שמן זרעי המפ לטיפול בדרמטיטיס (דלקת עור)

שמן זרעי המפ, הנחשב למזון על, נחשף לאחרונה כאחד הטיפולים היעילים ביותר למגוון בעיות עור. מחקר שנערך בעבר בדק את השפעת השימוש בשמן זרעי המפ על דרמטיטיס – דלקת עור קשה. במחקר נמצא כי שמן זרעי המפ יעיל ביותר לטיפול בתופעה, להפחתת הגירוד והיובש בעור ולאיזון הרכיבים בגוף.

שמן זרעי המפ הוא מקור עשיר ומאוזן של אומגה 6 ואומגה 3, חומצות שומן רב בלתי רוויות (PUFAs). עדויות אנקדוטיות הצביעו על כך ששימוש בשמן זרעי המפ עשוי להיות יעיל בטיפול בסימפטומים של דרמטיטיס – דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס). מחקר בדק את הפוטנציאל ומצא כי אכן השמן יעיל בטיפול בתופעה.

שמן זרעי המפ לטיפול בדרמטיטיס

המחקר: שמן זרעי המפ ושמן זית ניתנו למטופלים הסובלים מדרמטיטיס במהלך 20 שבועות. השמנים ניתנו במחקר מוצלב חד-סמיות אקראי. החוקרים מדדו את פרופילי חומצת השומן בפלזמה, את רמות הכולסטרול וכן שברים פוספוליפידים. שאלון שמילאו המטופלים סיפק מידע נוסף על יובש בעור, גירוד ושימוש בתרופות עור שונות. גם אבדן מים בעור (TEWL) נמדד.

התוצאות: הרמות של חומצות השומן החיוניות (EFAs), החומצה הלינולאית (18: 2n6), החומצה האלפא לינולנית (18: 3n3) וחומצה גמא-לינולנית (GLA; 18: 3n6) עלו כולן לאחר צריכת שמן זרעי המפ, ללא עליות משמעותיות של חומצה ארכידונית (20: 4n6). ערכי אבדן המים בקבוצת המטופלים ירדו (p = .074), היובש בעור וגם הגירוד השתפרו משמעותית (p = 0.027) והשימוש בתרופות עור שונות ירד (p = 0.024) לאחר השימוש בשמן.

מסקנות: שמן זרעי המפ הוביל לשינויים משמעותיים בפרופילים של חומצות שומן בפלזמה ותסמינים קליניים משופרים של דרמטיטיס. החוקרים קבעו כי שיפורים אלו נבעו מאספקה ​​מאוזנת ושפע של חומצות שומן רב בלתי רוויות שמקורן בשמן.

שמן זרעי המפ אזל מהמדפים
שמן זרעי המפ

תוצאות אלו מחזקות את הממצאים שנחשפו בשנים האחרונות ומראים ששמן המפ יעיל לטיפול במגוון בעיות עור שונות. כך למשל דווח לאחרונה כי השמן אזל מן המדפים בישראל לאחר שנודעו סגולותיו בטיפול בפסוריאזיס.

גם זה בטח יעניין אותך

האם זה חוקי?

יש לציין ששמן זרעי המפ הוא חוקי לחלוטין, על אף שבפקודת הסמים המסוכנים נכתב שכל חלק של צמח הקנאביס הינו סם מסוכן ואסור. בשנת 2004 החריג משרד הבריאות את שמן ההמפ מהפקודה והתיר ייבוא, מכירה ושימוש בו, במידה וכמות ה-THC בו לא עולה על 10 PPM (חלקים למיליון).

מלבד סגולותיו של השמן בטיפול בבעיות עור, הזרעים מהם הוא מופק נחשבים ל’מזון על’ בריא במיוחד.

על ההבדלים בין ‘שמן המפ’ ל’שמן קנאביס’ קראו כאן.

ראו עוד:
קנאביס לאנטי אייג’ינג

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר