מחקר: שמש גורמת ל’היי’ וממכרת בדומה להרואין

האם שמש היא סם מסוכן? מחקר חדש מצא כי השמש גורמת ל’היי’ וכי שיזוף וחשיפה לקרני UV מובילים לשחרור אנדורפינים ממכרים הגורמים להקלה בכאב ולהרגשה טובה.

מחקר שפורסם השבוע בירחון המחקרים CELL מצא כי להנאה מחשיפה לשמש ולרצון להמשיך ולהשתזף ישנן סיבות טובות: חשיפה לקרני UV גורמת לגוף לשחרר אנדורפינים, הורמונים ממכרים המשתחררים גם לאחר שתיית אלכוהול ועישון סיגריות ומובילים להקלה בכאב ולהרגשה טובה עקב הפעלת קולטנים אופיואידים בגוף – אותם קולטנים המופעלים לאחר שימוש במורפין והרואין.

במחקר בדקו מדענים מאוניברסיטת הארווארד בארה”ב מספר עכברי מעבדה שגולחו ונחשפו במשך שישה שבועות לרמות UV המקבילות לכ-20 עד 30 דקות חשיפה של עור של אדם ממוצע לשמש בעונת הקיץ של פלורידה (דומה לעונת הקיץ בישראל – ממוצע של בין 21 ל-32 מעלות צלזיוס). שבוע לאחר החשיפה לקרני ה-UV בדקו החוקרים את רמות האנדורפינים בדמם של העכברים ומצאו כי הן עלו באופן חד.

דייויד פישר
ד”ר פישר, מנהל המחקר

“הקשר בין קרני UV לכל סוגי הסרטן כבר מבוסס למדי וידוע מזה שנים,” הסביר לרשת FOX ד”ר דייויד פישר מבית הספר לרפואה של הארווארד, יו”ר המחלקה לדרמטולוגיה בבית החולים של מסצ’וסטס ומי שניהל את המחקר. “ידוע לנו שמדובר באחד הגורמים הבולטים לסרטן העור ועל אף שהיית מצפה לראות ירידה בשכיחות התופעה, הנתונים מראים ההפך – עלייה הולכת וגדלה – יותר מכל סוג סרטן אחר.”

לאחר שישה שבועות של חשיפה נבדקו העכברים בשנית בכדי למצוא האם ישנן תופעות לוואי כלשהן הקשורות לקולטנים האופיואידים, כגון רגישות למגע ולחום. החוקרים גילו כי עורם של העכברים נהיה רדום וכי לאחר שקיבלו תרופות החוסמות אופיאטים, חזר המצב לקדמותו והרדימות ירדה מיד.

החוקרים קבעו כי כי החשיפה לשמש מושפעת לא רק מהרצון להיות בחוץ ולהנות מפעילות ספורטיבית, אלא כי סביר שיש משהו אחר שמעודד את התופעה. “מבחינת בריאות הציבור חשוב להבין שייתכן ובכדי לעודד הימנעות מחשיפה לקרני UV – אשר אחראית בין השאר להתפתחות של סרטן העור – יש לעשות יותר מרק להגיד לך ‘חשיפה לשמש היא לא בריאה ועלולה לגרום לסרטן’,” הסביר ד”ר פישר, “אולי אנו צריכים להטמיע את המסר ברמות עמוקות יותר, לכיוון של ‘ייתכן ואתה מכור לשמש ברמה מסויימת’.”

ראוי לציין כי קרני ה-UV נחשבות למסוכנות וחשיפת יתר אליהן גורמת, כך על פי מחקרים, להתפתחות סרטן העור (מלנומה). בישראל מאובחנים בכל שנה למעלה מ-1,000 איש הסובלים ממלנומה ולמעלה מ-200 גם מתים בכל שנה עקב המחלה.

ראו גם: עוגיות ‘אוריאו’ ממכרות כמו קוקאין
ראו גם: גלידה ממכרת כמו קוקאין
ראו גם: “סוכר הוא הסם המסוכן ביותר בזמננו”
ראו גם: האם מריחואנה ממכרת?
ראו גם: חברת קוקה קולה טוענת: “קפאין לא ממכר”
ראו עוד: התרופה לסרטן: שמן הקנאביס של ריק סימפסון

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט