשעה מתוך עשרת המשתתפים, ושרידי THC בדגימות של חמישה מתוכם.

בהתבסס על תוצאות אלו, ניתן להסיק כי לפחות חלק מה-THC וחלק גדול מה-THCA-A שנמצא בבדיקות שיער שגרתיות, נובע ממקורות חיצוניים שבאו במגע ישיר עם הנבדק דרך ידיים נגועות או חפצים הנגועים בשאריות של הקנבינואידים הללו. גם בבדיקות דם ושתן עלולים להופיע שרידים זעירים של THC או THCA-A ולכן אמינותן של כלל הבדיקות הקיימות עומדת בעירבון מוגבל, כאשר ישנה אופציה ממשית לתוצאת שווא חיובית.

בעקבות המחקר האחרון צפויה האוניברסיטה לתכנן סדרת מחקרים נוספת בנושא. בראיון עם כתב מגזין Culture, הביע הכותב הראשי במחקר, ב. מוסמן, את תקוותו כי המחקר הנוכחי יסייע למנוע סיפורים נוספים אודות אנשים שאיבדו את עבודתם או שנהרסו חייהם בעקבות בדיקה שגויה.

ראו עוד:
מדריך: איך להתכונן לבדיקת שתן למציאת סמים?
כמה זמן נשאר THC בדם?
מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר