מחקר של 20 שנה: יותר קנאביס – פחות מתאבדים

מחקר שפורסם לאחרונה מציג תוצאות מעניינות במיוחד: מדינות בארה”ב שהעבירו חוקים להתרת שימוש במריחואנה רפואית, זכו לראות ירידה של אחוזים רבים בנתוני ההתאבדויות בקרב גברים צעירים.

מחקר שאת תוצאותיו פרסמנו כאן כבר לפני שנתיים, הוצג לאחרונה שוב בירחון האמריקני לבריאות הציבור. על פי תוצאות המחקר, שמסכם תוצאות של קרוב ל-20 שנים (1990-2007), מדינות אשר העבירו חוקים להקלה על התרת השימוש בקנאביס רפואי זכו לראות ירידה של אחוזים רבים בכמות המתאבדים בכל שנה.

מנתוני המחקר נראה כי לעומת מדינות אשר לא הקלו על השימוש בקנאביס, ב-12 מדינות בארה”ב אשר העבירו חוקים להתרת שימוש בקנאביס רפואי נרשמה ירידה של 10.8% אחוז בכמות ההתאבדויות בקרב גברים בגילאי ה-20 וירידה של 9.4% אחוז בכמות ההתאבדויות בקרב גברים בשנות ה-30 לחייהם.

“הקשר השלילי בין לגליזציה להתאבדויות בקרב גברים צעירים מחזק את הטענה כי מריחואנה עוזרת להתמודדות על מצבי לחץ במהלך החיים,” כתבו החוקרים. “עם זאת, הקשר יכול להיות מוסבר גם על ידי הירידה בשימוש באלכוהול בקרב מי שצורך קנאביס. המכניזם על פיו מריחואנה רפואית מפחיתה את אחוזי ההתאבדות צריך להמשיך להיות נושא לבדיקה במחקרים עתידיים.”

דניאל ריס
דניאל ריס, עורך המחקר

דניאל ריס, אחד מעורכי המחקר, ציין כי על אף שבמחקר זה לא נבדק הקשר שבין העלייה בצריכת קנאביס לירידה בשימוש באלכוהול, מחקרים קודמים הראו כי קשר זה אכן קיים. ריס מתייחס למחקר שפורסם לפני מספר חודשים במגזין ‘פורבס’ וסיכם תוצאות מחקרים מעשרות השנים האחרונות, שמצא כי לגליזציה של קנאביס מובילה לירידה בשימוש באלכוהול, לירידה בכמות תאונות הדרכים ולעלייה בבריאות הכללית של הציבור.

על אף שהמחקר מצא כי אחוזי ההתאבדויות בקרב גברים צעירים ירדו באופן משמעותי, לא נמצאה עדות חד-משמעית לתוצאות דומות בקרב נשים. “ההערכות בנוגע לנשים היו מדוייקות פחות,” אמר ריס. “במילים אחרות, לגליזציה אכן עשויה להפחית את כמות ההתאבדויות בקרב נשים, אך לא מצאנו נתונים מבוססים מספיק בנוגע לכך. ייתכן ונשים מגיבות אחרת לקנאביס וכן לאלכוהול.”

על פי נתונים שפורסמו לפני מספר חודשים, בישראל מתאבדים בכל שנה כ-500 גברים ונשים (מתוך 10,000 שמנסים). על פי הממצאים, התאבדות מהווה סיבת המוות השנייה בקרב גברים בגילאי 15 עד 24 והסיבה השלישית בקרב גברים בגיל 24-44 ונשים בגיל 15-44. עוד נמצא כי למעלה מ-60% אחוזים מההתאבדויות נגרמות עקב דיכאון – תופעה שקנאביס נמצא כיעיל לטיפול בה.

הדיווח (אנגלית):

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר